Ako reflexológia súvisí s inými terapiami?

V predošlom dieli tohto seriálu o reflexnej terapii sme si povedali kde na tele môžeme hľadať reflexné body a ako tieto body zodpovedajú orgánov v našom tele. Teraz si priblížime spojitosť reflexnej terapii s inými terapiami.

Akupunktúra a akupresúra

Reflexná terapia je podobná akupunktúre a akupresúre v tom, že pracuje s telesnou životnou energiou prostredníctvom stimulácie bodov na tele. Avšak, akupunktúrne/akupresúrne body sa nie vždy zhodujú s reflexnými bodmi používaných v reflexnej terapii. Reflexná terapia a akupresúra sú obe “reflexné terapie”, v ktorých sa pracuje s bodmi na jednej časti tela aby vplývali na ďalšie časti tela. Kým reflexná terapia využíva reflexy, ktoré sú v riadnom usporiadaní pripomínajúce tvar ľudského tela na nohách, rukách a ušiach, akupresúr a používa viac ako 800 reflexných bodov, ktoré sa nachádzajú pozdĺž celého tela, znázornené dlhými tenkými energetickými dráhami zvaných meridiány.

Masáž

Niektorí ľudia si pletú reflexnú terapiu s masážami. Kým masáže aj reflexná terapia využívajú dotyky, prístupy sú veľmi rozdielne.

  • Masáž je systematická manipulácia mäkkých tkanív v tele, za použitia špecifickej techniky (napríklad poklepávanie, hnetenie, hladenie alebo trenie) na uvoľnenie svalov.
  • Reflexná terapia sa zameriava na reflexné mapy bodov a oblastí tela na nohách, rukách a ušiach s využitím jedinečných techník, pri ktorých sa používajú mikro pohyby.

Jednoducho povedané, maséri pracujú “zvonku dovnútra,” manipuláciou určitých svalových skupín na uvoľnenie napätia. Reflexní terapeuti pracujú “zvnútra von”, čím stimulujú nervový systém na uvoľnenie napätia.

Ďalší rozdiel medzi masážou a reflexnou terapiou je, že zákazník pri reflexnej terapii zostáva na sedeniach oblečený, zatiaľ čo pred masážou sa zákazník vyzlieka.