Christina Lauren – Spolubydlící

christina-lauren-spolubydlici

Spolubydlící je kniha o láske, hudbe, vášni a o spoznávaní samého seba. V USA sa táto kniha stala bestsellerom a predlohou pre hollywoodské filmové spracovanie. Čo si o knihe myslím ja?

Pod pseudonymom Christina Lauren sa skrývajú dve americké autorky – Christina Hobbs a Lauren Billings. Ich knihy patria do žánru Young Adult a Adult Fiction. Tam by sa dala zaradiť aj ich nová kniha Spolubydlící. Čo nám tento nový príbeh úspešných autoriek prináša?

Anotácia

Když svatbou vztah nekončí, ale teprve začíná…

Holland Bakkerová má byteček na Manhattanu, nenáročnou asistentskou práci v divadle a touhu stát se spisovatelkou. Už šest měsíců ale nenapsala ani řádku. Místo toho den co den postává ve stanici metra na Padesáté ulici a dychtivě poslouchá, když hraje On.

Calvin, chlap s těma nejuhrančivějšíma zelenýma očima, neodolatelným irským přízvukem a ďábelskými prsty na strunách kytary. Právě takového sólistu by nutně potřebovali v divadle, které vede Hollandin strýc.

Jenže to má drobný háček: Calvin je ve Státech už pár let nelegálně. Nenašla by se nějaká cesta, jak pro něj získat povolení k pobytu? Co třeba fingovaný sňatek?

Christina Laurenová – je vůbec třeba něco dodávat? Přichází další romantický i zábavný příběh nejen pro čtenářky, které si oblíbily románové série Vášnivý a Božský.

Tentokrát společně nakoukneme do oslnivého světa muzikálových divadel na Broadwayi, ale i do newyorských ulic, barů a samozřejmě také do ložnice hlavních hrdinů.

Moje pocity po dočítaní knihy

Spolubydlící som si kupovala na odporúčanie kamarátky, pretože knihy od Christiny Lauren sú viac než dobré. Hľadala som príbeh plný lásky, erotiky a vášne – predsa len… bol Valentín a po Začít znovu (touto cestou odporúčam), bolo ťažké nájsť niečo, čo by mohlo byť silnou konkurenciou.

Holland často chodí metrom. Nie preto, že by musela, ale hrával tam Jack… teda ako neskôr zistila Calvin. Mladý a nadaný hudobník, ktorý ju jednoducho priťahoval. Situácia sa vyvinula tak, že jej strýko hľadal novú posilu medzi strunové nástroje do divadla. Holland mu navrhla Calvina. Všetko sa zdalo byť vyriešené.

Calvin bude hrávať na gitare v divadle, strýko Róbert bude šťastný a ona ho uvidí častejšie. Ibaže Calvin je z Írska a hoci vyštudoval na Juliarde, v USA sa momentálne nachádzal ilegálne. Naplánovaná budúcnosť sa zrazu rozpadla ako domček z karát. Padol návrh. Čo ak by si ho Holland vzala a Calvin by dostal zelenú kartu?

Neviem prečo, ale mám pocit, že obľúbenou témou amerických autoriek je práve získanie zelenej karty dohodnutým manželstvom. Hlavní hrdinovia sa vzali a začali riešiť úrady. Ich manželstvo muselo vyzerať čo najreálnejšie. Reálna nebola len ich láska a intímne spolužitie. Teda aspoň zatiaľ.

Čo ma na knihe zaujalo

Kniha sa čítala skutočne jednoducho. Vôbec som nespozorovala, že ju písali dve autorky a prechody medzi ich myšlienkami neboli znateľné. Páčilo sa mi, ako vykreslili život umelca. Ukázali, ako to majú napríklad hudobníci po vyštudovaní konzervatória ťažké a ako sa ich sny rúcajú.

Presne toto pozorujem aj v mojom okolí a obdivujem každého, kto sa svojmu koníčku venuje po profesionálnej stránke aj po doštudovaní.

Taktiež bolo super, ako Christina Lauren načrtla problematiku sebalásky. Ak sa nemáme radi my sami, ako môžeme potom milovať druhých? Ďakujem jej (im) za to, že tu tento často vyskytujúci sa jav povedali na plné ústa. Ak sa neľúbime, nemôžeme naplno ľúbiť niekoho iného. Nie je to sebecké. Je to zdravé a normálne.

Takže prosím, ak máte nejaký sen alebo niečo, skúste sa zachovať ako Holland. Vždy sa chcela stať spisovateľkou a aj keď to vzdala a múza ju opustila, vplyvom osudu začala kráčať opäť po správnej ceste a začala sa mať rada a veriť si. Chvíľu jej to trvalo, ale nakoniec to pochopila aj ona.

Hodnotenie knihy

Prečo knihe nemôžem dať ale viac ako tri hviezdičky? Čakala som viac. Táto kniha mala vlhnúť pri Calvinovi, ale nestalo sa tak. Erotické scény boli pre mňa povrchné, nedokončené, opísané úplne minimálne a bez nápadu. V tomto spracovaní zbytočné. A to je veľká škoda, pretože to mohol byť triumf celého príbehu.

Tak isto aj postupne vznikajúca láska medzi Holland a Calvinom. Bolo super, ako sa postupne spoznávali a že sa všetko netočilo len okolo postele a manželských radovánok.

Spoznali sme ich ako osobnosti a obaja mi boli veľmi sympatickí aj s chybami, ktoré mali. Ale ak by som si niekoho vzala a úmyselne sa dopúšťala trestného činu, spoznávanie a spoločné rozhovory by som si predstavovala inak. Chýbalo mi v nich čaro.

Holland v príbehu stratila viac, než len nízke sebavedomie. Možno ju to oslobodilo, myslím, že sa s tým vyrovnala atypicky rýchlo. Nechcem prezrádzať, ale tí, ktorí knihu dočítajú do konca, pochopia, čo tým myslím.

Komu knihu odporúčam

Spolubydlící je milá a príjemná kniha, ktorá sa číta jednoducho. Neohúrila ma, ale ani veľmi nesklamala. Je to taký príjemný priemer, ktorý som si veľmi rada prečítala. Avšak eso, ktoré mala Christina Lauren v rukáve nebolo využité naplno.

Vzťah medzi Holland a Calvinom bol pre mňa povrchný vo všetkých smeroch a nedotiahnutý dokonca. Vzhľadom na to, že práve o nich bola táto kniha, je to veľká škoda. Aj tak ju ale odporúčam prečítať tým, ktorí majú radi romantiku, hudbu a jemnú erotiku, alebo si chcú pri čítaní len tak oddýchnuť a na nič nemyslieť.

Ak uvažujete, že si knihu prečítate, nebudem vám hovoriť ani áno ani nie. Skúste a uvidíte, či váš názor bude podobný alebo si o knihe budete myslieť niečo iné.