Čo nekupuj svojmu krstniatku

Byť krstným rodičom je pre každého veľká pocta, ale zároveň aj zodpovednosť. Mnohí, žiaľ, pochopia svoju úlohu krstného rodiča len ako človeka, ktorý sa “postará” o výbavičku novorodenca a darčeky na narodeniny a meniny. Čo teda radšej “nekupovať”? A ako byť viac darom pre svoje krstniatko?

1. DRAHÉ DARY

Doba sociálnych sietí nám často prezentuje krstných rodičov, ako niekoho, kto nakupuje drahé dary. Určite ste aj vy videli fotografie novopečených krstných rodičov, s bábätkom a výbavičkou, ktorú mu venovali. Pre rodičov môže byť táto materiálna pomoc na jednej strane užitočná, avšak je potrebné si uvedomiť, že toto nie je hlavná podstata tohto poslania. Ak si ťa niekto vybral za krstného rodiča svojich detí, tak si uvedom, že si nemusíš pred nimi budovať “svoj imidž” nakupovaním veľkých darov. Možno by rodičom tohto dieťaťa oveľa viac pomohlo, ak by si im pomohol s ich novorodeniatkom, domácimi prácami, na ktoré už možno nemajú energiu, alebo aby si im len objednal pizzu, aby nemuseli aspoň jeden deň variť. icon_smile-8185286 Možno takéto “obyčajné veci” by ich oveľa viac potešili, ako odrážadlo, či autíčko, ktoré využijú len pár krát do roka.

2. ZÁPLAVU KNÍH

Keď som sa stala krstnou mamou, tiež ma lákalo nakupovať mojim krstniatkam neustále knižné novinky pre drobcov. Neskôr som zistila, že tých kníh majú doma aj tak “habadej”, takže túto moju vášeň nakupovania som teraz presmerovala niekde inde… icon_smile-8185286 Čo však deti milujú viac ako knihu dostať, je knihu si s niekým čítať. Nie je veľkým hrdinstvom nakúpiť svojmu krstniatku množstvo dobrých kníh (aj keď skutočne mu môžete zohnať skutočne kvalitné tituly). Oveľa hodnotnejšie a vzácnejšie je pre neho, ak si pre neho nájdete čas mu tie knihy prečítať. Určite ste sa už viackrát presvedčili, ako deti milujú, keď im čítate nejaký zaujímavý príbeh, alebo rozprávku. Nabudúce, keď vás bude lákať prísť na návštevu k svojmu krstniatku si naňho vyhraďte o čosi viac času. Nedopustite, aby čas s ním bol len o tom, že mu stále “niečo” prinesiete. Buďte jednoducho s ním, vypnite telefón a venujte mu svoj čas – a napr. mu aj niečo milé prečítajte, hoci aj zo starej knihy, ktorú máte doma už pár rokov. To bude pre neho omnoho viac, ako len ďalšia nová kniha, ktorú založí do poličky.

3. ELEKTRONIKU

Minulý rok som bola na slávnosti prvého svätého prijímania jedného dievčatka z mojej blízkej rodiny. Celý deň bol úplne nádherný a výnimočný, “princezná v bielom” doslova žiarila až do jedného momentu – kým sa nezačali gratulácie. Pri vybaľovaní darov si našla aj niečo, čo nečakala – tablet. Od tejto chvíle sme už o nej nevedeli, a veľmi sa ani nechcela sa pripájať k hrám ostatných detí, ktoré boli na jej oslave. Tým všetkým nechcem povedať, že celá elektronika a technika je zlá – samozrejme, všetko závisí od vôle a rozhodnutí človeka, ktorý ich vlastní. Ale ak miluješ svoje krstniatko, nesnaž sa ho získať tým, že mu kúpiš najnovší smartfón, alebo tablet. Možno aj ty sám máš občas problém ustrážiť si svoj čas, ktorý stráviš na internete a sociálnych sieťach. Skús si teraz predstaviť o koľko ťažšie a náročnejšie to môže byť pre tvoje krstniatko a jeho rodičov. Namiesto kúpy elektroniky radšej venuj viac času do osobného času s ním. Urob si s ním čas, pozvi ho na koláčik, pýtaj sa ho čím žije a veď ho svojím príkladom k Bohu. S odstupom času ti za to bude určite viac vďačný, ako za kúpu niečoho, čo sa aj tak raz pokazí.

BUĎ PRÍKLADOM

Tvoje krstniatko je určite jedinečné, ako každý človek, ktorého Boh stvoril. Ďakuj Bohu za neho, modli sa za neho, ale aj s ním a veď ho svojím príklad k Nášmu Nebeskému Otcovi. To nech je tvoja priorita vo vzťahu k tvojmu krstniatku, ktorý ti Boh venoval. A či mu už kúpiš obyčajné dupačky, alebo výbavu na celý rok, na tom skutočne nezáleží, nech si hovorí každý čo chce. Tvoja zodpovednosť za neho je voči Bohu, nie voči okoliu, ktoré očakáva, že mu niečo honosné kúpiš. Modlime sa teda vzájomne za seba, aby sme dokázali byť v tomto postoji pokojní, slobodní a radostní a aby sme sa s Božou pomocou stávali čoraz lepšími krstnými rodičmi, podľa vzoru nášho Nebeského Otca.

Alžbeta Šutková