Balada o srdci, Petra Hilbert

Balada o srdci od ilustrátorky Petry Hilbert je útlou čierno-bielou obrázkovou knižkou doplnenou o jemné a citlivé verše o “srdci na dlani”. Petra knižku nielen ilustrovala, ale i napísala. V našich končinách ide skutočne o unikátnu knihu nielen z hľadiska výtvarného spracovania, ale aj obsahového. Petrine slová vás najskôr zneistia, možno privedú do jemnej melanchólie, nakoniec však zistíte, že to najkrajšie čo môže každý z nás mať, je priateľstvo. Príbeh dievčatka, ktoré opúšťa domov a vydáva sa do čierneho lesa, čaká stretnutie s jeleňom, rybami a nakoniec osudnou líškou.

Petra vyštudovala bábkarsku scénografiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, no venuje sa predovšetkým ilustrácii, knižnej grafike a maľbe. Už ako dieťa najradšej kreslila a po základnej škole sa hlásila na ŠUPku, no nakoniec bola prijatá na polygrafickú strednú školu. Po nej nasledovala bábkarina, no nič z toho však nebolo to “pravé orechové” a túžila sa vrátiť k ilustrácii, čo sa jej napokon podarilo. Pred knižkou Balada o srdci sa výtvarne podielala na niekoľkých knihách pre deti.

Knižka vyšla v roku 2011 v náklade 700 ks, ktoré sa za 2 roky vypredali. Petra by rada urobila dotlač, no samozrejme je to finančne náročnejšie a preto sa uchádza o príspevok pomocou portálu, ktorý umožňuje prispieť dobrovoľnou čiastkou. Pre viac informácii alebo v prípade záujmu prispieť / pomôcť autorke znovu-vydať Baladu o srdci, navštívte prosím startovač.cz. V mene Egreša vám vopred ďakujeme!

Okrem knižiek môžete nájsť v Petrinom portfóliu aj dekoračné predmety ako taniere, tričká, záložky do kníh, či kalendáre, všetko samozrejme s jej ilustráciami. Pre aktuálne informácie a diane môžete sledovať Petrin facebook.

* Knižku odporúčame pre staršie deti, mládež a dospelých.

Fotografie © Egreš magazín 2013