Cvičenie na piesku – benefity, rady

Piesok je materiál, ktorý ľudské bytosti fascinuje už od útleho veku. Snáď každý sa v detstve chcel hrať v pieskovisku, stavať hrady, alebo len tak poskakovať s bosými nohami na mäkkom podklade. Milióny nervových zakončení stimulujú mozog a vyvolávajú pocit nadšenia a dobrej nálady.

Nie nadarmo už veľké množstvo lekárov vyznávajúcich západnú medicínu odporúča pravidelnú chôdzu naboso ako prevenciu voči fyziologickým i mentálnym poruchám organizmu. Tento článok priblíži, v čom sú hlavné prednosti pohybu po pohyblivom pieskovom podklade.

V čom sú prednosti pohybu na pohyblivom pieskovom podklade zo športového a diétneho hľadiska?

Aj na Slovensku je piesku dosť

Odborníci tvrdia, že v sypkom piesku človek zapája vyšší počet doplnkových a posturálnych svalov, čím zlepší podmienky pre celkový stabilizačný aparát. Pri dotyku chodidla s pieskom sa noha pri každom odraze šmýka, čím sa predlžuje doba kontaktu chodidla s podložkou. Rastú nároky na koordináciu, tvorbu energie a buduje sa sila.

Desať krátkych roviniek po piesku s dĺžkou 80 – 120 m zabehnutých naboso tri až štyrikrát počas desať dňovej dovolenky je pre bežného rekreačného bežca úplne postačujúcich.

Je pochopiteľné, že na Slovensku nie je všade toľko možností na pravidelný tréning v piesku, no hlavne v mestách je veľký boom plážových športov, či už ide o tradičné, ako futbal či volejbal, alebo novší, no stále populárnejší beach tenis.

Kde človek nájde piesočnú pláž:

  • rekreačné stredisko Gazárka pri Trnave
  • Beach Club v Košiciach
  • Tyršák v Bratislave

Existuje mnoho ďalších miest a najmä kúpalísk, kde je vyhradené miesto, napríklad na plážový volejbal. Kvôli piesku pod nohami teda naozaj netreba míňať veľa peňazí na letenku.

Netreba sa hýbať viac, ale efektívnejšie

Podľa expertov existuje úplne jednoduchý spôsob, ako spáliť viac kalórií bez toho, aby ľudia museli zrýchliť alebo trénovať dlhšie. Chôdza, alebo beh v piesku je aktivita, pri ktorej nervový systém musí aktivovať omnoho väčšie množstvo svalovej hmoty.

Cvičiaci sa musí namáhať viac pri vykonávaní toho istého pohybu. Štúdie ďalej potvrdili, že počas jednoduchého kruhového tréningu s vlastným telom v piesku, monitorovaní cvičenci spálili každú minútu o 50 percent viac kalórií ako pri cvičení v posilňovni.

Navyše, sypký piesok zmierňuje záťaž na kĺby, čím sa predchádza zraneniam a zápalovým procesom v tele, ktoré často k ním vedú. Preto možno cvičiť častejšie a hlavne na čerstvom vzduchu.

Viac ako len kalórie a koordinácia

Sú tu však aj iné pozitíva, ktoré priamo súvisia s cvičením v piesku. Keďže sa predpokladá, že ľudia budú bosí, automaticky pozitívne vplývajú na svoj organizmus. V teniskách je takýto typ tréningu tiež síce náročnejší, avšak práve bosé cvičenie na pieskovom povrchu vie blahodárne pôsobiť napríklad na krvný tlak – vysoký sa zníži, naopak nízky sa zvýši.

Kontakt so zemou sa stará o správne fungovanie ciev a funguje ako prevencia voči vzniku kŕčových žíl. Postava sa narovnáva a chrbtica sa správne vyťahuje smerom nahor. Už tento samotný pohyb uzdravuje mnohé veci v tele, ktoré by sa laickým spôsobom vôbec nevedeli prepojiť.

V neposlednom rade cvičenie naboso pôsobí blahodárne pri padnutej klenbe, výrastkoch na chodidlách a zvyšuje koncentráciu či imunitný systém. A negatíva? Okrem toho, že dobre vyhriaty piesok vie najmä v lete poriadne páliť, neexistujú žiadne.

Čo si zacvičiť na piesku

Cvičenie na piesku prináša množstvo výhod, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu a pohode. Cvičenie v piesku zlepšuje rovnováhu, posilňuje svaly, lepšie spaľuje tuky a zlepšuje kardiovaskulárne zdravie.

Pohyb na piesku nohy masíruje, posilňuje a dodáva človeku pocit slobody a voľnosti.

Jedinečné vlastnosti piesku z neho robia ideálnu voľbu na fyzickú aktivitu. V porovnaní s inými povrchmi, ako je betón, tráva a asfalt, poskytuje piesok väčší odpor a oporu, čo robí cvičenie náročnejším. Cvičenie v piesku tiež znižuje záťaž dolných končatín, chodidiel a kĺbov vďaka jeho tlmiacemu účinku.

Na piesku sa dajú vykonávať rôzne športy a aktivity, vrátane plážového volejbalu, behu a joggingu. Plážový volejbal je obľúbeným športom vďaka svojmu rýchlemu tempu a súťaživému charakteru.

