Curtis Sittenfeld – Pýcha, předsudek a seznamka

Príbeh, ktorý sľubuje veľa lásky a zamotané vzťahy. Curtis Sittenfeld nám prináša retelling známeho klasiky, ktorá celkom výrazne ovplyvnila dejiny kníh.

Anotácia

Jak těžké je najít toho pravého? A jak obtížné je napsat moderní verzi slavného románu? Inteligentní příběh americké autorky dokazuje, že obojí je možné. Vtipná kniha potěší všechny milovníky Jane Austenové, ale snadno si získá i čtenáře, kteří původní dílo neznají…

V rodině Bennetových je pět dcer, ale žádná dosud nenašla muže svého srdce. Novinářce Liz je osmatřicet, jogínce Jane o dva roky víc, zakřiknutá Mary myslí jen na studium a mladé dívky Lydia a Kitty jsou příliš zaměstnané dietami, než aby si našly práci.

Matka rodu paní Bennetová je celou situací zneklidněna a všechno se jenom zhorší, když pan Bennet dostane infarkt. Na obzoru se však nečekaně objevuje sympatický lékař Chip Bingley, který se k nesmírné radosti paní Bennetové uchází o Jane. A co jeho rezervovaný přítel Fitzwilliam Darcy? Padne i jemu některá z dcer do oka?

O autorke knihy

Curtis Sittenfeld je americká autorka piatich úspešných románov venovaných ženám. Jej tvorba bola označená mnohými tlačovinami za TOP knihy roka a bola preložená do viac ako 30tich jazykov.

Pár slov o knihe Pýcha, předsudek a seznamka

Pomerne hrubá kniha preložená do českého jazyka ma najprv zaujala svojim názvom a aj anotáciou. Mám pocit, že retellingy svetoznýmych príbehov sú dosť v móde, tak som si povedala “prečo nie”. Dočítať ju do konca ma však stálo vela síl.

Na začiatku príbehu sa zoznamujeme s pomerne veľkou rodinou Bennetových, pričom každému členovi autorka venovala dostatok času. Postupne sa nielen premosťujeme k Liz, ktorá je hlavnou postavou príbehu, ale aj k hlavnej zápletke.

Z toľkých mien som mala obrovský chaos. Autorka pri každej možnej príležitosti všetko opakovala dookola. Po chvíľke mi to začalo ísť riadne krkom. Jedna vec je udržiavať čitateľa v obraze, ale druhá vec všetko zbytočne kombinovať.

Ďalším výrazným prvkom knihy boli kapitoly. Čo nová myšlienka alebo zmena prostredia, to nová kapitola. Tento krok autarky som uvítala, pretože to výborne posúvalo dej a udržiavalo napätie.

Čitateľ je svedkom rozvíjajúceho komplikovaného vzťahu medzi Liz a Fitzwiliamom. Ak čakáte ale nejaké hlboké opisy vášne a erotiky, musíte si uspokojiť iba s menším napätím a romantikou. Nie je to mínus, ale trochu som očakávala viac.

Zoznamka v tomto prípade figuruje nie len v zmysle zoznámenia sa nových párikov, ale aj ako televízny program, okolo ktorého sa to celé točí. Nápad bol príjemný a dosť podobný ako naša reality show Nevesta pre milionára. Pamätáte si?

Ibaže slečny namiesto ruže dostali bozk. Podrobnosti tejto televíznej šou nesledujeme “live”, ale len z rozprávania jedného z účastníkov či divákov.

Kto nechce čítať spojler, prosím, preskočte na komu knihu odporúčam. Aj tu sme sa dočkali sladkého a dokonalého konca (ako inak), kde všetko dopadlo dobre a všetci boli šťastní. Niekedy by bolo fajn nechať nejaké veci nedokončené, aby zvyšok zostal na čitateľovi.

Mám rada happy end, ale tu mi to trochu podvihlo obočie, pretože to, čo som celý príbeh hádala, sa naozaj stalo. Aká náhoda.

Komu knihu odporúčam

Vtipný a romantický príbeh sa mi až na pár nedostatkov páčil. Neohúril ma, ale ani nenudil. Tešila som sa z každej strany a Liz, hlavná hrdinka, mi bola dosť sympatická. Nebola zbytočne prikrášlená a mala svoje menšie musky, čo jej dodalo na vierohodnosti.

Čitateľ musí rátať iba s trochu komplikovanejším dejom a opismi, ktoré som ja osobne niekedy musela tak trochu trpieť.

Knihu odporúčam večným romantičkám, ktoré veria v pravú lásku a tešia sa z dobrých koncov, pretože presne to príbeh ponúka. Za spracovanie klasického nápadu dávam palec hore. Ak sa mi dostane pod ruku kniha od tejto autorky, rada si prečítam, ale cielene ju asi vyhľadávať nebudem.