Budenie v noci – príčina, čo to znamená, riešenie

Budenie sa v noci je častým problémom mnohých ľudí, čo vedie k nepokojným a neproduktívnym nociam. To môže viesť k vyčerpaniu a negatívnym dôsledkom pre každodenný život človeka.

Existujú rôzne faktory, ktoré môžu spôsobiť, že sa človek v noci budí, vrátane stresu, úzkosti a porúch spánku, ako je spánkové apnoe a nespavosť. Tento článok rozoberá príčiny budenia sa v noci, spôsoby jeho riešenia a to, kedy treba vyhľadať lekársku pomoc.

Čo zapríčiňuje budenie sa v noci?

Niektorých ľudí môže trápiť budenie sa v noci v priebehu celého spánku, zatiaľ čo iní sa môžu zobudiť len raz alebo dvakrát. V niektorých prípadoch sa ľudia budia a nevedia zaspať. Bez ohľadu na frekvenciu môže mať nočné budenie významný vplyv na celkovú kvalitu spánku a pohodu človeka.

Čo teda spôsobuje nočné budenie a čo sú takzvaní „spánkoví zlodeji“? Tu je niekoľko bežných vinníkov:

  1. Stres a úzkosť vedú k nadmernej aktivite mysle. Neustále obavy môžu uvoľniť stresové hormóny, ktoré sťažujú zaspávanie.
  2. Poruchy spánku spôsobujú, že sa človek často budí. Je vhodné vyhľadať lekársku pomoc a poruchu čo najskôr diagnostikovať.
  3. Cirkadiánny rytmus, inými slovami vnútorné hodiny tela, regulujú cyklus spánku a bdenia. Jeho narušenie, ako je práca na zmeny a neskorý let môžu mať na spánok vplyv.
  4. Stimulanty, ako je kofeín a nikotín ovplyvňujú spánok a spôsobujú nočné prebúdzanie. Najlepšie je vyhnúť sa týmto látkam niekoľko hodín pred spaním.
  5. Modré svetlo vyžarované technológiami obmedzujú tvorbu melatonínu, ktorý je nevyhnutný pre správne zaspávanie.
  6. Zdravotné ťažkosti, ako je bolesť, tráviace ťažkosti alebo návaly horúčavy, sťažujú spánok. V týchto prípadoch je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, aby sa vyriešilo základné ochorenie a zlepšil spánok.
Pre ľahšie zaspávanie je dôležité obmedziť vystavenie modrému svetlu aspoň hodinu pred spánkom.

Budenie v noci v rovnakom čase – čo to znamená?

Budenie v noci v rovnakom čase môže súvisieť s telesnými funkciami, ako je načasovanie spánku, cirkadiánne rytmy (vnútorné hodiny tela) a spánkové cykly. Tieto vzorce ovplyvňujú zobúdzanie sa. Vysvetľujú tiež, prečo z času na čas nastane prebudenie.

Načasovanie spánku

Ak nastáva budenie sa v noci v tú istú hodinu, môže to byť kvôli zaspávaniu v približne rovnakom čase. Mnohí ľudia, ktorí sa uprostred noci zobudia v rovnakom čase, si to ani neuvedomujú. Je to preto, že medzi spánkom a bdelosťou existuje fáza. V tomto stave si človek nemusí úplne uvedomovať, čo sa okolo neho deje.

Môže sa napríklad zobudiť, prevrátiť sa a jednoducho znova zaspať. Bez skontrolovania času na hodinách nemusí dôjsť k uvedomeniu, že sa človek prebudil. Počas krátkeho bdenia možno zaznamenať len silnú túžbu vrátiť sa späť do spánku.

Stimulanty, ako je kofeín oddiaľujú únavu. Odporúča sa mu preto vyhnúť aspoň niekoľko hodín pred spánkom.

Cirkadiánny rytmus

Cirkadiánny rytmus je akýsi časovač v tele, ktorý reguluje spánok a bdenie. Funguje v 24-hodinovom cykle. Ovplyvňuje viac, ako len spánok a bdenie. Riadi aj telesnú teplotu a uvoľňovanie hormónov, ktoré ovplyvňujú rast a metabolizmus.

Tento rytmus sa riadi predovšetkým zmenami svetla a tmy v prostredí. Mozog dokáže určiť zmenu svetla prostredníctvom senzorov v očiach. Vystavenie svetlu, najmä rannému slnečnému žiareniu, tieto vzorce výrazne posilňuje. Svetlo v okolí teda ovplyvňuje, že sa človek cíti v noci ospalý, a ráno sa prebúdza.

