Bojové športy nie sú len pre bitkárov

Svet bojových športov je vzrušujúcou arénou fyzického a psychického boja. Od olympijských ringov v boxe až po extrémne bojové štýly MMA, bojové športy sú tu od prvých dní civilizácie. V modernej dobe sú obľúbenou formou zábavy a pre mnohých aj spôsobom života.

Súčasnosť však bojovým športom praje. Už netreba každému vysvetľovať, prečo táto aktivita nie je len pre úplných bitkárov. Čoraz viac modeliek, hercov, športovcov či businessmanov prepadá tejto športovej závislosti a vedia prečo, dôvodov na to je hneď niekoľko.

Bojové športy, ako sú box, Muay Thai, zmiešané bojové umenia (MMA) a brazílske Jiu-Jitsu, sa stávajú čoraz populárnejšími formami fyzickej aktivity a výhody, ktoré ponúkajú účastníkom, sú početné.

Čo hľadať pod bojovými športmi?

Najobľúbenejšou a najznámejšou formou bojových športov je box. Box existuje už od starovekého Grécka a zostal ikonickým bojovým športom. Považuje sa za najprestížnejší zo všetkých bojových športov a jeho šampióni sú zvečnení v populárnej kultúre. Box je šport založený na stratégii, reflexoch a sile a možno si ho užiť v rôznych formách, od tradičných amatérskych zápasov až po profesionálne platené podujatia.

Ďalej možno spomenúť dnes veľmi populárne MMA alebo zmiešané bojové umenia. Ide o novú formu bojových športov. MMA kombinuje prvky z rôznych disciplín bojových umení a vytvára komplexný bojový systém. Je rýchly a nepredvídateľný a v posledných rokoch získava na popularite. MMA je plnokontaktný bojový šport a jeho zápasy sa často končia podaním alebo knokautom.

Kickbox je hybrid boxu a bojových umení. Považuje sa za bojový šport v stoji a je obľúbenou formou cvičenia a tréningu bojových umení. Kickbox je technickejší ako box a jeho zápasy zahŕňajú širokú škálu úderov vrátane úderov, kopov, lakťov a kolien. Je to tiež populárna forma sebaobrany.

Na záver každému známe karate, čo je starobylé japonské bojové umenie, ktoré existuje už niekoľko storočí. Je to forma boja bez zbrane, ktorá kladie dôraz na sebaobranu a disciplínu. Karate má mnoho rôznych foriem, od tradičných japonských štýlov až po modernejší a rýchlejší kickbox. Karate je obľúbenou formou sebaobrany, ako aj skvelým spôsobom, ako sa udržať vo forme.

Bojové športy poskytujú množstvo fyzických a duševných výhod. Pravidelná účasť na nich zvyšuje silu, koordináciu, rovnováhu a obratnosť, ako aj poskytuje skvelý kardiovaskulárny tréning.

Pomáha tiež zlepšiť sebadôveru a sebadisciplínu, ako aj naučiť cenné sociálne zručnosti, ako je rešpekt, športové správanie a koncentrácia. Okrem toho môžu byť znalosti sebaobrany neoceniteľné v prípade nebezpečnej situácie. Aké sú teda ďalšie benefity bojových športov?

Efektívny tréning celého tela

Box či thaibox nie sú len o búchaní do živých a neživých predmetov. Je to tréning rúk, ramien, pŕs, chrbtového svalstva, brucha, nôh. Je to boxovanie, kopanie, skákanie, rotovanie sa, drepy, výpady, predklony, záklony, úklony…a to všetko vo vysokom tempe.

Všetky tieto aktivity dokopy znamenajú vysoký výdaj energie, rýchle spaľovanie tuku, spevňovanie a tvarovanie svalstva. To navyše veľmi efektívne a v krátkom čase, keďže takýto intenzívny tréning netrvá dlhšie ako hodinu.

Bojové športy môžu celkovo pomôcť zlepšiť fyzickú kondíciu. Tieto aktivity poskytujú skvelý spôsob, ako sa dostať do formy, pretože sa pri nich používa celé telo.

Zapojením sa do bojového športu si človek môže vybudovať silu, zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a zvýšiť vytrvalosť. Okrem toho sa naučí techniky, ktoré môžu pomôcť lepšie sa brániť vo fyzickej konfrontácii.

Srdce dostane zabrať, no bude za to vďačné

Vysoké tréningové tempo a aktívne zapájanie horných aj dolných končatín má za následok to, že krv a ňou prenášaný kyslík musí cirkulovať v tele človeka rýchlejšie, a teda tiež srdce musí pumpovať intenzívnejšie.

Srdce je tiež sval a lepší liek ako pravidelná aktivita pre tento sval neexistuje. Vysoké tepové frekvencie striedané s krátkymi oddychmi sú presne to, čo mu prospieva aj keď si v danom momente možno človek myslí, že mu vyskočí z hrude.

Lepší odstraňovač stresu sa nájde len ťažko

Dôvodov, prečo sa v dnešnej rýchlej dobe stresovať je skutočne veľa. Samozrejme existuje jóga, meditácie a iné formy hľadania duchovnej rovnováhy. Avšak sú dni, keď život dá zopár úderov a človek ich proste musí vrátiť naspäť.

Na tréningoch sa dá poriadne vyventilovať a nikomu sa pritom neublíži. Navyše sa dá sebe dokonca pomôcť psychicky aj fyzicky, poriadne sa zničiť a pri toľkých vyplavených endorfínoch ísť domov usmiati.

