Dôležitosť vitamínu B pre naše telo!

Naše telo vitamín B potrebuje. Jeho nedostatok sa prejavuje hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi. Na čo je dobrý a ako by sa jeho nedostatok mohol prejaviť? To všetko nájdete v dnešnom článku.

Hlavnou činnosťou vitamínu B2 je, že má významný vplyv na metabolizmus cukrov, tukov a aminokyselín, resp. ovplyvňuje celkovú energetickú premenu v organizme. Ako súčasť enzýmov v dýchacom reťazci je nevyhnutný pre základný bunkový metabolizmus. Pre vás je však dôležité vedieť, že naše telo tento vitamín nevie príliš ukladať, teda ukladá len malé množstvo, a preto je nutné ho neustále dopĺňať.

Znamená to zároveň, že predávkovanie vitamínom B2 je nemožné, je totiž rozpustný vo vode, ako bolo povedané a vylučuje močom. Je vedecky dokázané, že ako muži starnú, potrebujú čím ďalej tým väčšie množstvo tohto vitamínu ako ženy. Napríklad vo veku 14-18 rokov potrebuje muž 1,3 mg a ženy potrebujú 1,0 mg denne. Po uplynulom 19 roku života, potrebujú stále rovnaké množstvo tohto vitamínu a ženy len o 0,1 mg denne viac.

Ak by vás zaujímalo, ktoré potraviny obsahujú vitamín B2, je to napríklad špenát, mandle, hrozienka, hrášok, sladké zemiaky, celozrnné výrobky a jačmeň. Vitamín B2 je však honosne obsiahnutý napr. aj v mlieku, syre a vo všetkej zeleni listovej. Inými slovami, vitamín B2 obsahujú rastliny živočíšneho pôvodu, čo môže nevyhovovať vegetariánom, najmä potom vegánom, ktorí okrem mäsa odmietajú aj všetky živočíšne potraviny, vrátane mlieka a vajec.

Vitamín B2 je dôležitý pre dobrý stav kože, očí, funkcie srdca a ďalších orgánov. Vitamín B2 môže pomôcť predchádzať ochorenia srdca a rakoviny, a zároveň pomáha udržiavať zdravú sliznicu v tele. Je vedecky dokázané, že môže pomôcť aj pri bolestiach hlavy, pri problémoch so zrakom (napr. šedý zákal).

Ak vášmu telo chýba vitamín B2, pravdepodobne sa nedočkáte príliš veľkých ťažkostí, ale ani tie malé nie sú príjemné – zápal ústnych kútikov, zápal pier, jazyka, zápal spojiviek, mastná pleť, rozštiepené nechty, únava, chudokrvnosť a iné.

Ak máte pocit, že nemáte vitamínu B2 vo svojej strave dostatok, kúpte si aspoň špeciálny výživový doplnok vitamín B2, ktorý vyrovná potrebné denné množstvo.