Homeostatický spánkový tlak

Ľudské telo si sleduje, koľko spalo a koľko spánku ešte potrebuje. Keď potrebuje odpočinok, telo spustí reakciu nazývanú homeostatický spánkový tlak.

Homeostatický spánkový tlak je túžba po spánku. Narastá tým viac, čím dlhšie zostáva človek hore. K tejto túžbe po spánku dochádza v dôsledku nahromadenia hormónov súvisiacich so spánkom v mozgu, vrátane adenozínu. Adenozín pomáha regulovať spánkový režim. Keď sa tieto hladiny zvyšujú, túžba po spánku sa zintenzívňuje.

Homeostatický spánkový tlak je veľmi dôležitou súčasťou ľudského organizmu, nakoľko spánok odstraňuje z tela odpadové látky, obnovuje fungovanie mozgu, a zvyšuje celkový výkon.

Ľudský mozog je nastavený tak, aby si po určitom čase spánok vyžadoval, nakoľko počas spánku dochádza k dôležitým funkciám.

Spánkové cykly

Spánok má určitú štruktúru alebo vzorec. Niekedy sa nazýva architektúra spánku. Každá noc sa odohráva s väčšinou predvídateľnou pravidelnosťou, ale sem-tam sa môžu vyskytnúť odchýlky.

Existujú dve kategórie štádií spánku:

  • spánok bez rýchlych očných pohybov (NREM)
  • rýchly pohyb očí (REM)

V spánku REM väčšina ľudí sníva. Počas tejto fázy telo obmedzuje schopnosť pohybovať končatinami tým, že dočasne „paralyzuje“ vôľový nervový systém.

NREM cykly prechádzajú z fázy 1 (prechod medzi bdením a spánkom) do fázy 2 (ľahký spánok), a fázy 3 (hlboký spánok). Presný priebeh týchto štádií sa môže počas jednotlivých nocí líšiť.

Vo všeobecnosti platí, že normálny spánok postupuje od bdelosti cez ľahšie až po hlbšie stavy spánku. Približne každých 90 až 120 minút nastáva spánok REM. Na konci REM sa možno nakrátko prebudiť, pretože sa obnovujú spánkové štádiá.

Sny, ktoré sa vyskytnú v REM fáze tesne pred prebudením, si s najväčšou pravdepodobnosťou zapamätá väčšina ľudí.

Tradičná čínska medicína vysvetlí budenie v noci podľa hodín

Budenie sa v noci v tú istú hodinu zažilo už mnoho ľudí. Existuje niekoľko vysvetlení a teórií, prečo k tomu dochádza. Jeden z prístupov k tomuto problému vysvetľuje tradičná čínska medicína, ktorá pripisuje budenie v noci hodinám rytmu ľudského tela.

Podobne ako myšlienka cirkadiánnych rytmov, aj tradičná čínska medicína vysvetľuje rytmus tela na základe 24 hodín. Takzvané orgánové hodiny sú rozdelené na dvojhodinové úseky. Každý dvojhodinový úsek zodpovedá určitému orgánu, ktorý je v tomto časovom období najsilnejší a riadi funkcie tela.

Počas tohto času sa krv a čchi (energia) dostávajú do určitých orgánov cirkuláciou cez 12 dráh ľudského tela. Telo, myseľ a emócie sú v čínskej medicíne neoddeliteľné. Keď sú v rovnováhe, každá dráha voľne prúdi a vyživuje orgány, čo vedie k optimálnemu zdraviu. Ak je však v tele disharmónia, súvisí to s emocionálnym stavom a naopak.

Preto má budenie v noci podľa hodín v určitých intervaloch rôzne významy a je to spôsob, akým sa telo snaží povedať o svojom fyzickom a emocionálnom stave. Pri odhalení problémov typu „v noci sa budím a neviem zaspať“, môže pomôcť práve tento tradičný prístup pochádzajúci z východu.

Nakoľko je každá dvojhodina zameraná na konkrétny orgán, tradičná čínska medicína môže pomôcť odhaliť problém.

Časové okno medzi 23:00 h a 1:00 h

Toto dvojhodinové časové okno je zamerané na žlčník. Pomôcť môže zníženie príjmu tukov alebo konzumácia zdravších variánt, pretože žlčník je zodpovedný za ich rozklad. Rýchla zdravá večera je spôsob, ako napomôcť lepšiemu fungovaniu žlčníka.

