Čo hovorí Biblia o nosení šperkov?

biblia-nosenie-sperkov

Píše sa v Biblii vôbec niečo o nosení šperkov? Odpoveď je áno, píše sa tam o tom dosť. Biblia učí, že kresťania by mali byť príkladom skromnosti v ozdobovaní sa.

Šperky ako ozdoba majú sa v Biblii spomínajú sa na viacerých miestach: v Ezechielovi 16:11-13; v knihe Genesis 24:53 a v Lukášovi 15:22. Dve novozákonné časti Biblie: 1. list Timotejovi 2:9-10 a 1. Petrov list 3:3-5 dokonca odcudzujú nosenie šperkov a pestrých odevov.

Zlaté šperky a zlato obecne sa nepovažujú za zlé, ale odcudzuje sa ich prehnané a márnivé nosenie a zapletanie do vlasov či účesov. To sa však odcudzuje v móde aj dnes, veď určite to poznáte ako „menej je niekedy viac“.

Biblia a šperky

Zaujímavý je pre nás Ezechiel a jeho 16. kapitola, ktorá je alegóriou toho, ako sa Boh stará o svoj vyvolený ľud, ako ho vychoval, nasýtil a keď vyrástol urobil z neho svoju nevestu. Túto nevestu pred zásnubami vo veršoch 11-13 ozdobuje:

A ešte som ťa okrášlil ozdobami a na ruky som ti dal náramky a okolo hrdla náhrdelník. Navyše som ti vložil do nozdier nosný krúžok a na uši náušnice a krásnu korunu na hlavu. A krášlila si sa stále zlatom a striebrom a tvojím odevom bolo jemné plátno a drahá látka a vyšívaný odev. Jedla si jemnú múku a med a olej a vyrástla si do veľmi veľkej krásy a postupne si sa stala vhodnou pre kráľovské postavenie“.

Keď Boh teda takto luxusne ozdobil svoju alegorickú nevestu, ktorá mala predstavovať jeho vyvolený národ, znamená to, že nosenie klenotov a šperkov nemôže považovať za hriech. Aké šperky teda nosia veriaci a aké typy šperkov sú vhodné ako dary na náboženské sviatky?

Čo nosia veriaci a aké šperky sú vhodné do daru?

Väčšina starších veriacich žien nosí najmä ruženec. Časté a obľúbené je aj nosenie retiazky s krížom, prípadne s medailónom a so symbolom vybraného svätca, Ježiša, Panny Márie alebo s iným náboženským symbolom či príveskom. Väčšina veriacich zvykne obdarovávať svojich blížnych v prípade významných náboženských míľnikov, akými sú krstiny, prvé prijímanie, birmovka alebo svadba.

Šperk je jedným z najvhodnejších darov k takýmto udalostiam a ku krstinám. Krstniatku kupujú tento darček väčšinou hrdí krstní rodičia. Dievčatko zväčša dostane svoje prvé zlaté náušnice a chlapec dostane retiazku alebo náramok. Ten však dostane, až keď bude trošku väčší.

V prípade, že ste dostali takúto významnú úlohu a máte sa stať hrdým krstným rodičom, určite sa o kúpe šperku svojmu budúcemu krstniatku poraďte s jeho rodičmi. Určite to ocenia a nevytvoríte si tak nechtiac nejaké faux pas. Nie každý rodič totiž chce svojmu malému dievčatku dať prestreliť uši na náušničky.

Výhodou týchto šperkov je, že sa dedia z generácie na generáciu. Až jedného dňa vaše krstniatko vyrastie a stane sa krstnou mamou, môže svoj niekdajší elegantný darček posunúť ďalej. Výhodné je, ak kúpite zlato, je totiž hypoalergénne a vhodné pre citlivú detskú pokožku. Veď ako hovorí Biblia, nie je dôležitý vzhľad a krása, prednejšia je zbožnosť a konanie dobrých skutkov či obdarovávanie.