Buďte ochotní zaplatiť cenu za úspech

Štvrtok, 11. Október 2013, 23:36, Zverejnil

„Úspech má tri podmienky.

Prvou je rozhodnúť sa, čo v živote chcete dosiahnuť.

Druhou je určiť si cenu, ktorú ste ochotný zaplatiť, aby ste získali to, čo chcete.

Treťou podmienkou je rozhodnúť sa a zaplatiť tú cenu.“

(H. L. Hunt – ropný magnát)

33-2-3592275 

Tieto slová údajne raz použil H. L. Hunt, keď sa ho istý televízny reportér opýtal, aké sú jeho „tajomstvá úspechu“. Hunt bol najmladší z 8 detí. Začínal na bavlníkovej plantáži a skončil ako údajne prvý miliardár na svete. A myšlienka, ktorú vtedy sformuloval, je absolútne platná aj pre dnešok a pre budúcnosť. Ak sa chcete pohnúť z miesta, kde ste teraz, na miesto, kde chcete byť, budete musieť zaplatiť nejakú cenu. Bez toho sa neposuniete ani o jediný krok.

Ak už máte jasno v tom, čo chcete, potom jednou z najdôležitejších podmienok úspechu jeochota zaplatiť cenu, nech už je akákoľvek a vyžaduje si akýkoľvek dlhý čas, až pokým nedosiahnete stanovený cieľ alebo ciele. Každý chce byť úspešný. Každý chce byť šťastný, štíhly, milovaný a bohatý. Ale len málokto je ochotný zaplatiť cenu za úspech. Je mnoho ľudí, ktorí sú ochotní zaplatiť časť tejto ceny, ale to nestačí. Je nutné zaplatiť celú cenu. Títo ľudia majú vždy nejakú výhovorku, prečo zaplatili iba časť tejto ceny a prečo nerobia to, čo je nutné, aby dosiahli svoje ciele. Zapamätajte si, že výhovorky sú síce často vtipné, zábavné a zaujímavé, ale rozhodne nie sú efektívne a pre váš život užitočné, pretože vás držia ako väzňa na mieste zvanom „ostrov pohodlia“.

Cena za úspech musí byť vždy zaplatená v plnej výške a vopred. Nie je to ako služba, za ktorú zaplatíte, až po jej poskytnutí. Skôr by sme to mohli prirovnať k obchodu s potravinami. Vybrať si môžete čokoľvek, ale zaplatiť musíte ešte predtým, ako sa doma najete.

„Výťah k úspechu je mimo prevádzky,

no vždy môžete použiť schody.“

(Zig Ziglar)

 33-12-8087414

A čo to vlastne znamená „zaplatiť cenu za úspech“? Tá najvyššia cena, ktorú musíte zaplatiť za to, aby ste sa niekam pohli, je vzdať sa všetkých výhovoriek, ktoré vás udržiavajú na vašom „ostrove pohodlia“.  Prvé pravidlo je teda celkom  jednoduché: dostaňte sa z ostrova. Cena, ktorú za to zaplatíte bude strata pohodlnosti a možnosti vymýšľať nekonečné výhovorky a ospravedlnenia. Budete musieť niečo robiť a prekonať lenivosť a strach. Prestaňte sa donekonečna vyhovárať a hľadať odôvodnenia a ospravedlnenia na to, prečo niečo nerobíte.

Uveďme si iný príklad. Ak si chcete udržať štíhlu líniu alebo „zhodiť“ zopár kilogramov, cena, ktorú budete musieť zaplatiť, predstavuje odriekanie si obľúbených kalorických jedál, pravidelné cvičenie, zmena návykov a disciplína. Zatiaľ čo vaši priatelia sa budú prehadzovať v posteli na druhý blok, vy budete ráno bojovať s kalóriami na bežiacom páse alebo v prírode. Zatiaľ čo vaši priatelia si dajú na obed vyprážaný rezeň a po obede zákusok, vy si dáte grilované kura a zeleninový šalát. Je vám už v tejto chvíli jasné, čo to znamená, zaplatiť cenu za úspech? Ak áno, tak si stanovte vzrušujúci a inšpiratívny cieľ. Urobte si jasno v tom , čo skutočne chcete. Buďte ochotní zaplatiť cenu a zaplaťte ju. Môže to byť niečo, o čom už dlho rozmýšľate, po čom už dlho túžite, ale stále čakáte, kedy bude tá vhodná doba. Plánujete to urobiť…raz. Raz je práve tu a práve teraz. Dajte sa do toho a zaplaťte cenu.

„Na vrchole stoja tí, ktorých viac zaujíma ´dosiahnutie cieľa´,

zatiaľ čo priemer tvoria tí, ktorí sa sústreďujú na aktivity ´uvoľňujúce napätie´“.

(Denis Waitley)

 33-9-4870679

Zaplatiť cenu znamená mať vypestovanú sebadisciplínu, dokázať sa sústrediť na svoj cieľ a ovládať sa, prevziať nad sebou kontrolu, ovládať vlastné myšlienky, svoje činy, chute a rozhodnutia o tom, čo budete robiť a ako to budete robiť. Je to schopnosť robiť to, čo je potrebné robiť, vtedy, keď je to potrebné urobiť, či už sa na to cítite alebo nie. Nerobte to, čo je pohodlné, zábavné, jednoduché, ale to, čo je nevyhnutné a dôležité. Zaplatiť cenu znamená odopierať si ľahké pôžitky, odolať pokušeniu, a namiesto toho byť disciplinovaný, zamerať sa na svoje dlhodobé ciele a robiť to, čo vás k nim dovedie.

Teším sa na vaše príbehy na mailovej adrese .

Napíšte mi váš úspešný príbeh o tom, ako ste sa rozhodli dosiahnuť svoje ciele a akú cenu ste za to zaplatili.