Dar bohov – Ženšen

Ženšen je zo všetkých rastlín najrozšírenejší a aj najpodrobnejšie preštudovaný. Viac ako 3000 vedeckých štúdií v posledných päťdesiatich rokoch preukázalo neuveriteľnú schopnosť ženšena zvýšiť odolnosť proti duševnému a fyzickému stresu.

Ázijský, čínsky alebo kórejský ženšen sa v čínskom lekárstve užíva už tisícky rokov na predĺženie veku a zlepšenie kvality života. Jeho výnimočnosť potvrdzujú aj názvy, ako všehoj ženšenový alebo koreň života. Na liečebné účely sa používa aj sibírsky ženšen, ktorý pochádza zo Sibíri. Dnes je výskyt voľne rastúceho ženšenu obmedzený.

Ďalší druh je všehoj americký, ktorý sa pestuje v Amerike na Stredozápade. Je najmenej náročný na pestovanie, má približne rovnaké zloženie látok ako predchádzajúce druhy, ale ich obsah je asi trikrát nižší. Pomaly rastúci koreň sa zberá po piatich až šiestich rokoch, keď je celkový obsah aktívnych zložiek najvyšší. 

Ženšen a zdravé srdce

Ženšen pôsobí preventívne proti srdcovým chorobám, zlepšuje energetiku srdcového svalu a znižuje hladinu škodlivého cholesterolu LDL v krvi. Pomáha tiež znižovať vysoký krvný tlak. Značným prínosom je zníženie rozsahu poškodenia po infarkte myokardu.

Ženšen a ženy

Ženám sa odporúča najmä sibírsky ženšen. Povzbudzuje činnosť pohlavných orgánov, čím môže ovplyvňovať plodnosť. Pozitívne pôsobí pri poruchách menštruačného cyklu a pomáha ženám trpiacim ťažkosťami v období prechodu.

Ženšen a muži

Mužom sa odporúča najmä čínsky ženšen. Vyrovnáva hormonálnu aktivitu a pomáha pri impotencii – zlepšuje erekciu, pretože má schopnosť rozširovať cievy. Niektoré pokusy dokázali, že pri používaní ženšenu stúpa hladina testosterónu a tvorba spermií, čo môže mať vplyv na plodnosť.

Ženšen a športovci

Ženšen zvyšuje energiu a vitalitu. Tieto schopnosti využívajú športovci na zvýšenie svojich výkonov a fyzickej odolnosti.

Ďalší význam ženšenu :

  • chráni krv a tkanivá pred poškodením ťažkými kovmi nachádzajúcimi sa vo vzduchu alebo v potrave
  • podporuje obranyschopnosť organizmu, ničí škodlivé vírusy a baktérie a zvyšuje odolnosť proti chorobám
  • pôsobí ako antioxidant 
  • potláča rast nádorových buniek, pri chemoterapii liečiacej rakovinu zmenšuje úbytok kostnej drene a pomáha pečeni odolávať radiácii
  • znižuje hladinu cukru v krvi a môže byť užitočný pre diabetikov
  • lieči žalúdočné vredy a pomáha predchádzať ich vzniku
  • má vplyv na zrak, hojí deformácie rohovky
  • chráni organizmus pred nepriaznivými účinkami stresu
  • pôsobí počas rekonvalescencie po chorobe a chirurgickom zákroku
  • zlepšuje činnosť mozgu, podporuje pamäť, koncentráciu a bystrosť.