Dechem

Sklo, rovnako ako ľudia alebo stromy je schopné bytia a formovania tvarov. Privítala nás stránka Dechem dvojice dizajnérov Michaely Tomiškovej a Jakuba Jaňdoureka. Číra krása ako to sklo, tak by sme charakterizovali štúdio Dechem.

Michaela Tomišková je produktová dizajnérka na voľnej nohe so špecializáciou v potravinárskom alebo produktovom dizajne. V roku 2011 ukončila Vysokú umelecko-priemyselnú školu v Prahe. Aktívne sa zúčastňovala pobytových stáži najmä v Holandsku. Má rada jednoduchosť v ktorej vidí ozajstné čaro a baví ju rozoberať svet na kúsky. Myslí si, že život je príliš krátky na to, aby sa človek obklopoval množstvom vecí.

Jakub Jaňdourek ukončil štúdia kultúrnej teórie v Prahe v roku 2007. Počas štúdia ho však začalo fascinovať sklo a v roku 2005 sa prihlásil a neskôr úspešne absolvoval sklársku školu v Novom Bore. Vďaka tejto škole získal praktické, ale aj teoretické vedomosti o skle. Dnes pôsobí ako “Sklo vedúci výroby” na voľnej nohe. Má rád príbehy a čítanie medzi riadkami. S pomocou humoru vidí život krajší.

Dechem je štúdio, ktoré jednoducho vyrába svojim “dechem”. Kuk na ich webstránku alebo facebook, rovnako dávame do pozornosti krásne video z procesu výroby natočené Filipom Krejčím.

Fotografie – archív Dechem
Video o štúdiu Dechem od Filipa Krejčího

DECHEM from Petr Krejčí on Vimeo.