Jedným zo zrejmých prínosov hrania volejbalu je posilnenie svalov dolnej časti tela. Keďže ide o šport, ktorý si vyžaduje skákanie a drepy, hraním volejbalu sa posilňujú nohy, boky, zadok a brušné svaly. Počas štandardného tréningu alebo zápasu môže človek očakávať, že si časom vybuduje svaly v týchto oblastiach.

Beh a jogging sú vynikajúce kardio cvičenia, ktoré preskúšajú všetky úrovne fyzickej zdatnosti. Zároveň predstavujú skvelý spôsob, ako spoznať nové pláže a scenérie.

Medzi ďalšie obľúbené aktivity na piesku patrí frisbee, joga a tai-či. Frisbee je skvelý spôsob, ako si zacvičiť s priateľmi alebo rodinou a zároveň sa zabaviť. Joga aj tai-či sa tiež dajú cvičiť v piesku, pričom pomáhajú zvyšovať flexibilitu, rovnováhu, silu a relaxáciu.

Cvičenia v piesku poskytujú množstvo zdravotných výhod, ktoré zlepšujú celkové fyzické zdravie a duševnú pohodu. Akákoľvek forma fyzickej aktivity vykonávanej v piesku pomôže spevniť svaly, spáliť tuk, zvýšiť kardiovaskulárnu kondíciu, posilniť kosti, znížiť hladinu stresu, zlepšiť rovnováhu, držanie tela a koordináciu.

DeepWORK a piesok

DeepWORK je revolučný tréningový systém, ktorý pomáha dosiahnuť maximálny výkon vo všetkých aspektoch života. Pomocou kombinácie fyzických cvičení DeepWORK umožní zvýšiť produktivitu, zaostriť pozornosť a lepšie si stanoviť priority.

Fyzická zložka systému DeepWORK je založená na koncepcii vysokointenzívneho intervalového tréningu (HIIT). Tento typ cvičenia v podstate na krátky čas dodáva príval energie, čím pomáha využiť „skrytú rezervu“ sily a vytrvalosti ľudského tela. To ho robí obzvlášť užitočným pre tých, ktorí chcú zo svojho tréningu vyťažiť čo najviac v krátkom čase.

Z mentálneho hľadiska je DeepWORK navrhnutý tak, aby pomohol dosiahnuť optimálny stav vedomia. V ňom sa človek natoľko sústredí na danú úlohu, že všetko ostatné sa vytratí. DeepWORK človeka naučí, ako sa do tohto stavu rýchlo a efektívne dostať..

Ten typ cvičenia sa ale vykonáva naboso. To zvyšuje celkový efekt a pomáha dosahovať lepšie výsledky. Pokročilí si môžu toto cvičenie môžu urobiť ešte náročnejším, ak ho budú vykonávať na piesku. Vybudované svaly a kondícia sa tak dostavia oveľa rýchlejšie.

Cvičenie naboso

Bosé cvičenie je v posledných rokoch čoraz populárnejšie a existuje na to dobrý dôvod: odloženie topánok má veľa výhod. Cvičenie naboso môže pomôcť zlepšuje:

  • silu chodidiel
  • držanie tela
  • dokonca aj ostražitosť

V prvom rade cvičenie bez topánok pomáha posilňovať nohy. Človek prinúti svoje nohy, aby vykonávali svoju prácu správne – a to budovanie svalov, ktoré zabezpečujú stabilitu a absorbujú nárazy. To je obzvlášť prospešné pre bežcov, ktorí často trpia stavmi, ako sú boľavé kolená.

Cvičenie bez topánok zlepšuje aj držanie tela. Bez opory bežeckých topánok bude telo prirodzene lepšie vyrovnané a zníži sa zaťaženie chrbta a ďalších svalov. Je tiež menej pravdepodobné, že dôjde k nadmernej hyperpronácii (keď klenba pri dopade chodidla na zem klesne príliš nízko).

A napokon, cvičenie naboso zvyšuje bdelosť. Keď sú chodidlá uzemnené, vytvárajú elektrické prúdy, ktoré zvyšujú sústredenosť. Je to preto, že naše chodidlá obsahujú tisíce nervových zakončení, ktoré zisťujú úroveň elektrickej energie prítomnej v našom prostredí.

Aké cvičenia možno vykonávať naboso? Nuž, beh je určite jednou z možností, pokiaľ ho človek vykonáva na rovnom povrchu bez nečistôt.

Prospešné sú cviky s vlastnou váhou, ako sú napríklad drepy, kliky a výpady. Joga je ďalšou skvelou voľbou pre cvičenie naboso, pretože umožňuje získať rovnováhu a stabilitu a zároveň zlepšuje flexibilitu.

Pilates je ďalšou skvelou voľbou vďaka svojej nenáročnosti. Napokon, niekedy postačí aj obyčajná prechádzka na boso, najlepšie však na piesočnej alebo trávnatej pláži.

Vzhľadom na všetky výhody cvičenia naboso nie je dôvod, prečo ho nevyskúšať. Len netreba zabudnúť: začať treba pomaly, dbať na opatrnosť pri behu na nerovnom povrchu a nezabudnúť sledovať svoje pokroky, aby si človek nijak neublížil.