Adriana Gregorová – nádejná autorka a matka

Adriana Gregorová, autorka knihy: Povedal, že budem šťastná, je nádejnou autorkou a matkou v jednom. Ako to všetko zvláda? Kto ju inšpiruje a posúva ďalej?

Už v úvode ďakujem za možnosť povedať niečo o sebe, aj keď mi to väčšinou robí problém. Mám rodinu, mám stránku kde píšem príbehy na pokračovanie, som na rodičovskej „dovolenke“ a mám dvoch akčných synov.

Okrem toho, že si autorka pre mňa veľmi pútavých kníh, si aj mama a manželka. Ako vieš skĺbiť rodinnú a spisovateľskú profesiu?

Popravde pri deťoch, už dvoch, som si zvykla písať aj za bojových podmienok. Keď jeden trucuje, druhý mi zaspáva na kolenách alebo mi zo srandy udiera po klávesnici. Väčšinou však píšem poobede keď obaja spia, alebo večer, keď na gauči zaspí aj manžel (smiech).

Aké je to byť jedinou ženou v domácnosti?

To, že som jediná žena v domácnosti pociťujem najmä vtedy, keď všetci moji traja chlapi sedia na gauči. V tom okamihu sa náramne bavia na tom, ako sa snažím (napríklad vychystať ich von alebo upratovať). Mojou výhodou je však silný hlas, ktorý neváham použiť. Skôr či neskôr dosiahnem čo chcem, i bez samovznietenia.

Kedy je to pre teba najviac náročné?

Asi vtedy, keď sa mi v polovici rozpísanej časti vypne notebook a nič som si nezálohovala. Keď sa mi to stane tak trikrát po sebe, mám chuť mu urobiť letecký deň.

Čo ťa motivuje ísť ďalej? Písať nové príbehy nie je jednoduché. Kde čerpáš námety? Čím sa motivuješ?

Na nové námety prichádzam pri bežných činnostiach. Dlho bola studňa nápadov umývanie riadu. Odkedy mám umývačku (vďaka za ňu), to na mňa príde hocikedy. Motivujú ma moje čitateľky a už je to aj taký zvyk písať. Baví ma to, teší, napĺňa. Zasmejem sa, poplačem, snívam.

V minulom príspevku, kde som prestavovala seba, som vytvorila rebríček 10 dôvodov, prečo mám radšej knihy ako filmy. Ako si na tom ty? Čo ti je sympatickejšie a prečo?

Nie som dobrý knihomoľ, to priznávam. Odkedy píšem, vyhýbam sa čítaniu príbehov rovnakého žánru, aký píšem. Mám tendenciu sa v nich hľadať, špekulovať, ako by som to napísala inak. 

Nechcem nevedome kopírovať, čítam naozaj len tie, ktoré ma vtiahnu naplno a nemám čas premýšľať. Takže viac dávam prednosť filmom, aj keď raz za dva mesiace kniha padne.

Máš práve teraz rozčítanú nejakú knihu, ktorá nás naplno vtiahne do deja? Čo by si nám odporučila?

Naposledy som čítala Stvorená objasňovať zločin od Vojtecha Beniczkého a veľmi sa mi páčila. Keď dopíšem rukopisy, vrhám sa na ďalšiu. V poličke ich mám skutočne mnoho, takže mám čo robiť. 

Povedal, že budem šťastná je kniha o medziľudských vzťahoch. Svojim čitateľom ukazuješ, ako ľahko sa strácajú ideály manželstva a aký malý krok je k novej láske. Kniha je však písaná reálnym pohľadom skúsenej ženy. Prečo si sa rozhodla nepozerať sa na príbeh cez ružové okuliare ako väčšina spisovateliek vo svojich príbehoch?

Povedal, že budem šťastná je kniha, ktorú som z toľkého opravovania neznášala. Bolo však niekoľko ľudí, ktorým chcem poďakovať. Poradili mi a svojim kritickým názorom ma posunuli ďalej aj v terajšej tvorbe.

Všeobecne nemám rada „happy endy“ a tým sa riadim aj pri mojej tvorbe. Nič nie je čierne a biele ani v živote. I keď v zbierke poviedok Muži vs. Ženy som napísala poviedku, ktorá zaváňala romantikou, bolo to hlavne pre valentínsku tému. Inak už asi u mňa nič podobné nenájdete.

Aký je tvoj obľúbený autor? Keby si si mohla vybrať, s kým by si strávila príjemný deň, nech by to bolo hocikde. Na koho by padla tvoja voľba a kam by zavítali vaše kroky?

