Cvičenie na piesku – benefity, rady

Piesok je materiál, ktorý ľudské bytosti fascinuje už od útleho veku. Snáď každý sa v detstve chcel hrať v pieskovisku, stavať hrady, alebo len tak poskakovať s bosými nohami na mäkkom podklade. Milióny nervových zakončení stimulujú mozog a vyvolávajú pocit nadšenia a dobrej nálady.
Nie nadarmo už veľké množstvo lekárov vyznávajúcich západnú medicínu odporúča pravidelnú chôdzu naboso ako prevenciu voči fyziologickým i mentálnym poruchám organizmu. Tento článok priblíži, v čom sú hlavné prednosti pohybu po pohyblivom pieskovom podklade.
V čom sú prednosti pohybu na pohyblivom pieskovom podklade zo športového a diétneho hľadiska?
Aj na Slovensku je piesku dosť
Odborníci tvrdia, že v sypkom piesku človek zapája vyšší počet doplnkových a posturálnych svalov, čím zlepší podmienky pre celkový stabilizačný aparát. Pri dotyku chodidla s pieskom sa noha pri každom odraze šmýka, čím sa predlžuje doba kontaktu chodidla s podložkou. Rastú nároky na koordináciu, tvorbu energie a buduje sa sila.
Desať krátkych roviniek po piesku s dĺžkou 80 – 120 m zabehnutých naboso tri až štyrikrát počas desať dňovej dovolenky je pre bežného rekreačného bežca úplne postačujúcich.
Je pochopiteľné, že na Slovensku nie je všade toľko možností na pravidelný tréning v piesku, no hlavne v mestách je veľký boom plážových športov, či už ide o tradičné, ako futbal či volejbal, alebo novší, no stále populárnejší beach tenis.
Netreba sa hýbať viac, ale efektívnejšie
Podľa expertov existuje úplne jednoduchý spôsob, ako spáliť viac kalórií bez toho, aby ľudia museli zrýchliť alebo trénovať dlhšie. Chôdza, alebo beh v piesku je aktivita, pri ktorej nervový systém musí aktivovať omnoho väčšie množstvo svalovej hmoty.
Cvičiaci sa musí namáhať viac pri vykonávaní toho istého pohybu. Štúdie ďalej potvrdili, že počas jednoduchého kruhového tréningu s vlastným telom v piesku, monitorovaní cvičenci spálili každú minútu o 50 percent viac kalórií ako pri cvičení v posilňovni.
Navyše, sypký piesok zmierňuje záťaž na kĺby, čím sa predchádza zraneniam a zápalovým procesom v tele, ktoré často k ním vedú. Preto možno cvičiť častejšie a hlavne na čerstvom vzduchu.
Viac ako len kalórie a koordinácia
Sú tu však aj iné pozitíva, ktoré priamo súvisia s cvičením v piesku. Keďže sa predpokladá, že ľudia budú bosí, automaticky pozitívne vplývajú na svoj organizmus. V teniskách je takýto typ tréningu tiež síce náročnejší, avšak práve “bosé cvičenie” na pieskovom povrchu vie blahodárne pôsobiť napríklad na krvný tlak – vysoký sa zníži, naopak nízky sa zvýši.
Kontakt so zemou sa stará o správne fungovanie ciev a funguje ako prevencia voči vzniku kŕčových žíl. Postava sa narovnáva a chrbtica sa správne vyťahuje smerom nahor. Už tento samotný pohyb „uzdravuje“ mnohé veci v tele, ktoré by sa laickým spôsobom vôbec nevedeli prepojiť.
V neposlednom rade cvičenie naboso pôsobí blahodárne pri padnutej klenbe, výrastkoch na chodidlách a zvyšuje koncentráciu či imunitný systém. A negatíva? Okrem toho, že dobre vyhriaty piesok vie najmä v lete poriadne páliť, neexistujú žiadne.