Dosť bolo alibizmu

Ako tak brázdim ten internet, čítam, ako sa online diskutéri ponosujú nad dnešnou ekonomickou situáciou – nízke platy, nezamestnanosť, vysoké ceny nehnuteľností a ešte k tomu nedôvera v politiku a štátne inštutúcie. Pekne to vystihuje aj článok Keď alibisti ovládnu openspace. Nejakým spôsobom sa stalo, že dnešným mladým ľuďom chýba ochota riskovať a púšťat sa do nových vecí.

Namiesto toho kvitne alibizmus a neustále sťažovanie sa na vládu, štát, minulé vlády, komunizmus, kapitalizmus, banky, korporácie, školstvo a ešte dlho by sme mohli menovať. Zobrať rozum do hrsti a lopadu do ruky už napadne málokoho.

Poďme nato teda pozitívne, zoberme rozum do hrsti a aspoň virtuálne si rozoberme niekoľko možností, ktoré nám dnešný moderný svet ponúka.

1. Podporujte lokálne obchody a lokálne firmičky. Dobre to znie, ale bude to chcieť často aj viac námahy. Lokálne obchody majú často kratšie otváracie hodiny a aj menší výber.

2. Dopestujte si vlastné potraviny alebo aspoň nakupujte od lokálnych farmárov. Vlastná záhrada nebude ideálna pre každého, no nákup potravín od prvovýrobcov je dobrý medzikrok.

3. Vytvorte si prácu sami. Toto by mohlo mnohých vystrašiť, veď to zneje skoro ako podnikanie. Nemusí to byť až také desivé. Nedávno jedna moja známa vydala knihu. Išla do toho s malou dušou a nakopon zistila, že vypredala celý náklad a už chystá dotlač. Niekedy stačí skúsiť a práca si  vás nájde.

4. Začnite používať alternatívne zdroje energie. Tu nám hrajú do karát mnohé technologické novinky ako efektívnejšie získavanie energie zo slnka alebo možno uchovávať energiu v batériách áut. K definitívnej rozlúčke s VSE, SSE a ZSE to má ešte ďaleko, ale aj malý krok sa ráta.

5. Recyklujte a obmedzujte tvorbu odpadu. Recyklovanie je fajn, lepšie je však nevytvárať odpad vôbec. 

6. Nakupujte na blších trhoch a na garážových bazároch. Secondhandy sú hádam na každom kroku, no s komunitnými burzami to už také ružové nebude. Vo svete internetu už však nie je také náročné dať ľuďom okolo vedieť, že máte niečo navyše.

Tento zoznam samozrejme nie je nijako vyčerpavajúci. Je to len prvý náhľad, ako by sme mohli fungovať, keby sme sa predsa len začali viac púšťať do nových vecí a trochu menej by sme sa spoliehali na korporácie a úrady. Dosť bolo alibizmu. Je čas, aby mladá generácia ukázala, že vie stáť na vlastných nohách bez nutnosti sa vyhovárať na minulosť.