Ako netradične prežiť advent

Advent je časom, kedy sa snažíme mnohé veci zo svojho duchovného života obmedziť – snažíme sa byť viac byť v tichu, obmedzujeme sledovanie televízie, počúvanie hudby, či internetu, niekto obmedzí fajčenie, alebo pitie kávy… No jednou z možností ako ho prežiť hlbšie toto obdobie môže byť nielen to, že sa snažíme niečo prestať robiť, ale naopak, že urobíme niečo netradičné a dokonca navyše. Nechajte sa teda inšpirovať našimi tipmi…

1. Ísť na modlitebnú prechádzku

Mnohí z nás sa najradšej modlia doma, v súkromí svojej izby. Počas adventu však môžete vyskúšať aj niečo nové, napr. modlitebnú prechádzku. Stíšte si zvonenie na telefóne, dobre sa oblečte a pomodlite sa k Duchu Svätému, aby vás počas nej viedol. Počas toho, ako sa budete prechádzať ulicami vášho mesta, či dediny sa v duchu prihovárajte za všetkých ľudí, ktorých cestou stretnete.

2. Ísť do kostola počas dňa pred svätostánok

Počas dňa, keď vybavujeme množstvo záležitostí občas prebehneme okolo kostola a aspoň v duchu vyšleme k Bohu modlitbu. Aj napriek tomu, že máte toho veľa, skúste sa počas adventu aspoň na chvíľku zastaviť pred svätostánkom kostola a odovzdať Bohu celý deň. Nemusíte rozprávať veľa, len tak, na chvíľku spočiňte pohľadom na Ježiša a nechajte sa “opáliť” jeho žiarivou láskou.

3.Upiecť muffinky s biblickým povzbudením

Muffiny sú dnes veľmi obľúbeným koláčom. Ich príprava je skutočne jednoduchá a ich chuť ocení aj ten najväčší gurmán. Po ich upečení však skúste urobiť niečo netradičné. Pomodlite sa k Duchu Svätému, aby vás viedol pri tejto kreatívnej činnosti a následne si pripravte malé paličky (napr. ozdobné špáradlá), na ktoré umiestnite biblický citát, alebo poprípade len súradnice. A potom ich veselo rozdajte ako povzbudenie pre ľudí, ktorí to budú potrebovať.

4. Pozvať priateľov na “čaj o piatej”

Určite aj vy máte vo svojom okolí veriacich priateľov, či známych, s ktorými sa radi stretnete aspoň na ulici a prehodíte pár povzbudivých slov. Aj napriek tomu, že možno máte veľa povinností a byt nie je dokonale uprataný (tie neumyté okná si naozaj nikto všímať nebude :-)) pozvite ich počas adventu na “biblický čaj o piatej”. Dohodnite sa, že sa spoločne pomodlíte napr. Korunku Božieho milosrdenstva, alebo Svätý Ruženec, či si spoločne prečítate stať zo Svätého Písma a následne sa o tom pozdieľajte. Možno sa vám takéto stretnutie zapáči a stane sa príjemnou tradíciou.

5. Postrážiť deti mladej rodinke

Počas adventu mnohí z nás myslia viac aj na pomoc iným. Jednou skupinou ľudí, ktorí občas potrebujú pomoc a, možno si to ani neuvedomujeme, sú aj mladí manželia s malými deťmi, ktorí by občas uvítali pomoc s postrážením detí, aby mali aspoň kúsok času pre seba. Skúste osloviť niektorý mladý pár vo vašej rodine, či blízkosti a navrhnite im, že niekedy večer im postrážite deti, aby mohli budovať aj oni svoje manželstvo. Odmietnutia sa nebojte, mnohé mladé páry vám budú za to veľmi vďačné.

6. Ruženec v aute namiesto rádia

Keď cestujeme do práce, alebo školy často nás láka zapnúť si rádio. Počas adventu však môžeme urobiť niečo iné. Skúsme vypnúť našu obľúbenú rozhlasovú stanicu a zapnúť si modlitbu srdca. Jednou z foriem môže byť aj modlitba svätého ruženca. Ak sa vám modlí pri šoférovaní samému ťažko, kúpte si napr. CD-čko s predmodlievanou modlitbou sv. ruženca. Takisto na internete sa dá nájsť modlitba ruženec na stiahnutie, zadarmo si tak možno stiahnuť množstvo narozprávaných modlitieb sv. ruženca a vo všetkých verziách známych tajomstiev.

7. Káva s Nebeským Otcom

Obľúbenú kávu pri obede si zvykneme vychutnať pri rozhovore s blízkymi, alebo len tak pri čítaní novín, prezeraní letákov a pod. Využime tento čas počas adventu aj na niečo iné. Vezmite si napr. nejakú duchovnú literatúru, ktorú si budete počas pitia kávy čítať na pokračovanie. Alebo sa utiahnite na 15 minút do samoty a chváľte pri pití kávy Nebeského Otca za to všetko, čím vás už požehnal, alebo požehnáva. Proste ho tiež za to, aby sa vám počas adventu dal viac spoznať.

8. Čítanie knihy zo Svätého Písma na pokračovanie

Sväté Písmo je pre nás veriacich ako keby našim duchovným chlebom, no musíme sa priznať, že nie vždy sa nám číta ľahko. Skúste si počas nasledujúceho adventného obdobia vybrať jednu knihu (napr. knihu Prísloví, Múdrosti a pod.) a počas celého adventu si ju čítajte na pokračovanie, napr. vždy večer pred spaním. Uvidíte, že vďaka tomuto pravidelnému návyku si čítanie Božieho Slova obľúbite čoraz viac.

9. Napísať list vďačnosti

Jednou z netradičných adventných aktivít môže byť aj napísanie listu vďačnosti osobe, ktorej prínos v našom živote si veľmi vážite. Počas dňa sa sem-tam zvykneme našim drahým poďakovať, ale tentoraz to skúste urobiť špeciálne. Pomodlite sa k Duchu Svätému, vezmite si A4 papiera a napíšte svojej mame, otcovi, manželovi, manželke, sestre, bratovi, priateľovi, priateľke… Jednoducho komukoľvek koho si veľmi vážite napíšte slová vďaky za to všetko, čo pre vás už urobil a neustále robí. Potom mu list jednoducho darujte a tešte sa z posilnenia vášho vzťahu.

10. Filmový večer

V súčasnosti žijeme v dobe, kedy si večer v rodine každý zapne svoju “telku”, svoj počítač svoj mobil a každý trávi čas osobitne. Namiesto toho si urobte spoločný rodinný filmový večer. Vyberte si hodnotný kresťanský film, pripravte si pukance, koláčiky, dobrý vianočný punč, či varené vínko a vychutnajte si spoločný čas v rodine. Po prezretí filmu však neodchádzajte, ale sa spoločne o filme pozdieľajte. Na záver sa môžete spolu pomodliť pri adventnom venci a poďakovať Nebeskému Otcovi za dar vašej rodiny.

Slovko na záver

Tak to bolo teda 10 spontánnych nápadov ako netradične, ale zároveň radostne prežiť čas adventného obdobia. Kreativite sa však medze nekladú. Pomodlite sa k Nebeskému Otcovi a skúste sa vďaka jeho milosti správne rozhodnúť, do akej adventnej aktivity volá práve vás. Ak máte ďalšie povzbudivé tipy na hlbšie prežívanie adventu, podeľte sa o to s nami v komentároch.

Alžbeta Šutková