Časopis Rebrík: Rozprávkový Krtko vyčarí úsmev na každej tvári

Hračky jestvujú už tisícky rokov ako bábiky, zvieratká, vojaci či miniatúry nástrojov, ktoré používajú dospelí. Objavili sa aj v archeologických vykopávkach z veľmi dávnych čias. Najčastejšie sa vyrábali z dreva. Neskôr sa objavili hračky z kovu, textilu, porcelánu. Po druhej svetovej vojne sa začali vyrábať bábiky a ďalšie hračky z umelých hmôt. Dnes sa vyrábajú takmer z každého materiálu. Použiť možno drevo, papier, vlnu, hlinu, sadru, modurit, umelú hmotu, tŕstie, šúpolie, textil, kov, gumu, vosk či kožu. Najlepšie je, že pri hrách sa môžeme aj niečo naučiť. S dobrou hračkou sa od mala postupne učíme rozoznávať tvary, farby, dopravné značky, vytvárať účesy, ..

Čo neviete o hračkách

  • Palica je hračka, ktorú vytvorila sama príroda. Hrajú sa s ňou nielen deti, ale aj mláďatá zvierat. Palica im umožňuje získať zručnosti potrebné pre život v prírode. Prvé hračky sa vyrábali z dreva, prípadne z kostí zvierat.
  • Najväčšími cestovateľmi zo sveta hračiek sa stali hračky vyrobené z plastov – rozličné kačičky, húsky, myšky, žabky, loďky, autíčka, traktoríky, kolieska a mnohé iné, s ktorými sa deti hrajú pri kúpaní vo vani. Čo sa stalo? Pri silnej búrke v Tichom oceáne vypadli z nákladnej lode 2 kontajnery a rozlámali sa. Z nich vypadli plastové hračky, ktoré morské vlny rozniesli po celom svete. Po 7 mesiacoch sa mnoho hračiek objavilo na pobreží všetkých kontinentov – Ameriky, Európy, Ázie, Austrálie, Antarktídy a Arktídy.
  • Vari najrozšírenejšou hračkou je lopta. Má všestranné použitie a pre istý druh športu má aj určitý tvar, hmotnosť, veľkosť a druh materiálu, z ktorého je vyrobená.
  • Rozprávková postavička Krtka sa 16. mája 2011 vydala na cestu do vesmíru. Bola vyrobená z nehorľavého a veľmi ľahkého materiálu. Do kozmu ho vzal americký astronaut Andrew Feustel. Krtko sa stal pasažierom posledného letu raketoplánu Endeavour. Jeho výlet trval 15 dní, 17 hodín, 38 minút, 51 sekúnd.

Hračky dokážu vyčariť úsmev na každej tvári a rozprávkový Krtko je toho jasným dôkazom.

Článok vychádza v spolupráci s detstkým časopisom Rebrík.

Pripravili Zuzana Hudecová, Katarína Glajšeková a Ľubomír Mačura

Foto: Wikipedia (licencia CC)