Ako sa dostať z dlhov a zbaviť exekúcie

Vedeli ste o tom, že v priemere každý druhý slovenský občan má na krku exekúciu? Podľa štatistických údajov Ministerstva spravodlivosti je na súdoch evidovaných až 1 milión neukončených exekúcií. Tento fakt je skutočne šokujúci, a tak sme sa rozhodli venovať článok tomu, ako sa zbaviť exekúcie a zároveň dlhov.

V prípade, že svoje dlhy nie ste schopní splácať, môže sa veriteľ obrátiť na súd a požadovať súdne vymáhanie dlhov, tzv. exekúciu. Náš podrobný článok o exekúcii vám napovie viac o tom, čo všetko obnáša.

Akým spôsobom môže exekútor vykonať exekúciu?

Samotnú exekúciu možno vykonať len spôsobom, ktorý umožňuje zákon. Buď jedným spôsobom alebo kombináciou viacerých spôsobov.

Spôsoby prevedenia exekúcie závisia čisto na samotnom exekútorovi:

  • zrážkami zo mzdy a z iných príjmov
  • prikázaním pohľadávky
  • predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností
  • postihnutím podniku
  • zriadením exekútorského záložného práva na nehnuteľnostiach
  • správou nehnuteľnosti

Určite komunikujte a nehrajte „mŕtveho chrobáka“

Dôležité je určite nesnažiť sa situáciu skrývať a ignorovať listy od veriteľov či dlžníkov – naopak, mali by ste sa snažiť spojiť s nimi čo najskôr a ukázať, že máte aktívny prístup a chcete situáciu riešiť. Nie každý exekútor to ocení, avšak rozhodne to je lepšie ako nereagovať.

Ďalším krokom je snažiť sa, aby suma, ktorú máte splatiť, zbytočne nenarastala. Práve tým, že budete s exekútorom spolupracovať a sami mu dodáte dôležité dokumenty môžete navyšovanie čiastky zbrzdiť alebo úplne pozastaviť.

Ak ide napríklad o dlh v zdravotnej poisťovni a dlžník je dobrovoľne nezamestnaný, treba tiež zvážiť prihlásenie sa na úrade práce. Za uchádzačov o zamestnanie vedených v evidencii úradu práce totiž zdravotné poistenie odvádza štát.

Osobný bankrot a oddlženie

Osobný bankrot je vo svojej podstate akési odpustenie dlhov. Vyhlásiť ho môže každá fyzická osoba, ale taktiež aj podnikatelia. Aby ste mohli vyhlásiť osobný bankrot, tak musíte spĺňať nasledovné podmienky platobnej neschopnosti:

  • nesplácate svoje dlhy minimálne 1 mesiac po ich splatnosti
  • dlžíte viac než dvom veriteľom
  • máte viac ako 2 dlžoby

Nemusíte skončiť bez strechy nad hlavou, ak začnete svoje dlhy včas riešiť.

Bankrot nie je pre každého

Najskôr musí konkurzný súd určiť, či ste v platobnej neschopnosti. Tento súd sa nachádza väčšinou v krajskom súde v mieste vášho trvalého bydliska. Súd však schváli vašu žiadosť len v prípade, že dokážete zdokladovať majetok v minimálnej hodnote 1659,70 €.

Ak nemáte žiadne peniaze, tak bohužiaľ nebudete môcť osobný bankrot vyhlásiť. Je to síce mimo logiku, no zákon je jednoducho zákon a je potrebné ho rešpektovať. Vyššie spomínaná suma má pokryť niektoré dlhy veriteľov, pričom majetok môže byť hnuteľný, nehnuteľný, peniaze v hotovosti, cenné papiere či pohľadávky.

Pred podaním návrhu na osobný bankrot je nutné zaplatiť preddavok vo výške 664 €. Tieto peniaze slúžia ako „honorár“ pre správcu konkurzu.

