Prečo je fyzická aktivita dôležitá pre zdravé srdce

Každé cvičenie posilňuje ten jeden sval, o ktorom význame pre zdravý život sa absolútne nedá diskutovať – ľudské srdce. Čo je dôležité robiť pre to, aby srdce zostalo zdravé a vo výbornej forme?

V skutočnosti, podľa štúdií o fyzickej aktivite a zdraví, majú neaktívni ľudia takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení ako tí, ktorí sú aktívnejší. Táto skutočnosť ukazuje, aké dôležité je cvičenie pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Svetová federácia srdca odporúča, aby dospelí absolvovali aspoň 150 minút týždenne stredne intenzívnej aeróbnej aktivity alebo 75 minút týždenne intenzívnej aeróbnej aktivity. Prípadne kombináciu oboch, aby mohli využívať výhody zdravia srdca spojené s cvičením. Skvelá správa je, že tieto minúty sa môžu hromadiť počas celého týždňa.

Tu je 5 dôvodov, prečo stojí za to zvýšiť fyzickú aktivitu, pre podporu lepšieho zdravia srdca:

1. Cvičenie znižuje krvný tlak

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je aeróbne cvičenie najlepším typom fyzickej aktivity na riešenie vysokého krvného tlaku. Zahŕňa opakujúce sa a rytmické pohyby a využíva veľké svalové skupiny, ako sú tie na nohách, ramenách a rukách. Vhodné sú plávanie, chôdza, jogging alebo tanec.

Vysoký krvný tlak (VKS) je vážny zdravotný problém, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete. Pravidelné cvičenie, ktoré sa stane súčasťou rutiny, pomôže znížiť riziko vzniku HBP a dokonca môže pomôcť aj tým, ktorým už bol tento stav diagnostikovaný.

Fyzická aktivita pomáha znižovať krvný tlak viacerými spôsobmi. Jedným z hlavných spôsobov je posilnenie srdca. Keď človek cvičí, jeho srdce je silnejšie a účinnejšie pri pumpovaní krvi do celého tela.

Tým sa zlepšuje cirkulácia krvi v tele a srdce ľahšie pumpuje krv do orgánov a tkanív. Zvýšený krvný obeh tiež pomáha znižovať tlak v cievach, čo vedie k zníženiu krvného tlaku.

Cvičenie tiež pomáha znižovať množstvo telesného tuku, ktorý je hlavným faktorom vysokého krvného tlaku. Nadmerná hmotnosť môže zvýšiť tlak vo vnútri ciev, čo vedie k vysokému krvnému tlaku.

Stres a úzkosť môžu spôsobiť zvýšenie krvného tlaku. Pravidelné cvičenie stred odbúrava, čím sa uvoľní aj krvný tlak.

Aby každý naplno využil zdravotné výhody pravidelného cvičenia, je dôležité uistiť sa, že ho vykonáva správne. Cvičebný program by mal zahŕňať aeróbne aj silové cvičenia.

2. Cvičenie zlepšuje okysličovanie

Cvičenie posilňuje svaly, čím zlepšuje ich schopnosť čerpať kyslík z cirkulujúcej krvi. Týmto spôsobom srdce efektívnejšie pumpuje krv do svalov.

Zaradenie akejkoľvek fyzickej aktivity do dennej rutiny napomáha srdcu.

Okysličovanie je životne dôležitý proces v tele, ktorý pomáha zásobovať bunky kyslíkom a živinami na optimálne fungovanie. Prečo je pravidelné cvičenie prospešné pre okysličovanie ľudského tela?

Keď človek cvičí, jeho telo potrebuje viac kyslíka, aby udržalo krok so zvýšenou aktivitou. Pri pohybe telo pumpuje do svalov a orgánov viac okysličenej krvi, čo im umožňuje pracovať intenzívnejšie a rýchlejšie.

To pomáha zvyšuje efektivitu celého tela, čo zlepšuje celkový zdravotný stav. Pravidelná fyzická aktivita tiež pomáha zvyšovať kapacitu pľúc, vďaka čomu telo ľahšie prijíma kyslík a vylučuje oxid uhličitý.

Cvičenie tiež pomáha zvyšovať úroveň nasýtenia organizmu kyslíkom. To znamená, že do buniek sa dostáva viac kyslíka, čo umožňuje ich efektívnejšie fungovanie. Vysoká úroveň nasýtenia kyslíkom môže viesť k zlepšeniu kognitívnych funkcií, lepšej výdrži a silnejšej imunite. Obzvlášť u detí je pohyb potrebný pre správny vývoj a ideálnu váhu dieťaťa.

A napokon, pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť zápal v tele. Zápal vzniká, keď sú bunky zbavené kyslíka, čo vytvára bolestivú a potenciálne nebezpečnú situáciu. Cvičenie pomáha znižovať zápal tým, že zvyšuje prísun kyslíka do buniek.

3. Cvičenie si udržiava zdravú váhu

Cvičením telo spaľuje kalórie. Aeróbne cvičenie vytvára energetický deficit, zatiaľ čo odporové cvičenie zlepšuje čistú svalovú hmotu. V kombinácii s vyváženou stravou to pomôže udržať si zdravú váhu a optimálnu hladinu cholesterolu.

Pre zdravé srdce je dôležité udržiavať si zdravú hmotnosť. Ochorenia srdca sú jednou z najčastejších príčin úmrtí na celom svete, preto je dôležité podniknúť kroky na ochranu srdca a udržať ho v dobrej kondícii. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je udržiavať svoju telesnú hmotnosť v zdravom rozmedzí.

