Ako vyzerá fitness strava – čomu sa vyhýbať

Zdravá strava je slovné spojenie, ktoré na všetkých vyskakuje z každej strany. Reklamy, články, televízia, rádio, sociálne siete. Tam všade sa hovorí o najrôznejších diétach, superfoods, či doplnkoch výživy spaľujúcich tuky. Človek s výčitkami nadobúda dojem, že pokiaľ chce žiť zdravo, musí sa vzdať všetkého chutného a zvyšok života stráviť len na šalátoch, proteíne, ovsených vločkách a tvarohu.
Možno je to prekvapenie, ale fitness strava ani náhodou takéto obmedzovanie neznamená. Pokiaľ totiž človek cvičí a zároveň vie, čo má na tanieri, jeho jedálniček môže obsahovať takmer všetko a chudnutie aj tak nebude problémom.
Nejem a nechudnem
Často sa stretávame s prípadom, keď človek drží nejakú diétu, cvičí, behá, prípadne sa chodí zapotiť na futbal, no stále nechudne. Málo prijatých kalórií a pohyb by automaticky mali znamenať, že kilá pôjdu dole, nie? Nie nemusia.
Keď totiž cvičiaci nedá telu pri aktívnom režime všetko, čo potrebuje, ani pri negatívnej kalorickej bilancii chudnúť nemusí. Prípadne schudne a po krátkom výpadku priberie všetko naspäť. Prečo? Dôvodom je práve zlé nastavená diéta, ktorá namáhaným svalom, kĺbom a kostiam nedáva to, čo pre regeneráciu (a teda aj následné chudnutie, spevňovanie, zosilnenie) potrebujú.
V obchodoch aj reštauráciách je toho dosť
Ak má človek záujem ísť do nejakej redukčnej diéty, alebo len jednoducho začať zdravo žiť, súčasná doba mu praje. Už naozaj nie je problém nájsť reštauráciu, kde by za normálne peniaze chutne a zároveň zdravo navarili.
V reštauráciách to ale nekončí. Zdravé a diétne produkty možno nakúpiť už takmer všade. Bio obchody, predajne fitness doplnkov, lekárne, ale tiež drogérie, hypermarkety a čerpacie stanice. Všade tam sa snažia výrobcovia pretlačiť svoje zdravé (ale aj menej zdravé) fitness produkty.
Tyčinky, keksíky, chipsy, raňajkové zmesi, prášky, cukríky, nálepka FIT sa dá dať na akýkoľvek produkt. A keďže je to business ako každý iný, na vlne zdravia a fit potravín chce zarobiť každý, nie vždy úplne čestný obchodník.
Fitnessbox je len uľahčenie
Práve kvôli veľkému výberu fit potravín sme oslovili viacerých trénerov a výživových poradcov, aby po týchto obchodoch chodili, čítali etikety a vyberali to najlepšie. To najchutnejšie z najlepšieho sme následne dali dokopy a zabalili do krabičiek, ktoré sú vhodné na raňajky (morning box), na desiaty a olovranty (snack box), behanie (run box), či pre deti (junior box) a varenie (lunch box).
Tento fitness box ale nie je nič zázračné. Urobili sme ho len preto, aby uľahčil samotný nákup a aby si človek nemusel vyberať, keďže sú v ňom všetky chutné, no najmä zdravé produkty pokope. Ak sa jednotlivec naučí čítať obaly potravín, diétu si ľahko bude vedieť vyskladať aj sám.
Čo by (ne)mala obsahovať fit strava
Fitness strava by v prvom rade mala obsahovať prvú časť tohto slovného spojenia, teda fitness. Pri efektívnom chudnutí svaly potrebujú dostať tréningový impulz. Až po tomto impulze nasleduje krok číslo 2, teda regenerácia.
Tú si človek zabezpečí kvalitným spánkom a ešte kvalitnejším jedlom. A čo v tom kvalitnom jedle, resp. doplnku výživy hľadať?
Pri základných potravinách sa určite treba zameriavať na dostatočný príjem vlákniny, vitamínov a minerálov (najviac zo zeleniny a menej sladkého ovocia), bielkovín (z rýb, vajec, mäsa, strukovín, mliečnych výrobkov, semienok), kvalitných tukov (z olejov, orechov, semien, avokáda) a sacharidov s nízkym glykemickým indexom (ryže, quinoi, zemiakov, kvalitných obilnín).
Pri balených produktoch a doplnkoch výživy bude rozumnejšie začať tým, čo v nich nehľadať, aby ľudia hneď na prvý pohľad vedeli, ktorým sa vyhnúť. Našťastie musia výrobcovia uvádzať suroviny, ktoré sú v produkte obsiahnuté v najväčšom množstve na prvých miestach zloženia, takže sa to dá čítať celkom jednoducho.
Na prvých priečkach určite nie je dobré nájsť tieto tri veci:
- zbytočné sladidlá (napr. glukózovo-fruktózový sirup, cukor, kukuričný škrob)
- nekvalitné tuky (napr. palmový olej, slnečnicový olej, iné stužené rastlinné tuky)
- nekvalitné bielkoviny (napr. sójový proteín, kazeinát vápenatý)
Naopak, na prvých miestach treba hľadať:
- suroviny, kvôli ktorým si produkt človek kupuje (ovocie, orechy, kakao)
- kvalitné bielkoviny (srvátkový, mliečny, konopný proteín)
- kvalitnejšie formy sladidiel (stévia, xylitol, monk fruit)