Eliška: Pravda je však taká, že čítanie ma drží v napätí

Eliška je vždy pozitívne naladená milovníčka kníh. Aj vďaka nej je tu projekt Čarovná polička. Okrem toho, že pomáha hľadať domov pre prečítané knihy, sama ich recenzuje. Jej tipy sú pre nás natoľko úžasné, že naše peňaženky plačú.

Eliška, aké slovenské miesta máš najradšej?

Teda, to je ťažká otázka! Ale budem veľmi tradičná, mám rada jeden malý kopec u nás za dedinou. Pokoj ticho, krásny výhľad.

Ktorou slovenskou kulinárskou špecialitou nikdy nepohrdneš?

Milujem bryndzové halušky s extra slaninou navyše a tiež šúľance s makom. Ale paradoxne najčastejšie chodím na sushi alebo burgery.

A čo slovenskí autori ich knihy alebo filmy z prostredia slovenskej kinematografie?

Lucka Sasková. Neuveriteľná žena, ktorá dokáže vo mna pár vetami pohnúť tak, že si poplačem aj hodinu. A tento rok sa mi tiež veľmi sa mi páčili knihy od Baji Dolce, taká dobrá klasika. Filmy? Me before you. Louise mi pripomína trochu mňa, popletený vetroplach vo farebných sukniach.

Kedy si vieš najlepšie oddýchnuť?

Pri žehlení. Vždy v nedeľu večer žehlím. A ja žehlím fakt všetko, aj ponožky. Nikto to nechápe, lebo v nedeľu sa má oddychovať. Ale ja žehlím. Lebo ma to fakt baví, pustím si podcast, seriál a mám taký svoj pokoj.

Ale mala som povedať čítanie však? Pravda je však taká, že čítanie ma drží v napätí, čítam s nadšením (ak je dobrá kniha), takže to za oddych až tak nepovažujem.

Ako vyzerá tvoje vysnívané knihomoľské miesto?

Ticho a pohodlné kreslo. To je základ, fakt nemám rada čítať si niekde, kde je hluk. A ideálne, aby tam ani nikto nebol, lebo ja si mrmlem pri čítaní a komentujem to. A to by mohlo vyrušovať…

Čo by si v tvojej aktuálnej domácej knižnici zmenila?

Hlavne by som ju presťahovala na jedno miesto, ale to snáď príde časom. Veľa kníh mám u rodičov, časť doma, veľké množstvo v čítačke.

Odporučíš nejakú knihu čitateľom?

Medvědín. Kniha, ktorú som čítala minulý rok, ale odporučím ju aj o rok o dva, aj o desať. Krehkosť človeka a jeho duše, medziľudské vzťahy a hokej.

A pre neistých Kaviareň na konci sveta. Kratučká, ale veľmi výstižná, a možno niekomu dá “návod” ako sa pohnúť na iné miesto v živote.