Film Všetky moje deti s Mariánom Kuffom naznačuje riešenie rómskej otázky

Už niekoľko týždňov žije Slovensko filmom Všetky moje deti s Mariánom Kuffom. Počet ľudí, ktorí film videli sa ráta v desiatkach tisícov a postupne mení pohľad Slovákov na rómsku menšinu.

Od 13. februára do 31. marca 153 projekcií filmu navštívilo 20 823 divákov, pričom počet divákov neustále stúpa. Stal sa tak najúspešnejším dokumentom slovenskej kinematografie, keďže prekonal nielen film Slepé lásky (12 593 divákov), ale aj dlhoročný rekord filmu Papierové hlavy (17 500). Film Všetky moje deti sa podľa rebríčka, ktorý zverejňuje sieť multikín Ster Century Cinemas, dostal v Košiciach dokonca jeden týždeň na 1. priečku v TOP 5 návštevnosti. Slováci ukázali, že sa nedajú  preválcovať mainstreamovými médiami a že majú srdce.

kuffa1-9852916

Čísla sú to nepochybne pôsobivé, avšak dôležitejší je však dopad tohto filmu.  Podľa pani Kabošovej, producentky filmu Všetky moje deti,  Marián Kuffa nenavracia len ľudskú dôstojnosť Rómom, ale cez filmové plátno zobúdza ľudskosť a ľudskú dôstojnosť aj v divákoch.

Dokument nie len verne zachytáva realitu rómskych osád na východe Slovenska, ale ide oveľa ďalej a prostredníctvom cieľavedomej práce Mariána Kuffu načrtáva možnosť riešenia ťažkej situácie Rómov v osadách. Ak chceme Rómom skutočne pomôcť a vytrhnúť ich z ľudskej a materiálnej biedy, je potrebné: hovoriť jazykom, ktorému rozumejú, trpezlivo im ukazovať nové vzory správania a vychovávať ich k zodpovednosti za svoj život. Bude trvať niekoľko generácií, kým sa situácia zlepší a príbeh Mariána Kuffu ukazuje, že táto zmena je nad ľudské sily. Samotný film je začiatkom a len ukazuje ľuďom smer. Je dôležité, aby zasiahol, čo najviac ľudí, aby sme boli pripravení zapojiť sa do veľkej a dlhej premeny Slovenska.

V mesiace apríl máte možnosť vidieť film v mestách Bratislava, Košice, Trenčín, Žilina, Dunajská streda, Prešov, Trenčín, Banská Štiavnica, Žilina, Liptovský Mikuláš, Senec, Humenné, Turčianske Teplice, Svidník, Krupina, Hlohovec, Trnava, Nitra, Levice, Michalovce, Bardejov, Hriňová, Šaľa, Žiar n. Hronom, Púchov, Čadca, Partizánske a Sabinov.

Určite sa mnohým bude páčiť film natoľko, že ho budú chcieť mať doma v obývačke. Dobrá správa je, že to bude možné vďaka DVD. Na pripravovanom DVD bude okrem filmu aj niekoľko bonusov vrátane niektorých nekrátených výpovedí P.farára Mariána Kuffu. Krátku filmovú pozvánku pre tých, čo ešte v kine, bonusovú ukážku „ako to všetko začalo” pre tých, čo trpezlivo čakajú na DVD, si môžete pozrieť tu. Ak máte záujem o DVD, môžete si ho predobjednať .

Vždy aktuálne informácie nájdete na www.vsetkymojedeti.eu.

Fofo: MEDIA FILM

Pripravil: Tomáš Kuzár