Diana Dušeková – Áno, pán profesor!

Zamilovali ste sa niekedy do vášho učiteľa alebo učiteľky? Vytvárali sa vo vašej hlave príbehy, čo by bolo, keby bolo medzi vami niečo viac? Mia si nič predstavovať nemusí, pretože to reálne zažíva. Ako sa bude vyvíjať jej vzťah s vyučujúcim? Bude z toho niečo alebo to zostane len v medziach normy?

Anotácia

On miluje ju, ona miluje jeho. Alebo je všetko inak?

Na jednej strane je mladá študentka architektúry s vysokými ideálmi stať sa úspešnou vo svojom obore. Na strane druhej stojí renomovaný profesor s tvárou a telom Dia, ktorý sa ocitá v úlohe jej súkromného Boha bohov.

To, čo medzi nimi iskrí, nie je len napätie svojhlavej študentky a rovnako tvrdohlavého architekta…

Čo sa stane, keď sa spoja ich nezlučiteľné svety? Dokážu odolať vzájomnej príťažlivosti alebo porušia nepísané tabu?

Na prvý pohľad jednoduchý príbeh rozpúta hotový ohňostroj nečakaných zápletiek, ktoré vám nedovolia pustiť knihu z rúk.

Zamilovali ste sa niekedy do svojho učiteľa?

Kniha Áno, pán profesor! je debutom Diany Dušekovej, ktorou sa uviedla do slovenských vôd knižného trhu. Na prvý pohľad pomerne nenápadná kniha ma zaujala hlavou zápletkou.

Spracovanie milostného vzťahu študentky a učiteľa je pomerne častá téma nielen v tuzemskej, ale aj zahraničnej literatúre. Čítať to isté niekoľko desať krát len s inými menami je pre mnohých často už obťažujúce a po ďalšej podobnej knihe nesiahnu.

Ak by sme do tejto kategórie chceli zaradiť aj túto knihu, urobili by sme veľkú chybu.

Začiatok príbehu bol priamy a rázny. Ako čitateľka som bola rovno vhodená do deja a rýchle zorientovanie sa v menách a medziľudských vzťahoch bolo nutnosťou. Knihu by sme mohli rozdeliť do dvoch častí.

V prvej sme nazerali do myšlienok hlavnej postavy. Druhú časť sme sa bližšie zoznámili aj s príťažlivým učiteľom Danielom a jeho mysľou, no autorka nezabúdala ani na Miu a ich pohľady sa striedali.

Veľmi ma bavili vnútorné monológy oboch. Povedala by som, že šlo o príjemné oživenie príbehu. Autorka sa vymanila z bežného klišé práve vymyslenou zápletkou, ktorá dodá knihe úplne iný rozmer. 

Celý príbeh som napäto čakala, kedy už príde tá chvíľa a ich vzťah prepukne naplno. Diana Dušeková nás nechala dlho čakať, kým sa naše priania splnili, čo hodnotím veľmi pozitívne.

Tak isto sa mi páči opis postáv, ktoré nielen spoznávame z rozprávania a opisov, ale aj z dialógov, ktoré medzi sebou vedú.

Čo by som však autorke chcela vytknúť? Príliš vyumelkované postavy. Príde mi to až nereálne, aby takýto učiteľ na univerzite existoval a takto sa správal. Rozumiem, že to bolo nutné pre zvýšenie romantiky a erotiky v samotnej knihe, ale každý máme nejaké tie svoje neduhy.

Ďalšia vec, ktorá mi prekážala, je samotný profesor. Respektíve to oslovenie. Z príbehu sme zistili, že vyučujúci mal titul inžinier. Tým pádom, ak nemá titul mimoriadny profesor alebo profesor, nemali by sme ho na vysokej škole alebo univerzite tak oslovovať.

Zrejme to bola nutnosť kvôli názvu a samotnej atraktivite, ale počas celého čítania ma to vyrušovalo. Myslím si však, že tento detail nemusí prekážať iným čitateľom, ktorí proste neriešia akademické tituly.

Dokonca som počula, že táto kniha bude mať pokračovanie. Úprimne som v to dúfala, pretože ten koniec bol pre mňa nečakaný a dovysvetlenie je aspoň z mojej strany vítané a žiadané. Preto sa veľmi teším, čo si pre nás Diana Dušeková ešte pripravila a ako sa zhostí potenciálneho pokračovania.

Komu knihu odporúčam?

Áno, pán profesor! je kniha plná humoru, očakávania, typických životných situácií, ktorými si prejde každý študent. Niekedy ma prekvapoval ten vzťah, ktorý bol medzi Miou a Danielom.

Úplne bez rešpektu. Chlad medzi nimi bol zjavný. Tak tom si to myslela, keď sme mohli do príbehu nazerať z pohľadu študentky.

No až Daniel nám ukázal, že je všetko inak, že sa zdá. Autorka sa premyslenou zápletkou vymanila z kategórií maximálne nečitateľné klišé, čím ma veľmi prekvapila.

Myslím, že na svoje si prídu ženy rôzneho veku, ktoré obľubujú milostné zápletky a je im blízke vysokoškolské prostredie. Príbeh hodnotím pozitívne a som skutočne zvedavá na pokračovanie.