Charita: Vďaka Adopcii na diaľku® zvyšujeme gramotnosť

adopcia-na-dialku

Projekt Adopcia na diaľku®, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita (SKCH), oslavuje tento rok 20 rokov. Projekt je postavený na konkrétnej pomoci a vzťahu obdarovaného dieťa a darcu. Ako projekt Adopcia na diaľku funguje?

Vďaka finančnej podpore darcov dostávajú chudobné deti zdravotnú starostlivosť, zabezpečujú im výživu ale hlavne dostávajú možnosť vzdelávať sa, čo im často prináša lepšie vyhliadky do budúcna a nádej splniť si svoje sny.

Dôležitosť vzdelania

Dnes, keď sa mnohým žiakom blíži ku koncu prvý školský týždeň, si pripomíname dôležitosť vzdelávania, ktoré nie je vždy samozrejmosťou. V roku 1966 vyhlásilo UNESCO 8. september za Medzinárodný deň gramotnosti. Podnetom na zavedenie sviatku bol prvý svetový kongres o boji proti analfabetizmu, ktorý sa konal v roku 1965 v Teheráne.

Gramotnosť sa vo všeobecnosti chápe ako zručnosť čítať, písať a počítať. Aj v súčasnosti sú vo svete milióny ľudí, ktorí nemali a nemajú možnosť vzdelávať sa. Často je príčinou nedostupnosť škôl, ale aj finančné či rodinné problémy, ktoré deťom nedovoľujú navštevovať školu. Potenciál a sny detí sa veľakrát strácajú v tvrdej práci a v horších prípadoch v drogách a kriminalite.

Krajiny zapojené do projektu Adopcia na diaľku

Za dvadsať rokov mohlo vďaka projektu Adopcia na diaľku® študovať množstvo detí zo siedmich zapojených krajín. Prvými krajinami, v ktorých SKCH projekt začala realizovať, bola Bosna a Hercegovina a India. India dodnes tvorí najväčšiu časť adoptovaných detí.

Postupne sa pridali Albánsko, Haiti, Vietnam, Uganda a Kazachstan. Poslednou krajinou, v ktorej sa spustila adopcia, je Ukrajina. Oblasť vzdelávania tvorí od začiatku hlavnú časť nákladov, na ktoré darcovia adoptovaným deťom prispievajú. Vďaka ľuďom ochotným pomôcť bolo doteraz podporených viac ako 5 254 detí, ktoré dostali možnosť navštevovať školu a rozvíjať ďalej svoj potenciál.

Cieľom projektu je predovšetkým podporovať chudobné deti, aby sa mohli vzdelávať, a zabezpečiť im výživu a zdravotnícku starostlivosť. Príspevky od darcov sú určené najmä na kúpu školských potrieb, školských uniforiem, úhradu školného, poskytnutie dennej stravy, zabezpečenie liekov, ale aj na drobné vianočné darčeky a zorganizovanie školského výletu či letného tábora,“ priblížil Peter Knapík, manažér projektu.

Projekt Adopcia na diaľku® nám ukazuje množstvo životných príbehov, ktoré sú často ťažko uveriteľné, ale vďaka štedrosti darcov je tu reálna šanca ich meniť,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Pre zaujímavosť: Adopcia je na Slovensku forma náhradnej starostlivosti, v ktorej sa dieťa stáva plnoprávnym členom rodiny adoptívnych rodičov. Adoptívni rodičia majú rovnaké práva a povinnosti ako biologickí rodičia. Ďalšími formami sú aj ústavná starostlivosť a pestúnska starostlivosť.