Nadbytok telesného tuku môže srdce mimoriadne zaťažovať. Nadmerná hmotnosť môže spôsobiť, že srdce bude pracovať ťažšie a môže zvýšiť riziko srdcových ochorení. Každé kilo navyše zvyšuje silu, s ktorou musí srdce pracovať.

Zníženie nadváhy zníži záťaž na srdce a riziko srdcových ochorení. Snahu o dosiahnutie zdravej telesnej hmotnosti možno dosiahnuť kombináciou zdravého stravovania a pravidelného cvičenia. Vyvážená strava s dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu.

4. Cvičenie znižuje stres

Neustále napätie v dôsledku stresu môže viesť k vysokému krvnému tlaku. Cvičenie zlepšuje náladu aj sebadôveru, čo zase pomáha zvládať stres.

Vysoká úroveň stresu zvyšuje riziko srdcových ochorení, mŕtvice a dokonca aj smrti v dôsledku problémov súvisiacich so srdcom. Našťastie existuje niekoľko stratégií, ktoré môže človek použiť, aby si udržal hladinu stresu pod kontrolou a zachoval si zdravé srdce.

Srdcu sa dá pomôcť tým, že človek začne lepšie pracovať so stresom.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako znížiť stres, je praktizovanie vedomej meditácie. Výskumom sa zistilo, že znižuje srdcovú frekvenciu, zlepšuje krvný tlak a zvyšuje prietok krvi do koronárnych tepien.

Ďalším spôsobom, ako udržať hladinu stresu pod kontrolou, je dostatok pohybu. Cvičenie pomáha znižovať hladinu stresových hormónov, ako sú kortizol a adrenalín. Cvičenie tiež zvyšuje vašu kardiovaskulárnu silu a vytrvalosť.

Dostatok spánku je tiež dôležitý pre zvládanie stresu a zdravie srdca. Zlé spánkové návyky sú spojené so zvýšeným rizikom problémov súvisiacich so srdcom vrátane vysokého krvného tlaku, infarktu a mŕtvice. Výskum naznačuje, že sedem až deväť hodín spánku každú noc môže znížiť riziko problémov súvisiacich so srdcom.

5. Cvičenie zvyšuje hladinu HDL cholesterolu

Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL), tiež známe ako „dobrý“ cholesterol , čistia tepny od prebytočného cholesterolu. Transportujú tento prebytok do pečene, kde sa metabolizuje. Tým sa znižuje riziko aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení.

Nedávna štúdia vykonaná japonskými výskumníkmi zistila, že cvičenie aspoň tri až štyrikrát týždenne po dobu aspoň 20 minút zvyšuje hladinu HDL.

Pokiaľ ide o zdravie srdca, nemožno poprieť, že cholesterol môže predstavovať skutočný problém. Cholesterol je typ lipidov alebo tukov, ktoré cirkulujú v našej krvi a tvoria väčšinu látok nazývaných lipoproteíny.

Vysoká hladina cholesterolu sa spája so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, mŕtvice a iných zdravotných problémov, preto je dôležité pochopiť, prečo cholesterol nie je pre srdce dobrý.

Cholesterol je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutný:

  • pomáha vytvárať hormóny
  • vitamín D
  • žlčové kyseliny, ktoré sa používajú na rozklad tukov v tráviacom trakte.

Keď je však hladina cholesterolu príliš vysoká, môže sa začať hromadiť v stenách našich tepien. Toto hromadenie „plaku“ zvyšuje riziko upchatia tepien a následnej mozgovej príhody. Môže tiež viesť k tvorbe zrazenín, ktoré môžu zablokovať cievy a spôsobiť infarkt.

Nerovnováha cholesterolu je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k vzniku srdcových ochorení. Príliš veľa nevyváženého LDL cholesterolu (zlý druh) a príliš málo HDL cholesterolu (dobrý druh) môže spôsobiť nebezpečné hromadenie tuku a cholesterolu v tepnách. Čím vyšší je LDL cholesterol, tým vyššie je riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice.

Dobrou správou je, že cholesterol sa dá regulovať zmenou životného štýlu. Pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava plná ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Dôležité je tiež prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu. V niektorých prípadoch môže lekár na zníženie hladiny cholesterolu predpísať lieky.

Začiatok cesty k zdravému srdcu

Po prvých krokoch, ako je cvičenie a správne stravovanie, človek pocíti výhody veľmi rýchlo. V skutočnosti, pri tréningovom programe zameranom na kardio cvičenia po dobu niekoľkých týždňov, bude cvičenie jednoduchšie a každodenné cvičenie bude jednoduchšie.

Stačí venovať približne 150 minút týždenne aeróbnej aktivite strednej intenzity. Inak povedané, len 30 minút rýchlej chôdze alebo ľahkého cvičenia každý pracovný deň urobí so srdcom zázraky. Svalové posilňovacie aktivity zahŕňajúce hlavné svalové skupiny sa tiež odporúčajú aspoň dvakrát týždenne.

Stačí si len vybrať koníček, ktorý prospeje srdcu a zdraviu. Môže to byť chôdza, beh, jazda na bicykli, tanec, plávanie a naozaj čokoľvek, čo rozhýbe tep. To všetko môže mať pozitívny vplyv na zdravie, pohodu a šťastie.