ČO JE TO WELLNESS

Wellness ani zďaleka nie je len o kúpeľoch, víkendových pobytoch, relaxe a oddychu, nie je jednorazovým odpočinkom. Wellness je pojem alternatívnej medicíny, ktorý sa objavil už v roku 1950. Predstavuje zdravú rovnováhu mysle, tela a ducha (rovnováha hmotnej – fyzickej a nehmotnej – energetickej časti bytosti).

Moderné ponímanie wellnessu prišlo až v roku 1970. Aj u nás počujeme slovíčko wellness stále častejšie. Poznáme ho z televíznych a rozhlasových médií, z billboardov a reklamných letákov, časopisov či novín.

Ako ľudia vnímajú pojem wellness

Čo si ľudia predstavujú pod pojmom wellness ?  Vzhľadom na to, že v súvislosti so slovíčkom wellness sú najčastejšie prezentované wellness víkendy, pobyty, relax a oddych, tak väčšina ľudí si wellness spája práve v týchto súvislostaich. Sú však len čiastočne správne.

Väčšina si wellness zamieňa so SPA službami, ktoré síce sú jeho súčasťou, ale tvoria len časť. Skutočný význam má ďaleko väčší rozsah ako blažený, i keď uznajme, veľmi príjemný oddych tela a mysle v hotelovom zariadení nie je na zahodenie.

Wellness je:

Životný štýl, filozofia, zdravý a aktívny spôsob života, pomocou ktorého môžte dosiahnuť fyzickú i duševnú rovnováhu cesta k dosiahnutiu harmónie tela, duše a mysle prostriedok na to, aby sme sa cítili dobre a udržali si pevné zdravie spôsob dosiahnutia vitality, pocitu sviežosti a mladosti minimalizácia negatívnych vplyvov na náš organizmus.

Wellness teda ani zďaleka nie je len o kúpeľoch, víkendových pobytoch, relaxe a oddychu, nie je jednorazovým odpočinkom.

Čo slovo wellness v súčasnosti vlastne znamená?

Wellness je trend v oblasti zdravého životného štýlu, ktorý sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Ide o nové odvetvie, ktorého cieľom je starostlivosť o človeka a o jeho fyzické a duševné zdravie. Prostredníctvom dobrej kondície, dobrého zdravotného stavu a relaxu sa snaží doviesť človeka ku kvalitnému a plnohodnotnému životu.

Vedeli ste, že história wellnessu siaha až do čias starovekého Egypta a Grécka?

Už v tomto období sa ľudia starali o svoju krásu, zdravie a kultúru tela.

V tejto súvislosti je známy grécky ideál dokonalosti kalokagatia – ideál harmonického súladu a vyváženosti fyzickej a duševnej stránky človeka. Zatiaľ čo Gréci kládli dôraz na cvičenie a krásu tela, pričom kúpeľ bol len doplnkom, pre Rimanov bol kúpeľ základným prvkom.

Čo všetko je súčasťou wellness?

  • pohybová aktivita (starostlivosť o fyzickú kondíciu – FITNESS  (O TOM SI POVIEME VIAC V ĎALŠOM ČLÁNKU)
  • kontrola telesnej hmotnosti (napr. pomocou pravidelného absolvovania wellness testu)
  • správna výživa (zdravá a vyvážená strava)
  • podporenie výživy kvalitnými potravinovými doplnkami je dnes nevyhnutnosťou
  • skrášľovanie tela (kozmetické procedúry, kvalitná pleťová kozmetika)
  • kontrola stresu (odbúranie stresových stavov denným režimom)
  • budovanie duševnej rovnováhy (relaxácia, oddych…)
  • prevencia civilizačných ochorení a obezity
  • a hlavne je super byť čím viac v Prírode, ktorá nám pomáha navodiť stav celkovej pohody, pokiaľ ju o to poprosíme. 

Pretože Wellness je aj o spojení s Prírodou, ktorej sa človek stále viac vzďaľuje. Nie sú to betónové aquaparky, kozmetické štúdiá, murované budovy, ktoré síce vypadajú krásne, ale na energii nám veľmi nepridajú.

Tešíme sa na vás v našom štúdiu, aby sme vás mohli viesť cestou WELLNESS, veď ide o zdravý životný štýl a o to nám predsa ide.