Cecilia Ahern – Chýbná

Vidíte staršieho pána, ktorý veľmi kašle a potrebuje si sadnúť. Pomôžete mu? A čo ak vás spoločnosť za tento čin označí za chybného jedinca?

Anotácia

Cecelia Ahern, autorka bestsellerov S láskou Rosie a P. S. Milujem ťa, prichádza tentoraz s drsnou dystopickou dilógiou o sedemnásťročnom dievčati, ktoré spoločnosť odsúdi ako Chybnú. 

Život Celestine Northovej nemal chybu. Bolo také ľahké byť dokonalou dcérou a sestrou, obľúbenou medzi spolužiakmi aj učiteľmi, priateľkou najžiadanejšieho chalana na škole.

Stačilo však jedno rozhodnutie, ktorým porušila pravidlá, a odrazu jej hrozí strata slobody – ak ju dokonalá spoločnosť uzná Chybnou a vypáli jej na telo znamenie. Cecelia Ahern vo svojom strhujúcom young adult debute prináša príbeh zo sveta, kde bezchybnosť je normou a jeden chybný krok vedie k zavrhnutiu a trestu.

Príbeh, kde sa možno nie tak bezchybné sedemnásťročné dievča stane proti svojej vôli vyvrheľkou, no aj hrdinkou.

Z knihy som onemela. Taká bola dobrá!

Na Chybnú som počula len dobré odporúčania. Keď som zistila, že knihu napísala autorka titulov ako napríklad P.S. milujem ťa alebo S láskou, Rosie, zostala som trochu skeptická voči tejto novinke.

Príbehy sa mi páčili, ale niečo mi v nich chýbalo. Taká tá iskra, ktorá by vo mne zanechala obľúbený wau pocit. Do čítania som sa pustila s veľkou opatrnosťou. Chcem sa autorke za môj chybný úsudok ospravedlniť. Chybná je príbeh, ktorý by sme si mali prečítať všetci.

Na začiatku sa zoznamujeme s Celestine. Mladé dievča žijúce v bezchybnej rodine viedlo dokonalý život. Rodičia boli úspešní nielen v osobnom, ale aj kariérnom živote. Mala milujúceho a obľúbeného priateľa, so sestrou sa často zo zábavy doťahovali, okruh priateľov v škole ju uznával a známky boli nadpriemerné.

V ich spoločnosti však existovali chybní. Ľudia, ktorí urobili zlé rozhodnutie, ktoré bolo proti stanoveným pravidlám. Chybní mali vypálené znamenie na časti tela podľa toho, čo zlé vykonali. Celý život sa im obrátil hore nohami, pretože sa už nemohli zaradiť do bežného života.

Všetko sa to zmenilo jedného dňa, kedy sa Cel zastala chybného starca, ktorý potreboval pomoc. Zachovala sa morálne správne, ale nesprávne pre spoločnosť, v ktorej fungovali podľa mňa nezmyselné pravidlá. Spolok a aj spoločnosť si tieto pravidlá vážili, no ich výklad bol často využiteľný pre potreby jedinca a nie blaho občanov.

Celestine si za svojim rozhodnutím stála. Svojim logickým myslením sa vzoprela zaužívaným pravidlám, pretože jej srdce bolo akýmsi kompasom smerujúcim k spravodlivosti.

Autorka načrtla super problematiku – určujú pravidlá spoločnosti čo je správne a čo nie? Čo ak to, čo je morálne, je ale v rozpore s pravidlami, ktoré stanovili ľudia? Ako sa zachovať? Pomôcť človeku alebo nevynikať z davu?

Celestine bola odsúdená. Je chybná. Jej dokonalý život sa rozpadol a zrazu sa ocitla na druhej strane, kde nikdy nechcela byť. Cecelia podáva pocity hlavnej hrdinky tak uveriteľným spôsobom, že si ju veľmi obľúbila.

Ak mi na začiatku bola nesympatická, tak svojim odhodlaním si ma získala a presne tak si začala získavať aj davy. Do istej miery mi to pripomínalo Drozdajku, ktorá si svojim príbehom a konaním tiež podmanila ľud. Ale keď sa nad tým tak zamyslíme, príbeh je to, čo vytvára hrdinov a veľké činy. Či už v knihách alebo v reálnom živote.

Autorka sa drží klasického konceptu vytvorenia dokonalej hrdinky, v ktorej by sa čitateľka (alebo čitateľ) mala vidieť. Na pár stranách prešla Celestine veľkým progresom, no ešte zďaleka nie je na konci svojej cesty.

Niektorým možno bude vadiť jej idealizovanie. Hoci naša chybná má nejaké zlé vlastnosti, sú de facto kladné. Cecelia postavila proti sebe veľké protiklady, ktoré kričia z každej strany. Práve preto niekto môže tento krok vidieť ako prehnaný alebo dokonca zbytočný.

Jediné, čo mi na knihe chýbalo bolo to, že bola krátka (smiech). Tak som sa do nej začítala, že som svoj zážitok z čítania pretícila len povrchne a z rýchlika. K obľúbeným častiam som sa musela vracať a čítať si ich stále dookola.

Výber knihy sa Booklabu nesmierne podaril. Tak isto si dali záležať na väzbe knihy. Orezka s vypáleným znamením CH výborne dotvára celú atmosféru. Čítanie nie je len o tom, že prečítame pár strán. Je to najmä o zážitku a som rada, že vydavateľstvo k tomu tiež tak pristupuje.

Komu knihu odporúčam

Cecelia píše sviežo, jednoducho a vecne. Opisuje charaktery ľudí presne také, aké sú. Zameriava sa tiež na vnútorné prežívanie problémov, vďaka čomu sa vieme lepšie vcítiť do života postáv.

V YA dystopii načtrla spoločenský problém takých rozmerov, že určite knihu odporúčam prečítať aj starším čitateľom. Nepriraďte Chybnej nálepku “pre mládež”. Už dlhšie som nečítala knihu, ktorá by sa mi tak veľmi páčila.

Teraz budem mať čo robiť, aby som vydržala do pokračovania. Trochu sa obávam, že sa môj dobrý pocit z príbehu stratí, ale som veľmi zvedavá, ako sa veci ešte vyvinú. Milovníci romantiky si tiež prídu na svoje.