Ako prežiť peknú nedeľu bez nakupovania

Ak si myslíte, že nakupovanie v nedeľu je nevyhnutnosť, tak vám ukážeme iný pohľad na vec. V Rakúsku sú obchody v nedeľu zatvorené už roky a viditeľne sa s tým dá žiť. Treba si však osvojiť niekoľko zásad a zvykov a už sa nebudete musieť predierať regálmi s ostatnými farníkmi po nedeľnej svätej omši.

  1. Plán. Rozmyslite si vopred, čo chcete v nedeľu variť a jesť a nakúpte to už v sobotu. Rátajte s tým, že na nedeľu potrebujete niečo ľahké na raňajky, mäso na obed, poobedný dezert a večeru.
  2. Nákupný zoznam. Vytvorte zoznam podľa plánu nákupov a zaveste ho ideálne na chladničku. Vždy, keď sa vám nejaká ingrediencia minie, pridajte ju do zoznamu. Už sa vám nestane, že niečo zabudnete kúpiť.
  3. Záchranný plán. Je možné, že aj napriek plánovaniu vám chybne vajíčko alebo strúhanka. Nie je dôvod zúfať, ale ani navštíviť supermarket. Úplne stačí zavítať s malou prosbou k susedovi. Možno vás pozve hneď aj na kávu.
  4. Exkluzívne nedeľné raňajky. Mnohí si zvykli začať nedeľný deň čerstvým pečivom kdesi z Tesca. Čo tak si v nedeľu dopriať viac exkluzivity? Napr. homemade müsli alebo palacinky. Členovia domácnosti to určite ocenia.
  5. Čerstvý vzduch. K úspešnej nedeli by určite nemal chýbať pobyt na čerstvom vzduchu (namiesto brázdenia obchodného centra).

Nedeľa je pre človeka a nie človek pre nedeľu (porovnaj Marek 2,27). Cieľom nedele nie je odopierať si nakupovanie ani prácu, cieľom nedele je prežiť ju pokojne v kruhu rodiny a venovať čas Bohu milým aktivitám, na ktoré nie je počas týždňa čas.

Foto: sheknows.com (licencia CC)