Ako sa radovať zo života?

Pred pár dňami sme na Slovensku oslávili Deň počatého dieťaťa. Viac sme mysleli na dar života, naše počatie, ale aj na všetky deti: narodené i nenarodené. Ako si tento deň oslávil ty? Uvedomil si si, že tvoj život je rovnako stále krásnym darom? Ak váhaš v odpovedi, skús si položiť ešte týchto pár otázok…

TEŠÍŠ SA ZO ŽIVOTA?
Čoraz viac ľudí dnes trápia rôzne depresie. Sú sklesnutí, plní beznádeje a smútku. Takéto stavy neobchádzajú ani mnohých mladých, ktorí by mali byť skôr plní života a elánu, než plný rezignácie a smútku. A čo ty? Možno sa netrápiš priamo depresiami, alebo častou náladovosťou, ale občas máš problém s radosťou zo svojho života. Prejaviť sa to môže napríklad tak, že si neustále vyčítaš svoje chyby z minulosti, ktoré si nevieš odpustiť, alebo si voči ľuďom zo svojho okolia už vopred skeptický, pretože už dopredu “vieš” ako zareagujú. Prítomnosť milovaných berieš ako samozrejmosť, svoje zdravie a prácu tiež? Tak je načase nanovo prosiť Boha o radosť zo života! To, že Boh ti daroval čas na tejto zemi vôbec nie je samozrejmosť! A to, že máš okolo seba toľko krásnych darov tiež nie. Pros preto Nebeského Otca, aby tvoje srdce premenil na srdce radostné, aby si sa nanovo dokázal tešiť zo života a všetkých darov, ktoré ti daroval.

ĎAKUJEŠ SVOJIM RODIČOM?

Kto by nepoznal lepšie chyby rodičov ako svoje deti? Už od malička sledujú ich každý krok a ich správanie v mnohých prípadoch aj napodobňujú. Keď však ich ratolesti vyrastú, vedia už lepšie a kritickejšie zhodnotiť, čo sa im zo správania a výchovy ich rodičov páčilo a čo zase na druhej strane nie. Náš život však nie je samozrejmosťou. Môžeme byť nesmierne vďační našim rodičom, že boli otvorení na naše prijatie, aj keď sa neskôr dopustili mnohých chýb. V dospelosti si možno tiež uvedomuješ aj oveľa viac negatívnych vplyvov, ktoré mali rodičia na teba. A možno si kvôli nim na rodičov zanevrel. No skús sa teraz pozrieť na celú situáciu trochu inak. Napriek všetkých chybám a nedokonalostiam sa pokús pozrieť na svojich rodičov pohľadom vďačnosti. Naplánuj si k nim návštevu a poďakuj im za dar života. Alebo im pošli nečakanú sms-ku, alebo list, že si im za všetko vďačný, čo pre teba urobili. Možno aj takýto malý skutok lásky úplne premení váš vzťah.

ODOVZDÁVAŠ ŽIVOT?

Pri tejto otázke nemám na mysli, či máš veľa, alebo málo detí. Život môžeš odovzdávať aj každý deň, celkom nebadane. To, ako komunikuješ s ostatnými, ako reaguješ v situáciách, ako miluješ, ako pracuješ, ako slúžiš… Všetky tieto činnosti môžu byť svedectvom toho, či prostredníctvom nich odovzdávaš život, alebo smrť. Občas sa nám totiž stane, že aj napriek tomu, že máš zo seba pocit, že toho robíš veľa – napríklad slúžiš v mnohých oblastiach, pravidelne navštevuješ chorého, denne sa staráš o celú svoju rodinu varením, upratovaním a vypočutím… Ale ak v tom všetkom zabúdaš na lásku, na ľudí okolo seba si prehnane nervózny a ak vlastne všetko robíš len preto, aby to “jednoducho bolo”, je na čase zastať na stopke. Keď si sa v niektorej z týchto situácii našiel, nájdi si čas na Boha a pros ho, aby Ti ukázal ako vo všetkom ďalej a ako neodovzdávať iným smrť, či neprijatie, ale naopak život plný radosti.

ROZDÁVAJ RADOSŤ ĎALEJ

Prežívať radosť v každodenných situáciach určite nie je jednoduché. V živote nás popri mnohých pekných okamihoch postretnú aj rôzne ťažkosti, rodinné, pracovné, zdravotné, či finančné problémy, ľudia, ktorí nám ubližujú a mnoho iného. Napriek tomu sa však v týchto dňoch, ešte v dozvukoch Dňa počatého dieťaťa, pokús prosiť Boha o väčšiu radosť z tvojho života. Nájdi si chvíľku ticha a napíš si veci, za ktoré si v tvojom živote nesmierne vďačný a ďakuj Bohu za nich. Ak chceš, nalep si tento zoznam na viditeľné miesto, aby ti pripomínal radosť, ktorú ti Boh prostredníctvom týchto vecí daroval. A potom nezabudni šíriť radosť aj ďalej. Pretože ako sa hovorí, “radosť rozdávaním rastie”. icon_smile-1801463

Alžbeta Šutková