Na emocionálnej úrovni to znamená, že v sebe človek drží ťažké pocity horkosti a urazenosti. Bude prospešné zamyslieť sa nad svojimi vzťahmi a uvoľniť všetku negatívnu energiu blokujúcu systém.

Časové okno medzi 1:00 h a 3:00 h

Ak nastáva budenie v noci v rovnakom čase medzi jednou a treťou hodinou ráno, znamená to preťaženie pečene. Pečeň je zodpovedná za detoxikáciu ľudského organizmu a spracovanie emócií každú noc.

Nekvalitný spánok možno pripísať nezdravej strave, nadmernej konzumácii alkoholu a nevyriešenému hnevu, či vysokej miere stresu. Riešenia, ako tomu predísť zahŕňajú obmedzenie alkoholu, hľadanie spôsobov ako sa vysporiadať so stresom, a zdravé vyrovnanie sa s hnevom.

Nadmerná stresová záťaž negatívne vplýva na zaspávanie, preto je dôležité nájsť spôsoby, ako sa s ním vysporiadať.

Časové okno medzi 3:00 h a 5:00 h

Zobúdzanie sa medzi treťou a piatou hodinou ráno môže byť spôsobené nerovnováhou v pľúcach, konkrétne dýchaním. Preto akékoľvek narušenie spánku v tomto čase znamená, že niečo blokuje schopnosť zhlboka a správne dýchať.

Súvisí to aj s emocionálnymi faktormi, napríklad so smútkom v dôsledku vyrovnávania sa so stratou. V tomto prípade sa odporúča praktizovať cvičenia hlbokého dýchania do brucha, meditáciu alebo jogu, aby sa zlepšilo zdravie pľúc a uvoľnil smútok.

Časové okno medzi 5:00 h a 7:00 h

V tomto časovom okne má priestor hrubé črevo. Pri budení v tomto čase je preto potrebné venovať pozornosť správnej hydratácii a vláknine, pretože hrubé črevo je zodpovedné za uvoľňovanie tráviaceho odpadu z ľudského tela.

Z emocionálneho hľadiska sa pravdepodobne človek cíti „zaseknutý“ v určitých okolnostiach, vzťahu, práci atď. Dôležitosť sa kladie uvoľneniu pretrvávajúcich negatívnych emócií, ktoré človeka zaplavujú, a posunúť sa vpred, fyzicky aj emocionálne.

Pri ťažkostiach hrubého čreva pomôže dostatočný príjem vlákniny, ktorá je obsiahnutá v zelenine a strukovinách.

V noci sa budím a neviem zaspať – pár tipov na zaspávanie

Problémy so spánkom v noci môžu byť deprimujúce a môžu negatívne ovplyvniť každodenný život. Dôvodom sú rozličné problémy, ako napríklad frustrujúca práca popri zamestnaní, nezdravý životný štýl, fajčenie a podobne. Niekoľko jednoduchých a účinných stratégií môže pomôcť pri budení sa v noci a nespavosti.

Nasledujúce tipy môžu pomôcť rýchlo zaspať a získať potrebný odpočinok – od uvoľnenia tela až po vytvorenie prostredia vhodného na spánok:

  1. Uvoľnenie tela napínaním a uvoľňovaním každej svalovej skupiny postupne, počnúc prstami na nohách a končiac hlavou.
  2. Dýchacie cvičenia striedaním pomalého a hlbokého dýchania pomôžu upokojiť sa a zaspať.
  3. Sústredenie sa na dýchanie, ako je napríklad počítanie každého výdychu a nádychu. Pomôže aj predstavenie si pokojnej scény v mysli.
  4. Venovanie sa pokojnej činnosti pred spaním, napríklad čítaniu knihy alebo počúvaniu tichej hudby.
  5. Vyhýbanie sa obrazovkám, ako sú telefóny, notebooky alebo televízory, pretože modré svetlo môže narušiť spánok.
  6. Vytvorenie prostredia vhodného na spánok, pri ktorom je spálňa tmavá, tichá a chladná, aby sa vytvorili prostredie vhodné na spánok.

Je dôležité poznamenať, že problémy typu v noci sa budím a neviem zaspať, alebo budenie v noci môžu byť zapríčinené aj vážnejšími chorobami. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach sa preto odporúča poradiť sa s lekárom.