Čaká nás Týždeň zápasu za ľudské práva

tyzden2-300x300-5974959Od 20. až 26. marca budú prebiehať kultúrne a duchovné podujatia v rámci Týždňa zápasu za ľudské práva. Na Slovensku si pripomíname každoročne pripomíname 25.marec, ako deň  zápasu za ľudské práva. Zároveň však myslíme na ľudské práva nenarodených alebo práva ľudí prenasledovaných pre svoju vieru v rôznych častiach sveta.

Veslovanie pre Sýriu. V priestoroch Teologickej fakulty Trnavskej univerzity na Kostolnej 1 v Bratislave 24-hodinový maratón veslovania, ktorým chceme upozorniť na osudy utečencov zo Sýrie i z ďalších krajín Blízkeho východu. 

Konferencia Vyber si život: Médiá a ohrozenie ľudskej dôstojnosti. Nenechajte si ujsť ďalší ročník obľúbenej konferencie Vyber si život, ktorú každoročne organizujú Áno pre život n. o. a Fórum života o. z. Hosťami budú aj J.E. Cyril Vasiľ a Anna Záborská.

Občianske združenie Nenápadní hrdinovia otvára 24. marca 7. ročník Nenápadných hrdinov. Nenápadní hrdinovia, o.z. pripravuje a realizuje viacero projektov zameraných na odovzdávanie skúseností medzi mladými ľuďmi a generáciou tých, ktorých postoje, utrpenie, nepoddajnosť nám prinavrátili slobodu.

Konferencia: Čo môžeme urobiť pre šírenie kultúry života? V čase, krátko po referende o ochrane rodiny, a pred septembrovým celonárodným pochodom za život, chceme počuť názor zástupcov z iných krajín, akým smerom sa uberali tieto témy u nich. Chceme diskutovať, konfrontovať svoje postoje a priniesť nové podnety pre lídrov v cirkvi, zástupcov diecéz, hnutí, združení a spoločenstiev.

Svätá omša v Katedrále sv. Martina za účasti kardinála Lorenza Baldisseriho. kardinál Baldisseri zavíta aj do Katedrály sv. Martina v Bratislave. O 18:00 h bude celebrovať svätú omšu, na ktorú sú zvlášť pozvané rodiny s deťmi. Slávnostná svätá omša sa uskutoční v predvečer sviatku Zvestovania Pána a pri príležitosti slávenia Dňa počatého dieťaťa (25. marca 2015) a výročia Sviečkovej manifestácie. Sviečková manifestácia: Deň zápasu za ľudské práva. Tento deň patrí spomienkam na 25. marec 1988, kedy sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave konala sviečková manifestácia, kde ľudia so sviečkami v rukách bojovali za ľudské práva ako je právo na rovnosť, ľudskú dôstojnosť, slobodu prejavu, zhromaždenia, demonštrácie, petície, slobodu pohybu a pobytu, náboženskú slobodu. Išlo o prvý krok boja proti komunistickému režimu na Československu. Deň počatého dieťaťa budú dobrovoľníci rozdávať biele stužky ako symbol nevinnosti a bezbrannosti. Každý, kto si takúto stužku pripne na odev, dá najavo, že sa hlási k rešpektovaniu práva na život a ľudskej dôstojnosti.

Pri príležitosti Dňa počatého dieťaťa sa uskutoční koncert Zoe za život v kostole u klarisiek v Bratislave. Všetci ste pozvaní. Aj keď ste asi dostali viacero ponúk na budúci týždeň, kedy si pripomíname zápas za ľudské práva, príďte na náš koncert, bude stáť za to.

V rámci cyklu diskusných večerov ÚPN Vás pozývame na besedu s Dr. Andrzejom Grajewskim, politológom a publicistom z Poľska a Mgr. Petrom Jašekom z ÚPN na tému POSOL NÁDEJE Ján Pavol II a Slovensko.

Program Týždňa zápasu za ľudské práva je pestrý a zahŕňa aj mnoho ďalších podujatí a zhromaždení vo všetkých kútoch Slovenska. Je dôležité každoročne pripomínať podstatu ľudských práv, kde chránime nenarodený život, náboženskú slobobu, právo na rovnosť, ľudskú dôstojnosť či slobodu prejavu.

Spracoval: Tomáš Kuzár