Kasie West -Frajer na záskok

Zahoďte predsukdy, ktoré máte voči romantickým young adult knihám a siahnite po tejto. Nebudete ľutovať! Kasie West a jej Frajer na záskok.

Na začiatok si dovolím zacitovať obsah mailu, ktorí mi poslali zo Slovartu, keď ma oslovovali s knihou Frajer na záskok. „ Je to dievčenský román so všetkým, čo k tomu patrí. Takže romantika 100%.

Bála som sa prečítať knihu, keď som videla cieľovú skupinu knihy +12. Mám rada svieže young adult knihy, ale zase odtiaľ potiaľ. Poviem vám, v tej knihe je toľko životných lekcií, že možno tie dvanásť ročné ju nebudú chápať tak ako ja, keď som si niečím podobným prešla i v reálnom živote.

Anotácia

Keď Giu Montgomeryovú na parkovisku tesne pred vstupom na stužkovú opustí Bradley, musí konať. A rýchlo. Už niekoľko mesiacov o ňom totiž priateľom rozpráva a presne tento večer mal potvrdiť, že Bradley aj naozaj existuje.

Opustená uvidí v jednom z áut chalana, ktorý čaká na sestru. Čo má robiť? Neváha a požiada ho, aby dve hodiny predstieral, že je Bradley. Problém však príde po tom, keď si uvedomí, že naňho nevie prestať myslieť.

Podarí sa jej zmeniť frajera na záskok na skutočný vzťah bez toho, aby jej na to všetci prišli a ona tak prišla o všetkých priateľov?

Autorka nám odkrýva svet budúcej vysokoškoláčky, ktorá mala dokonalý život. Dokonalých kamarátov, dokonalú rodinu, dokonalého priateľa, v škole dokonalú kariéru, špičkové referencie na vysokú školu. Aj vy v tom vidíte skorý pád?

Gia sa chystala na školský ples a rozišiel sa s ňou priateľ. Pre jej sebeckosť a plytkosť. Hrdosť však bola silnejšia a požiadala prvého chalana, ktorého uvidela, aby predstieral jej priateľa, ktorý ju práve nechal. Veď čo by na to povedali jej kamaráti, ktorí boli zvedaví na nový objav?

Falošný „frajer“ zahral dokonale svoju rolu. Gia si myslela, že je všetko v poriadku, ale mýlila sa. Lož má krátke nohy a ona sa začala zamotávať v spleti slov a situácií. Najmä, keď jedna takzvaná kamarátka vyšetruje všetko okolo nej a snaží sa dokázať, že nie je tak dokonalá, akou sa robí.

Gia postupne prichádza na to, aký život viedla. Prestala byť šťastná a pochopila, v čom robila chybu a aká bola. Dalo by sa povedať, že hľadala samú seba, objavovala nových ľudí a strácala svojich kamarátov, ktorí vlastne kamaráti ani nikdy neboli.

Ibaže Gia o tom nevedela. Stále žila v ilúzií dokonalých vzťahov a bola sklamaná, že tomu tak nie je. Ľudia vždy budú závidieť to, čo nemajú. Kasie West poukazuje na nebezpečenstvo lží.

To je nepopierateľné. Prezrádza nám ale aj to, že pokiaľ budú ľudia závidieť každú maličkosť, ktorú máme, nikdy to nebudú tí praví priatelia. Keď zistíme túto pravdu, bolí to. Ale raz bolesť prejde a uvedomíme si, koľko času sme s nimi strácali, pretože viac nám brali, než dávali.

Presne v tomto som vedela Giu dokonale pochopiť. Prednedávnom som si prešla veľmi podobnou situáciou. Kniha sa stala mojou srdcovou záležitosťou.

To, ako dopadne rozvíjajúci sa vzťah medzi dokonalou Giou, ktorá prichádza na svoje nedokonalosti a náhradným frajerom sa dozviete, keď si prečítate oddychovku Frajer na záskok.

Chcem vám vyzdvihnúť štýl písania autorky a úžasný preklad. Skutočne som aj ja knihu prečítala za jeden deň, čo sa tak často nestáva. Naposledy ma tak pohltila Druhá od Adriany Gregorovej. Knihy, ktoré hovoria príbehy zo života sú najlepšie.

V knihe sa stretávame s obrazom spoločnosti závislej od sociálnych sietí. Mohli by sme povedať, že Drew, veľký brat našej hrdinky, tento novodobý jav vykreslil tak presne, že i ja som sa zamyslela. Touto fázou si asi prejde každý.

Každodenné statusy o všetkých všednostiach a hlúpostiach z našich dní. Dôležité je dospieť a zmeniť sa. Zistiť, že život je tam vonku a nie na Facebooku alebo Twitteri.

Dialógy boli veľmi vtipné. Často som sa pristihla pri tom, že mám úsmev na perách. Chvíľu čítania som si vychutnávala. Skutočne táto nie je kniha iba pre mladé slečny. Nesie v sebe mnoho posolstiev o pravde, priateľstve, dôvere a rodine.

Kniha skončila pre mňa s voľnejším pokračovaním. Je len na čitateľovi, či si domyslí pokračovanie života hladných hrdinov, ktorý ich čaká po strednej škole. Autorka v príbehu mnohé veci naznačovala. Či to tak naozaj aj dopadlo sa nedozvieme.

Pokiaľ váhate siahnuť po knihe pre jej nešpecifickú obálku alebo si myslíte, že nie ste jej cieľová skupina, nerobte to. Odsúdili by ste niečo, čo si zaslúži omnoho väčšiu pozornosť.