Miklos Nyiszli – Byl jsem Mengeleho asistentem

Miklos-Nyiszli

Prednedávnom som dočítala výpovedné dielo autora, ktorý prežil neskutočné útrapy väzňa koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

Neprináleží mi hodnotiť niečo, do čoho sa mi veľmi ťažko vciťuje. Preto som sa rozhodla, že tentokrát vám útlu knihu predstavím, aby ste si vytvorili o nej obraz. Zvyšok je na vás.

Anotácia

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů.

Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky “anděla smrti” při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích.

Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu.

Pár slov o knihe Byl jsem Mengeleho asistentem

Do tohto vyhladzovacieho koncentračného tábora sa autor dostal medzi deportovanými v prvej skupine z jedného milióna maďarských židov určených k likvidácii.

Som otrasená svedectvom autora – lekára o hrôzach, ktoré prežívali milióny obetí, ktorých životy skončili v plynových komorách a krematóriách. Je neuveriteľné, čoho boli schopní tvorcovia, ktorí sa nazývali ľuďmi.

Všetky tieto skutočnosti opisuje autor bez emócií a akéhokoľvek preháňania ako priamy svedok. Vo svojej výpovedi uvádza fakty o prevádzke v koncentračnom tábore, počnúc selekciou po príchode väzňov, ktorú osobne vykonával Mengele.

Za svojho asistencia si vybral autora po tom, čo sa prihlásil na jeho výzvu, aby sa spomedzi lekárov z transportu prihlásili tí, čo študovali medicínu na nemeckých univerzitách a dokonale ovládajú patologickú anatómiu a vyznajú sa v súdnom lekárstve.

Dr. Nyiszli podrobne uvádza náplň práce, ktorú musel vykonávať, prevádzku plynových komôr a tiež život členov zvláštneho komanda a väzňov – lekárov, s ktorými býval v budove krematória.

Komu knihu odporúčam

Táto kniha je určená v prvom rade všetkým, ktorí netušia alebo iba okrajovo vedia, akých obludných zverstiev sa dopúšťali fašisti a tým, ktorí popierajú holokaust. Mali by si ju prečítať taktiež mladí ľudia, aby poznali pravdu a nenechali sa oklamať svojím okolím.

Nesmieme dovoliť, aby sa opakovala temná história, ktorá je hanbou ľudstva. Táto kniha je veľmi ťažké čítanie. V obchodoch je často vypredaná, pretože po dotlači sa neuveriteľne rýchlo rozoberie, ale skúste si ju zohnať.

Kníh s tématikou 2. svetovej vojny je na trhu veľmi veľa a nikdy o nej neprestaneme písať. V našich životoch sa zakorenila hlboko a nezabudneme na ňu. Ale spomedzi tých kníh táto vo mne zanechala najväčšiu stopu.