Giovanna a Tom Fletcherovci – Dcéra ľudstva

Dcéra ľudstva je prvou časťou veľmi sľubnej série, ktorá skryto kritizuje ľudské správanie a aroganciu. Poďme teda pre lásku urobiť aj nemožné.

V poslednej dobe si dosť fičím na rôznych dystopiách. Je zaujímavé pozerať do mysli autorov a dozvedieť sa, ako vidia jednu z našich budúcich alternatív. Preto, keď sa ocitla na trhu Dcéra ľudstva, dlho som nečakala.

Predstavte si, že sa prestanú rodiť dievčatá. Pokiaľ ženy vymrú, ľudstvo zmizne s poslednou generáciou. 50 rokov sa nikomu nepodarilo porodiť dievča. No potom sa narodila Eva.

Matka zomrela pri pôrode, a tak sa jej ujala organizácia, ktorá s jej pomocou chcela všetkých zachrániť. Eve bola vytvorená dokonalá prítomnosť a mala takmer všetko, čo si priala.

Naschvál píšem takmer, pretože jej podľa mňa niečo chýbalo. Skutočná láska. Starali sa o ňu mnohé matky a iní pracovníci, ktorí boli pre ňu odhodlaní urobiť čokoľvek.

Evinou úlohou je porodiť dievča. Postupne jej predstavujú vhodných kandidátov, z ktorých si má vybrať svojho budúceho muža. Ibaže tu sa situácia riadne skomplikuje. Aj napriek tomu, že rozumie svojej životnej úlohe, zamiluje sa. Ale nie do kandidáta.

V jej živote sa objavujú ľudia, ktorí musia plniť svoju pracovnú úlohu. Jedným z nich je aj Bram, mladý muž, ktorý (aj spolu s inými) ovláda jej holografickú kamarátku. Bram je s ňou už od útleho detstva a pozná Evu snáď najlepšie zo všetkých.

Je pre neho nielen prácou, ale aj kamarátkou. Keď sa všetko začne komplikovať a zoznámenie s kandidátmi sa nevyvíja podľa plánov, pochopí, že k Eve cíti niečo viac. Ibaže ich potenciálna láska je zakázaná a podľa iných nereálna a nesprávna. Bram musí niesť následky svojho konania.

Avšak láska rozhýbe všetko na plné obrátky a my tak môžeme byť svedkami zaujímavého príbehu, ktorý sa touto knihou ešte len začína.

Kniha ma bavila, ale niekedy som ju mala chuť zavrieť

Dcéra ľudstva je super príbeh. Najmä tá idea, ktorá je do istej miery reálna a naozaj by nás tento osud mohol postretnúť. Pohľad autorov ma dosť zaujal, pretože niektoré emócie alebo dôsledky konaní boli opísané famózne.

Kniha bola písaná z dvoch pohľadoch, Evy a Brama. Práve tu využili Giovanna a Tom Fletcherovci svoju výhodu a myslím, že im to vyšlo na výbornú. Každý pohľad bol iný a mal aj svoje špecifické rysy.

Čo mi však veľmi prekážalo (a viem, že nie som jediná) boli opisy, ktoré niekedy potláčali do úzadia samotnú gradáciu deja. Kniha je prvá zo série, preto sme sa s mnohým museli zoznámiť.

Neskôr sa dej paráde rozbehol. Dovtedy sme si museli prejsť povinnou jazdou, ktorá si myslím môže mnohých odradiť. Sama som ju niekoľkokrát zavrela a čítanie som odložila.

Evu som si zamilovala. Prešla veľkým progresom. Na začiatku bola rozmaznaná mladá dáma, ktorá nevedela nič o reálnom svete. Každý deň mala rozplánovaný do detailu a zodpovedne sa pripravovala na svoju úlohu.

Jej vytvorenou realitou bola taká zaslepená, že skutočnosť takmer vôbec nevnímala. No práve láska k Bramovi ju naviedla na inú cestu. Cestu poznania. Ak by som postavila vedľa seba Evu zo začiatku príbehu a z jeho konca, boli by dosť odlišné.

Preto som veľmi zvedavá, čo nám táto hlavná postava ponúkne v budúcnosti a hlavne ako sa zachová, keďže je jediná, kto môže zachrániť celé ľudstvo. V jej rukách je až priveľká zodpovednosť.

Ďalšou dominantou knihy je láska. Láska je hnacím motorom nielen pre našich hlavných hrdinov a veľmi sa mi páči, ako ju Eva aj Bram pomaly objavujú. Ako sa v ich telách dejú tie príjemné chemické procesy. Ďakujem autorom, že sme spolu s nimi zažili motýlikov v bruchu a prvé pocity zamilovania sa.

Samozrejme, že tu nechýbajú ani akčné prvky a nové technológie rozšírenej reality, preto kniha ponúka viac, než len plytkú romantiku.

Menej je niekedy viac

Minimalizmus frčí a je trendom dnešných dní. Slová menej je viac pochopia tí, ktorí zachytili veľkú vlnu na Instagrame. Práve to viac by ma možno od čítania odradilo, čo je veľká škoda.

Dcéra ľudstva je skutočne podarený kúsok. Po prečítaní som zvedavá, ako sa to všetko skončí a či sa im podarí zachrániť ľudstvo alebo sme v ich realite odsúdení na zánik.

Nachádza sa tu nielen romantika, ale aj akcia, spleť medziľudských a rodinných vzťahov a ukážka toho, čo sa stane, ak prestaneme byť ľuďmi, ktorí milujú a sú milovaní.