Všeliek na zdravé kosti, kožu, libido, spaľovanie tukov + rastový hormón

Vysokointenzívny intervalový tréning, ktorým box určite je, dokáže stimulovať jeden z najdôležitejších hormónov „mladosti“ vôbec, a to rastový hormón. Názov tohto hormónu môže pre veľa ľudí znieť negatívne, veď nie každý má chuť rásť do obrovských rozmerov. Načo teda stimulovať hormón, ktorý má prívlastok rastový?

Tento hormón však takýto vplyv na svalový rast nemá, no má vplyv na znižovanie množstva telesného tuku. Najmä toho najnezdravšieho – viscerálneho a teda toho v brušnej dutine medzi orgánmi. Tiež podporuje kvalitu kostí a pokožky (pôsobí napríklad preventívne proti osteoporóze), zlepšuje výkonnosť a nabíja energiou a v neposlednom rade tiež zvyšuje libido.

Takýto intervalový tréning sa môže odbehať, odposilňovať alebo odboxovať a práve box je formou zábavnou. To znamená, že tie ťažké intervaly ubehnú omnoho rýchlejšie ako napríklad na bežiacom páse.

Koordinácia pohybov ako nikdy predtým

Možno si niekto povie, že koordináciu pohybov zlepšovať netreba, keď nie je profesionálny tanečník či športovec? Odpoveďou sú motorické schopnosti. V bežnom živote sa ani neuvedomuje, ako často sa využívajú. Aj tu však existuje priama úmernosť a čím lepšie sú motorické schopnosti, tým je lepšia aj kvalita  života.

Pravidelným trénovaním týchto schopností (kombinácie direktov, hákov, low kickov či high kickov) sa tiež robí služba budúcemu ja, keďže práve koordinácia a s ňou spojené aktivity sa vekom len zhoršujú.

Sebavedomie

Pravidelným tréningom boxu alebo thaiboxu sa nielenže zlepší kondička, no človek tiež zosilnie a bude sa zlepšovať v samotnej technike boja. To znamená, že sa aj bude cítiť sebavedomejšie a pevnejšie na nohách nielen v ringu, ale tiež mimo neho.

Bojové športy môžu celkovo pomôcť zlepšiť duševnú pohodu. Účasť môže pomôcť znížiť stres a zvýšiť sebadôveru. Zapojením sa do fyzickej aktivity, ktorá si vyžaduje sústredenie a koncentráciu, sa človek môže naučiť lepšie zvládať svoje emócie, čo mu umožní lepšie zvládať náročné situácie.

Okrem toho súťaživý charakter týchto športov môže pomôcť poskytnúť pocit úspechu, pretože je možné merať svoj pokrok v priebehu času.

A napokon, bojové športy môžu pomôcť podporiť sociálnu interakciu. Tieto aktivity sú skvelým spôsobom, ako spoznať nových ľudí a nadviazať nové priateľstvá. Okrem toho môžu poskytnúť príležitosť na rozvoj kamarátstva a zručností tímovej práce. Všetky tieto výhody spolu vytvárajú skvelé prostredie na učenie, rast a sebazdokonaľovanie.

Na záver niečo o rizikách bojových športov

Jedným z najzjavnejších nebezpečenstiev spojených s účasťou na bojových športoch je pochopiteľne riziko zranenia. Ako pri každej fyzickej aktivite, aj tu hrozí riziko vyvrtnutia, natiahnutia a zlomeniny, ako aj vážnejšie zranenia, napríklad otras mozgu a dokonca ochrnutie. Keďže pri väčšine bojových športov dochádza k fyzickému kontaktu, existuje aj riziko rezných rán a modrín.

Ďalším rizikom spojeným s bojovými športmi je možnosť psychického poškodenia. Ako pri každej fyzickej aktivite, aj tu existuje možnosť vzniku strachu zo zranenia alebo posadnutosti športom, ktorá by mohla viesť k nezdravému životnému štýlu. Okrem toho tlak, ktorý je spojený so súťažením v bojových športoch, môže byť intenzívny a môže viesť k pocitom úzkosti, depresie a dokonca traumy.

A napokon, existuje riziko, že si človek vypestuje negatívny postoj k fyzickému kontaktu a násiliu. Hoci väčšina ľudí, ktorí sa zúčastňujú na bojových športoch, to robí kontrolovaným spôsobom, vždy existuje riziko, že si vytvoria postoj, že násilie je prijateľné alebo dokonca žiaduce. Takýto postoj môže byť obzvlášť nebezpečný pri fyzických aktivitách s inými ľuďmi.

Na záver možno povedať, že bojové športy môžu byť zábavnou a obohacujúcou činnosťou pre tých, ktorí sú riadne vyškolení a uvedomujú si riziká, ktoré sú s nimi spojené. Je však dôležité uvedomiť si potenciálne riziká spojené s týmito aktivitami a uistiť sa, že bezpečnosť je vždy najvyššou prioritou.

Aj napriek tomu možno povedať, že pokiaľ človek hľadá spôsob, ako sa dostať do formy, naučiť sa sebaobranu, zvládnuť stres alebo nadviazať nové priateľstvá, účasť na bojových športoch môže byť to pravé. Vďaka mnohým výhodám, ktoré prináša zapojenie sa do tohto druhu fyzickej aktivity, nie je divu, že tieto športy sú čoraz populárnejšie.