Zahodila som predsudky a vypočula si audioknihu I Cinder

Prednedávnom som si sama pre seba vymyslela experiment, pri ktorom zistím, či som vhodný adept na počúvanie audiokníh. Čo myslíte… ako to dopadlo?

Predsudky mi opantali myseľ

Od audiokníh som si vždy udržiavala odstup. Nikdy som žiadnu nepočula – ak nerátam rozhlasové hry. Bolo to možno trochu zvláštne, pretože bežne si nechávam zapnuté rádio alebo televíziu ako zvukovú clonu a vtedy predsa len počúvam ponúkané informácie. Prečo tomu tak bolo aj u inom formáte príbehov?

Moje okolie audioknihy nepočúva. A nových ľudí, ktorých som postupne spoznávala, som sa nikdy nepýtala. Nuž, načo by som vybočovala z radu. Ak ich nepočúvajú moji najbližší, nebudem ani ja.

Priatelia, nikdy nerobte túto chybu, pretože nevytvoríte si vlastný názor, ale osvojíte si predsudok. Ten vás môže brzdiť a neumožní vám prežiť možno super chvíle. Keby som sa nepustila do tohto experimentu, ďalej by som si myslela, ako ma audioknihy nebavia, ako sú nudné a nezaujímavé.

Myslela by som si, ako mi nemajú čo ponúknuť a nerozumela by som, prečo sú mnohí vydavatelia ochotní do nich toľko investovať.

Pred nejakým časom som prijala výzvu organizátorov knižného festivalu Humbook a jedna audiokniha pristála v mojom emaile. A nie len tak hocijaká. Už dávno som si chcela prečítať Mesačné kroniky.

Pomaly som si ich kupovala do poličky s predsavzatím, že keď budú všetky, začnem čítať. Tak som to trochu pozmenila a prvý diel, Cinder, som si vypočula.

Experiment s počúvaním knihy

Pôvodne som vám chcela napísať článok o tom, aké výhody a nevýhody prinášajú so sebou audioknihy. Avšak zovšeobecniť niekoľko bodov na základe toho, že som si práve teraz vypočula svoju prvú audioknihu, by bolo odo mňa trúfalé a svoje rozhodnutie som trochu pozmenila.

Chcem vám povedať, aké pozitíva a negatíva som našla v počúvaní Cinder, pričom sa stále cítim ako úplný začiatočník. Zahájila som experiment.

1. Nemôžem počúvať pred spaním

Nie. Aj keď viacerí vravia, že audioknihu si púšťajú vždy večer v posteli, nech som sa akokoľvek snažila, vždy som zaspala. No a keďže kávou a ani energy drinkom sa o pol noci dopovať nechcem, pri počúvaní audioknihy nutne potrebujem denné svetlo. Aspoň viem, že nie som upír.

2. Audioknihu som si brala so sebou všade

Upratovala som, varila som, pracovala som, cestovala som, nakupovala som, kúpala som sa. Čo mali všetci činnosti spoločné? Okrem mňa aj to, že som pri nich počúvala audioknihu.

Dokonca môj prednáškami vycvičený multitasking šiel niekedy stranou, pretože kniha ma tak pohltila, že som skoro zabudla vystúpiť na správnej zastávke.

Tu však odporúčam mať so sebou slúchadlá, pretože ľudia okolo nás sú veľkí zvedavci a chcú vedieť, čo počúvame. Ak sa zrovna hlavné postavy bozkávajú, pohľady ľudí sú ešte dotieravejšie.

3. Vnímanie iným zmyslom

Konečne si moje oči oddýchli. Denne prečítam niekoľko sto stránok. Teraz to bola pre mňa veľká a aj príjemná zmena. Dokonca, keď som text nečítala ale počúvala moja fantázia pracovala úplne inak. Inak som si predstavovala postavy, to ako sa dej odohráva. Inak som do neho zasahovala. Páčilo sa mi to.

O knihe

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky. Cinder je talentovaná mechanička a také kyborg.

V Novém Pekingu patří mezi druhořadé občany. Její minulost je zahalena tajemstvím, nevlastní matka ji nenávidí a obviňuje z onemocnění její sestry.

Když však osud svede dohromady kroky Cinder a pohledného prince Kaie, dívka se náhle ocitá ve víru galaktického boje o moc a prožívá zakázanou lásku.

Lapena mezi povinností a touhou po svobodě, věrností a zradou, musí odhalit tajemství své minulosti, aby zachránila budoucnost světa, v němž žije.

V tomto napínavém knižním debutu pro mládež, prvním ze čtyř svazků, představuje Marissa Meyer čtenářům nezapomenutelnou hrdinku a mistrně vytvořený nový svět, který je pohltí.

4. Dokonale som sa orientovala v texte

Bála som sa, že sa moje myšlienky zamotajú. Poznáte to, keď niekedy čítate nejakú zaujímavú pasáž a prestanete čítať, pretože sa nad tým potrebovala zamyslieť. Tu som síce nahrávku mohla stopnúť, ale prišlo mi to iné. 

Vďaka super Terke Taberyovej som sa dokonale orientovala v príbehu. Jej čítanie bolo pútavé a strhujúce, že už by som si v týchto dňoch nevedela predstaviť vypočuť inú audioknihu.

Výber správneho hlasu je jedno z najdôležitejších rozhodnutí, aké vydavateľstvo pri vytváraní knihy urobí. S Terkou som strávila nezabudnuteľných skoro 11 hodín.

Ak by mi nebol sympatický jej hlas. Ak by nemenila tóninu hlasu pri rôznych postavách alebo ak by nečítala interpunkciu, audiokniha by bola pre mňa nevypočuteľná. Preto tento bod je pre Cinder najväčším pozitívom, ale v iných prípadoch môže byť aj najväčším negatívom.

5. Vrátila som sa do detských čias

Príde mi, akoby to bolo včera, keď som ležala v babičkinej posteli, zatiaľ čo mi čítala rozprávky. Napäto som ju počúvala až pokiaľ som nezaspala. Potom potichu zavrela knihu, zhasla a nechala ma v ríši snov.

Teraz mi síce nečítala babička (sem tam so mnou počúvala), ale pripomenulo mi to chvíle, ktoré na ktoré mám tie najkrajšie spomienky. Možno aj práve preto sa Cinder stane pre mňa srdcovkou, ktorá bude zdobiť moju poličku ešte veľmi dlho.

Počúvanie Cinder je úspešne za mnou. A čo teraz?

Cinder som dopočúvala úspešne. Prečo som experiment vyhodnotila takto? Z viacerých dôvodov. Nielenže som pri knihe strávila 11 hodín, zlepšila svoju pozornosť, upratala izbu, navarila niekoľko obedov, napísala faktúry či cestovala domov, ale aj sa mi zapáčila a viac než to.

Ako laik v počúvaní audiokníh ma nalákala na ďalšie kúsky a to je podľa mňa u ľudí ako som ja veľmi dôležité.

Vďaka Cinder som zahodila svoje predsudky a začala si vytvárať vlastný názor, ktorý si veľmi rada upevním pri jej pokračovaní.

Hoci som našla na počúvaní audioknihy pár negatív – nepočúvanie pred spaním, na verejnosti jedine so slúchadlami, musím si rozmyslieť, čo budem pri počúvaní robiť a podobne, pozitíva, ktoré mi dala, ich zďaleka prevýšili.