Pôžička na exekúciu

Áno, tá môže byť občas riešením. Pre niektorých ľudí vo finančných problémoch je určite paradoxné brať si pôžičku, ktorá by ich z exekúcie dostala. V prípadoch, keď môže prísť do úvahy, je však potrebné naozaj premýšľať. Pretože ak ste v exekúcii, požičajú vám len v prípade ručenia nehnuteľnosťou (prípadne iným majetkom).

Pred podaním žiadosti si najskôr prečítajte či je pôžička na vyplatenie exekúcie skutočná pomoc alebo len dočasné oddialenie dlhu.

Vyplatenie exekúcie s ručením nehnuteľnosti

Ak vlastníte nehnuteľnosť, tak máte možnosť získať pôžičku Úver4you so zástavou nehnuteľnosti. Jedná sa o rizikovejší úver, no môže vám uľahčiť nepríjemnú situáciu.

Alebo si pozrite porovnanie pôžičiek, ktoré vám môžu pomôcť z neľahkej situácie von.

Ako sa zbaviť dlhov

Problémy s financiami sa môžu objaviť naraz a udrieť na človeka plnou silou. Alebo tiež môžu prísť pomaly a nenápadne. Ťažko povedať, čo je horšie. V každom prípade sa jedná o veľmi nepríjemné prekvapenie.

Podobne ako pri akýchkoľvek iných problémov je dôležité začať ich riešiť čo najskôr a nenechať si ich prerásť cez hlavu. Pokúsiť sa pred problémami utiecť býva rovnako málo efektívne ako nechávať veci zhniť.

Vezmite si papier, ceruzku, počítajte a zamyslite sa.

Ak vám vaše dlhy neustále narastajú, zjavne je niekde chyba. Nedovoľte, aby to vyústilo do (ďalšej) exekúcie. Vezmite si papier, ceruzku, počítajte a zamyslite sa. V otázke riešenia, ako sa dostať z dlhov, platí:

  • zrátať príjmy a výdavky (aj predpokladané)
  • na základe toho sa uskromniť v nutných výdavkoch (napr. zníženie spotreby energií)
  • nenakupovať nič drahé a neutrácať za zbytočnosti (darčeky, oslavy atď.)
  • vyhľadať ďalšie riešenia (napr. refinancovanie nevýhodných pôžičiek)
  • ak dlhy ďalej narastajú, tak si nechajte okamžite poradiť odborníkom

Refinancovanie – zlúčenie nevýhodných úverov

Dlhy alebo nadmerné zadlženie je pomerne častý problém. Ponuky na dostupné pôžičky sa na nás hrnú zo všetkých strán, a tak k rýchlemu uspokojeniu našich potrieb nestojí v ceste prakticky nič.

Lenže mnohí nestíhajú jednotlivé pôžičky splácať a dostávajú sa do začarovaného kruhu. Ako sa dostať z dlhov pri niekoľkých pôžičkách? Dobrým riešením môže byť zlúčenie viacerých pôžičiek do jednej čiže konsolidácia pôžičiek.

Pri väčšom počte pôžičiek s vysokým úrokom tak môžete získať jeden úver s nižším úrokom, ktorým vaše existujúce pôžičky splatíte. Pokiaľ vám bude táto nová pôžička schválená, zaplatia sa z nej všetky dlhy a potom budete platiť nižšie sumy, napríklad aj s dlhšou splatnosťou.

Rada na záver – vyhnite sa dlhovej pasci!

Ako sa teda dostať z dlhov a zbaviť sa exekúcie? Všeobecne platí, že splácať pôžičku novú pôžičkou je ako vyrážať klin klinom, ale výnimku tvoria pôžičky na refinancovanie. Tu si ale vyjednajte lepšie podmienky.

Zabudnite na platobné karty, používajte hotovosť, začnite sledovať výdavky a rozpočet domácnosti plánujte.

Ak sa vám neustále nedarí veriteľa uspokojiť, a neviete, ako splatiť dlhy, čo najskôr sa spojte s odborníkmi a nechajte si predstaviť riešenie.