Gabrielle Bernátová – …aj v tom najhoršom

Gabrielle Bernátová má na svojom konte niekoľko kníh. Niektorí ich odsudzujú, iní obdivujú. …aj v tom najhoršom nám ukazuje, aká dôležitá je rodina.

Prednedávnom som vám priniesla názor na knihu V dobrom aj v zlom od Gabrielle Bernátovej. Dnes tu máme jej pokračovanie …aj v tom najhoršom!

Kniha opäť nesklamala. Dej pre tento krát otvára Chris, so svojou zložitou situáciou, do ktorej sa dostal. Jeho vzťah s Danym je čerstvý, krehký. Teraz stoja pred výzvou, ktorou je Chrisova dcéra. Nevedel o nej.

Jeho stredoškolská láska mu ju zatajila a teraz, keď niet medzi živými, je na Chrisovej zodpovednosti, aby sa o ňu postaral. Autorka jeho pocity opísala veľmi pútavo. Chtivo som čítala každé jedno slovo a snažila som sa predstaviť, ako sa asi musel v tejto situácií cítiť.

Bolo mi však veľmi sympatické, ako mladý Dany bol pre Chrisa oporou od prvej chvíle. Presne takto si to v partnerstve predstavujem. Okrem lásky, je potrebný aj rešpekt, úcta, schopnosť kompromisov a opora.

Niekedy sa nám stane, že napriek všetkej láske, ktorú od partnera dostávame, nie sme schopní vysloviť pravdu. Pravda vie poriadne sklamať a bolieť. Predstava toho, že stratíme blízku osobu nás núti zamýšľať sa, čo pre nás ten druhý znamená v tom pravom zmysle slova .

Čo sme ochotní obetovať, stratiť, ale aj akú ťarchu bolesti zvládneme uniesť na pleciach. Vraví sa, že láska hory prenáša. No ona robí viac.

Núti nás, byť krehkými porcelánovými bábkami v rukách takzvaného osudu, ktorý nás vie prinútiť padnúť na kolená a prosiť Boha o pomoc. A to len preto, že mu to robí dobre. Pokračovanie diela V dobrom aj v zlom.

Dávam autorke veľké plus za to, že sa nebála využiť potenciál opisu homosexuálnej lásky. Hoci je 21. storočie, mnoho ľudí a organizácií šíri informácie o právach homosexuálov, ešte stále je veľmi veľa ľudí, ktorí ich odsudzujú za prirodzenosť.

Veľmi rada by som videla homosexuálne reálne páry, ktoré vychovávajú spoločne dieťa a zaželala by som im veľa šťastia.

Téme homosexuálnych vzťahov sa venovala aj spisovateľka Tamara Tainová v knihe Je to inak, mami. Kniha bola natoľko úspešná, že je v mnohých obchodoch vypredaná. Žiaľ, dotlač sa momentálne nechystá.

Druhou hlavnou dejovou líniou je v knihe Sabína a King. Prvý diel V dobrom aj v zlom sa venoval láske týchto dvoch, získavaniu dôvery a prehlbujúcej sa láske, ktorá medzi nimi dávno vznikla.

Sabína si prešla mnohým. Sklamaním z lásky, tehotenstvom, anorexiou. Napriek všetkému s pomocou svojich najbližších svoj boj zvládla. Tak ako život ide ďalej, pohla sa aj Sabi. Našla svoje šťastie, dokonca zostala aj tehotná.

Svojho dieťatka sa nevie dočkať. Váži si, že jej osud dal druhý šancu, ktorú nemieni stratiť. Nemá to však jednoduché. Zdravotné problémy sa objavili. Bolesti a kŕče, ktoré často pociťujú tehotné ženy však naznačujú niečo iné.

Zdravie máme len jedno. Najhoršie je však vážne ochorieť, ak na vás závisí aj iný život, život potomka. Gabrielle nám odhalila silu ľudského presvedčenia a vôle. Všetky sily sa spoja, pokiaľ po niečom túžime.

Je potrebné len pozitívne myslieť a všetko preto urobiť, čo je v našich silách. Pokiaľ by sme len stagnovali na mieste, náš cieľ, nech je akokoľvek ťažký, by sme nedosiahli.

Kniha, ktorá je čarovná nielen z vonkajšej strany ale čarovný je aj jej obsah zanecháva čitateľovi jasné posolstvo. Rodina, je dôležitá. Nech sa dejú akékoľvek problémy a starosti, rodina je tu pre to, aby nás podporila, podržala a pomohla.

Neutekajme pred ňou, pretože tým ublížime iba sebe samému. Ak budete držať túto knihu v rukách, nedajte na predsudky. Pozrite sa medzi riadky a určite pochopíte.