Doteraz boli skúšaní len vojnou. Dajme im šancu chodiť aj do školy

Dvaja zamestnanci občianskeho združenia SAVIO navštívili vo februári tohto roka tábor pre vnútorne presídlené osoby v Jube, hlavnom meste vojnou zmietaného Južného Sudánu. Tábor je útočiskom pre viac ako 10 000 ľudí, najmä ženy a deti.

Spravujú ho Saleziáni don Bosca od roku 2013, kedy otvorili brány svojho areálu pre obete občianskej vojny. Ich počet neustále narastá. SAVIO o.z. prináša slovenskej verejnosti možnosť dozvedieť sa viac o situácii v Južnom Sudáne a zároveň dať deťom zasiahnutým vojnou šancu chodiť do školy.

Občianske združenie SAVIO organizuje už 12.ročník verejnej zbierky Tehlička. Jej cieľom je podporiť základné vzdelávanie 4 600 detí v tábore pre vnútorne presídlené osoby v Jube, časť Gumbo. Vďaka vyzbieraným finančným prostriedkom budú mať vojnou skúšané deti šancu chodiť aj do školy.

Partnerom zbierky sú Saleziáni don Bosca, ktorí v krajine zotrvali i počas vojny. Zbierka začne v utorok 28.februára 2017 o 19:00 otváracím koncertom skupiny Espé v bratislavskom UPéCé s dobrovoľným vstupným. Potrvá počas celého pôstu a vyvrcholí na Veľkonočnú nedeľu 16.apríla 2017.

Tehlička je nielen zbierkou, ale tiež prostriedkom na zvyšovanie povedomia o aktuálnych problémoch v chudobných krajinách. Pre zapojené školy, rodiny či jednotlivcov prináša sprievodné materiály s rozmanitými vzdelávacími aktivitami. Každý zo šiestich týždňov zbierky sa bude niesť v duchu samostatnej témy, ktorou bude pútavo sprevádzať salezián Sahib prostredníctvom svojich zápiskov z Južného Sudánu.

Do Tehličky je možné zapojiť sa jednoduchou registráciou. Vzdelávacie materiály sú dostupné na stiahnutie na www.tehlicka.sk. Široká verejnosť má možnosť podporiť zbierku darovaním online zdieľaním výzvy na sociálnych sieťach.

Južný Sudán získal ako najmladší štát sveta nezávislosť v roku 2011. Mier v krajine však netrval dlho. Mocenský konflikt v roku 2013 prerástol do občianskej vojny, ktorá trvá dodnes. V jej dôsledku opustilo za posledné tri roky svoje domovy už viac ako 3 milióny ľudí. V prípade 1,9 milióna ide o vnútorne presídlené osoby, sústredené v táboroch v rámci krajiny.

Počet utečencov a presídlencov neustále narastá, k čomu prispieva neutíchajúci konflikt, sucho v krajine a s ním súvisiaca potravinová kríza. Humanitárnu pomoc aktuálne potrebuje 7,5 milióna ľudí. Organizácia spojených národov vyhlásila v krajine hladomor. Situácia sa podpísala aj na vzdelávaní – až 1,17 milióna detí a mladých vo veku 3-18 rokov stratilo prístup k vzdelaniu. (OCHA, 2017)

SAVIO o.z. od roku 2005 saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách. Prostredníctvom projektov, zbierok a práce dobrovoľníkov pomáhame ľuďom v neľahkej životnej situácii. SAVIO vytvára priestor pre aktívne šírenie dobra.

Občianske združenie SAVIO ďakuje: Martinovi Črepovi za poskytnutie fotografického materiálu z Južného Sudánu pro bono, Triad Advertising za pro bono spracovanie kľúčového vizuálu kampane, hlavnému mediálnemu partnerovi Zoznam.sk, mediálnym partnerom: Pravda, Konzervatívny denník Postoj, Katolícke noviny, Rádio Lumen,