Čo môžeš dnes obetovať Bohu?

Dnes si v Cirkvi pripomíname udalosť, kedy Jozef s Máriou priniesli malého Ježiša do chrámu, aby ho obetovali Bohu. Čo však môžeš (nielen) v dnešný deň obetovať Bohu ty? Nechaj sa inšpirovať našimi tipmi.

1. ČAS

Každý náš deň tvorí množstvo pracovných a iných úloh. Nájsť si popri tom kúsok času na modlitbu je skutočne náročné. V dnešný deň si ho skús nájsť o čosi viac. Nájdi si hoci len desať minút na prečítanie krátkeho úryvku zo Sv. Písma, alebo si len tak chvíľku poseď v prítomnosti Nebeského Otca, s pohľadom upretým na kríž. Obetuj Bohu svoj čas a uvidíš, že prinesie veľké ovocie pokoja a radosti.

2. RADOSŤ

Aj keď sa ti možno nechce robiť niečo navyše, skús dnes Bohu obetovať svoju radosť a rozsievať ju ďalej. Počas dňa nájdeš veľa príležitostí na to, aby si niekoho potešil. Podeľ sa napr. s čokoládou v práci, vypočuj si kolegyňu, ktorá sa potrebuje vyrozprávať, prekvap svojho blízkého nečakanou návštevou. Možností ako môžeš niekomu urobiť radosť je skutočne mnoho. A čo je na tom najlešpie, radosť rozdávaním rastie, takže o čosi radostnejší budeš aj ty sám! icon_smile-1224205

3. STAROSTI

Možno si pri prečítaní tohto titulku ostal prekvapený, ale áno, v dnešný deň obetuj Bohu svoje starosti. To, že nad rôznymi vecami neustále premýšľaš, zvažuješ možnosti riešenia a obávaš sa rôznych dôsledkov ti na pokoji veľmi nepridáva. Dokonca aj Biblia nás varuje, že sa nemáme príliš zaoberať svojimi problémami: “Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete. Či život nie je viac ako jedlo a telo viac ako odev?” (Mt 6, 25). Odovzdaj teda v modlitbe všetky svoje starosti Bohu a viac sa už nad nimi netráp.

4. PENIAZE

Pomodli sa k Duchu Svätému o vedenie a skús si dnes všimnúť niekoho, kto bude potrebovať malú pomoc. Možno by nejakej rodinke veľmi pomohlo, keby si im kúpil obyčajný prášok na pranie, alebo malý nákup potravín, alebo možno vieš o niekom, kto si šporí na niečo dôležité a aj malá suma peňazí by mu pomohla. Skús mať dnes otvorené oči a všimni si niekoho, kto takúto pomoc potrebuje. Nezabudni však, že ani tak nezáleží na tom, čo alebo koľko danému človeku zo svojich peňazí obetuješ, ale s akou veľkou láskou a s akým úmyslom to urobíš.

5. VZŤAHY

My ľudia sme zvyčajne veľmi spoločenskí. Potrebujeme okolo seba iných ľudí a na vzťahoch nám veľmi záleží. No často sa môže stať, že z ľudí si urobíme akýchsi “bôžikov”. Inými slovami, že sa na našich drahých spoliehame viac ako na Boha, alebo, že sme o nich prehnane ustráchaní. Aj napriek tomu, že našich najbližších veľmi milujeme, nezabúdajme, že sú darom od Boha a že nám “nepatria”. Odovzdaj teda dnes Bohu všetkých svojich milovaných – manžela/ku, priateľa/ku, deti, rodičov, súrodencov, priateľov, známych… A ver, že Boh sa o nich všetkých najlepšie postará.

NA ZÁVER

Sviatok Obetovania Pána sa ešte nekončí! Dnešok je výbornou príležitosťou na zamyslenie sa nad tým, čo všetko museli obetovať Bohu Jozef s Máriou počas celého svojho života. Aj uvedených pár tipov ti môže napomôcť nájsť si dnes nejaký vhodný spôsob, ktorý ti pomôže obetovať viac Bohu svoje srdce. Modli sa preto k Duchu Svätému, aby ti ukázal, čo najlepšie môžeš obetovať Nebeskému Otcovi, aby to slúžilo nielen na posilnenie tvojej viery, ale aj na budovanie tvojho vzťahu s Ním.

Alžbeta Šutková