Obľúbených autorov mám mnoho. S niektorými prevládajú aj sympatie a priateľstvo, iných fakt žeriem len pre ich štýl a originálnosť príbehov, ale menovať nebudem aby som niekoho nezabudla. Prezradím však to, že väčšina tých kníh, ktoré mám skutočne veľmi rada boli, v zdieľacej súťaži na mojej stránke.

Moja voľba by padla na J. K. Rowlingovú a stretnutie s ňou by bola totálna pecka. Pottera milujem, akurát pozerám jednotku aj s deckami. Je inšpiráciou pre každého, kto bol toľkokrát odmietnutý a chcel sa vzdať a o jej neuveriteľnej fantázii je zbytočné písať.

Príbeh Harryho Pottera si podmanil takmer celý svet, veru, tvojej voľbe sa nečudujem. Aký máš názor na vychádzajúce scenáre s čarodejníckou tematikou? Čelia veľkej kritike, hoci niektorí ich veľmi vychvaľujú. Do ktorej skupiny sa pridávaš ty?

Okrem Harryho Pottera som nečítala a nevidela nič s čarodejníckou tematikou. Videla som jedine film Zázračné tvory. No učtite by to však žiaden autor nemal vzdávať. Veď aj J.K. nemala ideálne podmienky a aha, kde je dnes.

Každý máme svoje sny, za ktorými si ideme. Prezradíš nám nejaké tvoje?

Raz navštíviť Kanadu a ostrov Bora Bora a vydať trinásť kníh, keďže to je moje šťastné číslo. Mám čo robiť.

Teraz trochu otázka, ktorá ťa možno potrápi. Kde sa vidíš o rok, 5 rokov a 10 rokov?

O päť alebo desať rokov chcem byť stále so svojou rodinou v zdraví a šťastí. Chcem si nájsť prácu, ktorá ma bude napĺňať a stále písať, no už na lepšej úrovni, aby korektorky nad mojimi rukopismi neplakali. Prijmem však všetko, čo život prinesie.

Keby si mohla na sebe čokoľvek zmeniť. Čo by to bolo? Prečo?

(NE)Trpezlivosť, (NE)dochvíľnosť. Mne to síce neprekáža, ale ľuďom vôkol mňa áno (smiech).

Aké projekty chystáš pre svojich čitateľov?

Tento rok, ak všetko vyjde ako má, tak tri knihy. Určite ďalšie možnosti na výhru kníh a dohodli sme sa s čitateľkami, že dáme aj nejaké osobné stretnutia pri káve, koláči a čaji, keďže nie som kávopič.

Tri knihy, to je skutočne pekné číslo. Povedala by si nám niečo o nich viac?

S radosťou. Kniha, ktorá má vyjsť v máji vo vydavateľstve Elist sa volá Druhá. Bude to príbeh o tridsiatničke Alene, ktorá pláva životom a manželstvom, v ktorom nie je šťastná.

Ďalšia kniha bude V klietke. Je voľným pokračovaním knihy Povedal, že budem šťastná, ale bude to aj nový príbeh o Jane a Romanovi. Viac nechcem prezrádzať, musíte sa nechať prekvapiť.

Hlavne tretia kniha je veľkým prekvapením. Sledujte pravideľne moju stránku na Facebooku a určite sa dozviete viac :).

Veľmi veľa blogerov a budúcich nádejných autorov má problém s písaním. Prípadne sa rýchlo vzdajú, alebo jednoducho strácajú inšpiráciu. Čo by si im poradila, aby vyriešili tento problém?

Aby to nikdy nerobili. Mohla by som napísať knihu o tom, koľko vydavateľstiev ma odmietlo. Urobili to dokonca už v procese, keď by som odmietnutie najmenej čakala.

Treba písať pre druhých, pre seba, proste to má človek v sebe. Ak to aj vzdá, nech sa neskôr k tomu vráti. Hlavne treba dopriať úspech druhým a napokon bude dopriate aj im.

Ďakujem ti za rozhovor, Adi. Myslím, že mne i mnohým veľa dal a dozvedeli sme sa niečo o tebe. Na záver by som ti rada nechala priestor, aby si mohla pozdraviť svojich čitateľov.

Ďakujem aj ja za príležitosť. Chcem im poďakovať za ich podporu, trpezlivosť, pomoc. Som šťastná, že ich to so mnou stále baví a dúfam, že aj dlho baviť bude.

Taktiež aj Tebe a každému, kto knihu kúpil, zdieľal, alebo mi akýmkoľvek spôsobom pomohol, podporil a naučil ma nevzdávať sa.