"Hostina lásky" pre každého

Viete čo znamená “agapé”? Viacerí z nás poznajú toto grécke slovo v spojení s tzv. “hostinou lásky”. V praxi to teda vyzerá tak, že mnohé spoločenstvá organizujú po svojich stretnutiach malé pohostenia, ktorými si vzájomne vyjadrujú lásku a prijatie.

Chceš niečo podobné vytvoriť aj u teba doma? Už dlhšie sa chceš stretnúť s priateľmi, ale nemôžete sa časovo zladiť? Alebo nemáš čas, či energiu na prípravu veľkého pohostenia? Tak sa nechaj inšpirovať našimi úplne jednoduchými nápadmi pre takúto “hostinu lásky” u teba doma, ktorej príprava nie je časovo ani finančne náročná…

Záhradná grilovačka

Túžiš stráviť čas s tvojimi priateľmi, alebo rodinou, ale popri povinnostiach ti neostáva veľa času na prípravu hostiny? Skúste si teda vytvoriť čo najjednoduchší program. Dohodnite sa, že každý donesie niečo malé pod zub na grilovanie, čím sa odbremeníte od časovo náročnej prípravy jedál a následného umývania špinavých riadov.

Spoločný čas grilovačky radšej využite na spoločné rozhovory. Takisto sa nám pomaly zlepšuje počasie, takže teplejšie chvíle vonku, napríklad na záhrade vám všetkým okrem iného dodajú aj na celkovom zlepšení nálady.

Spoločný výlet

Keď nám už praje počasie, tak teda pozvi svojich priateľov na spoločný výlet – napríklad na najbližší hrad, či na obľúbené pútnické miesto. Cestu do cieľa využite na spoločné rozhovory a zdieľanie – určite to bude oveľa prirodzenejšie ako rozhovory v obývačke, kedy sa občas stane, že konverzácia akosi postupne ustrnie… Ak je vonku už teplejšie, môžete si urobiť aj spoločný “piknik” z vašej “desiaty”, ktorú si na výlet zabalíte. A buď si istý, že na takúto hostinu lásky zo všetkých zúčastnených určite nikto skoro nezabudne.

Koláčik pri káve

Popri mnohých povinnostiach je občas veľmi náročné nájsť si čas na Boha a na svoju rodinu, nieto ešte na priateľov, napríklad zo spoločenstva. Aj keď to bude možno náročné skĺbiť, aspoň sa pokús pozvať svojich priateľov na koláčik pri káve.

Netráp sa veľkými pohosteniami, ktoré ti uberú energiu. Ani sa neobávaj, že priatelia si budú všímať pomer zašpinenia tvojich okien, či prach na poličke. Aj keď nebude všetko dokonalé, vytvor hlavne pre svojich priateľov prijatie. Hoci by si kúpil len koláče z cukrárne a celý večer presedel pri jednej káve – tvoje vypočutie a čas je oveľa vzácnejší ako dokonalé pohostenie.

Hlavne si otvor srdce

Možno si hovoríš, že tieto nápady nepriniesli v tvojom živote “objav teplej vody”. Avšak pravdou je, že mnohí ľudia sa trápia a sťažujú na nedostatok času. Radi by venovali viac priestoru aj ľuďom zo svojho spoločenstva, ale nemajú na to ani čas, ani energiu.

Verím, že týchto pár nápadov ti prinesie motiváciu aj napriek tomu pripraviť pozvanie pre tvojich vzácnych priateľov. A potom sa už netráp dokonalou prípravou hostiny. Hlavne sa uvoľni, otvor si srdce, modli sa za tvojich priateľov a potom si už len vychutnávaj spoločne strávený vzácny čas.