Claudia Gray – Deset tisíc nebí nad tebou

Humbook sa nezadržateľne blíži, preto si skúsme priblížiť Claudiu Gray a jej knihu Deset tisíc nebí nad tebou, ktorá prednedávnom vyšla v Česku.

Anotácia

Od chvíle, kdy Marguerite Caineová používá Ohniváka, vynález svých rodičů pro cestování do alternativních dimenzí, se dostala do hledáčku nepřátel. Ti jsou odhodlaní udělat vše, aby ji přinutili ke spolupráci a mohli ovládnout multivesmír.

Marguerite jim statečně vzdoruje, dokud se však její milovaný Paul nestane obětí útoku. Podaří se jí uspět, překonat složité překážky a zachránit lásku svého života?

O Claudii Gray

Claudia Gray je americká spisovateľka fantasy príbehov pre mládež. Jej najznámejšia séria je zo sveta Star Wars (jednu knihu z tohto sveta som si dnes zajednala, tak som zvedavá, čo na to poviete). Píše pod pseudonymom, pretože jej prišlo zábavné vybrať si vlastné meno.

Je spisovateľkou na plný úväzok. Svoje povolanie miluje a dúfa, že sa mu bude môcť venovať minimálne navždy. Vo voľnom čase rada číta, cestuje, varí a počúva hudbu. Drží tempo s dynamickou spoločnosťou, preto ju dokážeme nájsť na viacerých sociálnych sieťach.

Tento krát mi trvalo, kým som sa do príbehu začítala

Margueritte opäť cestuje dimenziami. Tento krát sa snaží splniť veľmi ťažkú úlohu. Nielenže musí sabotovať projekt Ohnivák v tieňových svetoch, ale aj zbierať roztrúsené kúsky Paulovej duše. Zápletka aj nápad sú super. Autorka svoj sci-fi talent prejavila naplno a ponúkla nám zaujímavé alternatívy rozhodnutí hlavných hrdinov.

Je zaujímavé pozorovať efekt motýlích krídel. Zamysleli ste sa niekedy, čo by sa stalo, keby ste sa rozhodli inak? Tak si predstavte, že zo situácie, kedy máte na výber, vždy vznikne nový svet, ktorý sa odvíja inak.

A potom zase a zase a zase, a tak nastáva rozpínanie neuveriteľných rozmerov. Táto téma ma veľmi fascinuje, preto je úplne super, že sa jej Claudia venuje vo svojich knihách. Najmä je úžasné, ako ju dokázala prepojiť s romantickou literatúrou pre mládež.

Počas plnenia úloh Margueritte pomáha Theo, ktorého sa podľa mňa tak trochu podvedome bojí (spôsobili to udalosti z Tisíc kousků tebe), ale taktiež ho potrebuje. A tu nastáva zlom. Koho má radšej? Paula? Thea? Paula? Thea?

Niekedy z toho naša umelkyňa bola tak veľmi zamotaná, že poplietla aj mňa. To, že Paul je jej životná láska, je jasné. Ale Theo je taktiež voľbou, a preto je podľa mňa stale v hre.

Čo sa mi však nepáčilo bol zdĺhavý začiatok, do ktorého som sa nevedela vôbec začítať. Našťastie mi dievčatá na Instagrame vraveli, že sa to rozbehne a mali pravdu. Osobne, ale ak viem, že čítam nejaké pokračovanie, určite si prečítam diel predtým. Ak by som knihy čítala hneď po sebe, pokojne by som tu prvé strany vyškrtla.

Ďalšou časťou, ktorú by som úplne vyhodila, by bol návrat do ruskej dimenzie. Prepáčte. Ja viem, že mnohí ho očakávali. Som rada, že máme poznatky o tom, ako reaguje iná Margueritte po odchode duše z tela a aké následky majú rozhodnutia našej hrdinky, ale táto vsuvka mi prišla zbytočná.

Claudia tým podľa mňa naťahovala dej a umelo tak ovplyvnila plynulú gradáciu, ktorá sa mi veľmi páčila.

Neviem, ako ste vy vnímali Marguerite, ale mne prišla ako veľmi naivná osôbka. Všade bola, všetko vie a klapky na očiach. Preto som celkom rada, že konečne odhaľuje svoju pravú tvár a spoznáva samú seba očami druhých.

Možno sa dozvedela o sebe (alebo o svojich alternatívnych ja) niečo nepekné, možno niečo, čo si doteraz vôbec neuvedomovala. Preto som zvedavá, ako sa to všetko skončí a či aj u nej uvidíme nejaký posun vpred. Veľmi jej držím palce.

Čo ma však asi najviac šokovalo, je koniec. Všetci dobre vieme, že bude ešte pokračovanie, ktoré sa asi práve teraz prekladá (dúfam!). Celý čas som mala pocit, že príbeh je len jedno veľké klišé.  Proste tuctová kniha na pultoch, ktorá sa dobre číta, ale to je všetko.

Myslela som si, že Deset tisíc nebí nad tebou by bola pre mňa ďalšia z kníh v kategórii prečítané. No Claudia si pre nás pripravila naozaj veľký záver, čím si ma získala ešte viac. Preto aj napriek jemným chybičkám krásy sa teším na pokračovanie.

Komu knihu odporúčam

Deset tisíc nebí nad tebou je príjemným pokračovaním Tisíc kousků tebe. Séria Ohnivák má proste šmrnc. Sci-fi mám rada, ale čo sa týka výberu či už kníh alebo filmov, som veľmi opatrná.

S touto sériou som veľmi spokojná a teším sa na ďalšiu knihu, aby som vedela, ako sa to všetko skončí. Knihu odporúčam násťročným romantičkám, ktoré veria v životnú lásku. Taktiež sa kniha môže páčiť čitateľom, ktorých fascinuje medzidimenzionálne cestovanie. Autorka sa tejto tematiky chopila a podáva nám ju naplno.