Táto kniha nie je chybná a ani dokonalá. Je úžasná a v rovnováhe

Niektoré knihy sú super. Niektoré sú úplne zlé. Dokonalá je presne tak akurát. Aj keď je tu menej romantiky, dej je pútavý a čitateľ je po celý čas v napätí.

Dokonalá sa vydarila

Pokračovanie super knihy je vždy výzva (a myslím, že nielen pre autora). Druhé diely sú väčšinou buď milované alebo odsúdené. Veď napríklad… má niekto z vás najradšej Harryho Pottera a Tajomnú komnatu? Preto myslím, že je dôležité udržať si čitateľa, najmä ak ide o viacdielnu sériu.

Práve pri prvých stranách si autor vernosť buď získa alebo stratí. Nuž a získať sklamaného čitateľa nie je jednoduché. Nezabúdajme na jedno dôležité marketingové (Paretovo) pravidlo. 20 % snahy môže priniesť 80 % výsledkov.

Páčilo sa mi, že hneď na prvých stranách Dokonalej sme si osviežili pamäť, kedy sme si pripomenuli najdôležitejšie udalosti Chybnej. Pri tejto „spomienke“ sa dej plynule posúval ďalej. Získali si ma a pripútali ku knihe až do jej konca.

Presne to je to, čo pri pokračovaniach potrebujem. Pre mňa je dôležité, aby nám autor nenápadne vysvetlil, čo sa doteraz stalo, pričom dej pokračuje ďalej a toto vysvetlenie nesmie byť iba niekoľkostranový opis, ktorý je umelo vsadený do celku.

Hlavná hrdinka nám dospela pred očami a urobila obrovský progres. Už nebola len obľúbená slečna užívajúca si prvú lásku a pozitíva života. Bola to žena, ktorá si uvedomila, že spoločnosť sa môže mýliť a človek je ten najdôležitejší.

Niekedy som s obdivom sledovala, ako svoje vlastné potreby potlačila do úzadia len preto, že mohla pomôcť ostatným. Príbehy tohto typu, kedy je jedinec postavený do popredia a háji práva určitej skupiny sú v poslednej dobe veľmi obľúbené a od čitateľov žiadané. Preto je séria Chybná super voľbou nielen pre mladé dievčatá.

Rovnováha je v knihách dôležitá

Príbeh v sebe nesie silný odkaz, ktorý ho robí výnimočným a veľakrát ma prinútil zamyslieť sa. Hlboké knihy sú fajn a netuším ako, ale autorka ju urobila veľmi rýchlo čitateľnou. Super poučná oddychovka s krásnou orezkou.

Z Chybnej sa stala Dokonalá. Klišé? Hoci vieme, ako sa všetko skončí ešte než sa do knihy začíname, príjemne ma prekvapila myšlienka o rovnováhe a poučiteľnosti sa z vlastných chýb. V tomto svete ľudia pykali za svoje chybné rozhodnutia, čo neskôr Spolok využil pre upevnenie si svojej moci.

Nevedela by som si predstaviť, že by niečo podobné fungovalo aj u nás. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa do života Celestine o pár rokov. Ako žije? Kam sa pohla ich spoločnosť po tom všetkom? Tieto otázky ale zrejme zostanú nezodpovedané.

Ak hľadáte romantiku, tu jej nájdete podľa môjho vkusu dosť málo. Aj napriek tomu, že sa tu rozvíja nejaký vzťah s Carrickom, Cecela Ahern nekladie na neho dôraz a je iba doplnkom k atraktívnemu príbehu.

Trochu je to možno škoda, pretože práve láska zohrala vo veľa veciach dôležitú úlohu, ale tak nemôže byť všetko podľa našej chuti.

Práve potlačená romantika do popredia dostáva akciu a napätie, ktorých je v knihe dosť. Perfektná rovnováha jednotlivých prvkov urobila nielen z tejto knihy, ale aj celej série super kúsok.

Výnimočná kniha by mala byť aj v super väzbe

Väzba knihy bola podľa mňa zvolená nesprávne. To je jediné negatívum, ktoré som počas čítania vnímala. Upozorňovala som na to aj pri Chybnej, preto si to opäť trochu zopakujme. Obálka má pútavú grafiku, orezka je vážne super, príbeh je TOP.

Ale väzba? Veľmi ma mrzí, že po jednom čítaní je maximálne zničená a už je na nej vidieť, že nie je nová. Neviem si predstaviť, že by som ju nemala v obale alebo mala čítať niekoľkokrát, pretože potom by už mala väčšie škody.

Väzba nie je niečo, čo by ovplyvňovalo kvalitu príbehu, ale ovplyvňuje kvalitu knihy ako produktu, ktorý tiež tvorí pre čitateľa hodnotu. Ak mi knihy majú v poličke vydržať čo najdlhšie pre čo najviac čitateľov (alebo mojich čítaní), jednoznačne musia byť v dobrej kondícii.

Ak by pevnejšia väzba mala predstavovať aj drahšiu knihu na pultoch kníhkupectiev, rada si za to priplatím.