Prečo je fyzická aktivita dôležitá pre zdravé srdce

Každé cvičenie posilňuje ten jeden sval, o ktorom význame pre zdravý život sa absolútne nedá diskutovať – ľudské srdce.

V skutočnosti, podľa správy amerického chirurga o fyzickej aktivite a zdraví, majú neaktívni ľudia takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení ako tí, ktorí sú aktívnejší. Táto skutočnosť ukazuje, aké dôležité je cvičenie pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Svetová federácia srdca odporúča, aby dospelí absolvovali aspoň 150 minút týždenne stredne intenzívnej aeróbnej aktivity alebo 75 minút týždenne intenzívnej aeróbnej aktivity. Prípadne kombináciu oboch, aby mohli využívať výhody zdravia srdca spojené s cvičením. Skvelá správa je, že tieto minúty sa môžu hromadiť počas celého týždňa.

Ako udržiava pravidelná fyzická aktivita srdce zdravé?

Tu je 5 dôvodov, prečo stojí za to zvýšiť fyzickú aktivitu, pre podporenie lepšieho zdravia srdca:

1. Cvičenie znižuje krvný tlak

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je aeróbne cvičenie najlepším typom fyzickej aktivity na riešenie vysokého krvného tlaku. Zahŕňa opakujúce sa a rytmické pohyby a využíva veľké svalové skupiny, ako sú tie na nohách, ramenách a rukách. Vhodné sú plávanie, chôdza, jogging alebo tanec.

2. Cvičenie zlepšuje okysličovanie

Cvičenie posilňuje svaly, čím zlepšuje ich schopnosť čerpať kyslík z cirkulujúcej krvi. Týmto spôsobom srdce efektívnejšie pumpuje krv do svalov.

3. Cvičenie si udržiava zdravú váhu

Cvičením telo spaľuje kalórie. Aeróbne cvičenie vytvára energetický deficit, zatiaľ čo odporové cvičenie zlepšuje čistú svalovú hmotu. V kombinácii s vyváženou stravou to pomôže udržať si zdravú váhu a optimálnu hladinu cholesterolu.

4. Cvičenie znižuje stres

Neustále napätie v dôsledku stresu môže viesť k vysokému krvnému tlaku. Cvičenie zlepšuje náladu aj sebadôveru, čo zase pomáha zvládať stres.

5. Cvičenie zvyšuje hladinu HDL cholesterolu

Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL), tiež známe ako „dobrý“ cholesterol , čistia tepny od prebytočného cholesterolu. Transportujú tento prebytok do pečene, kde sa metabolizuje. Tým sa znižuje riziko aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení.

Nedávna štúdia vykonaná japonskými výskumníkmi zistila, že cvičenie aspoň tri až štyrikrát týždenne po dobu aspoň 20 minút zvyšuje hladinu HDL.

Začiatok cesty k zdravému srdcu

Po prvých krokoch, ako je cvičenie a správne stravovanie, človek pocíti výhody veľmi rýchlo. V skutočnosti, pri tréningovom programe zameranom na kardio cvičenia po dobu niekoľkých týždňov, bude cvičenie jednoduchšie a každodenné cvičenie bude jednoduchšie.

Stačí sa venovať približne 150 minútam týždenne aeróbnej aktivite strednej intenzity. Inak povedané, len 30 minút rýchlej chôdze alebo ľahkého cvičenia každý pracovný deň urobí so srdcom zázraky. Svalové posilňovacie aktivity zahŕňajúce hlavné svalové skupiny sa tiež odporúčajú aspoň dvakrát týždenne.

Stačí si len vybrať koníček, ktorý prospeje srdcu a zdraviu. Môže to byť chôdza, beh, jazda na bicykli, tanec, plávanie a naozaj čokoľvek, čo rozhýbe tep. To všetko môže mať pozitívny vplyv na zdravie, pohodu a šťastie.