9 super účinkov pistácií na pokožku a vlasy

Pistácie, bežne známe pod názvom „Pista“ (v  hindčine, gujaratčine, maráthčine, pandzábčine), tiež známe ako „Pistha Pappu“ v Telugu pochádzajú zo západnej Ázii, ale väčšinou ich možno nájsť aj v oblastiach Stredozemného mora. Na živiny bohatá pistácia je oriešok, ktorá sa radí do skupiny ovocia. Vonkajšia škrupina ovocia sa odstraňuje a jadro žltej farby je zvyčajne jedlé. Možno ste už počuli o zdravotných prínosoch orechov. Poďme sa teda teraz pozrieť na niektoré z benefitov pistácií.

Pistácie a ich účinky na pokožku

 1. Prirodzený zvlhčovač: Pistáciový olej je vynikajúci prírodný zvlhčovač. Je prirodzene naplnený upokojúcimi vlastnosťami, ktoré majú tendenciu mať vysoko hydratačné a vyhladzujúce účinky na pokožku. Skúste zvážiť náhradu svojho denného krému za pistáciový olej, aby ste dosiahli hladkú a hebkú pokožku.
 2. Bojuje so starnutím: Vedeli ste, že pistácie sú veľmi prínosné, pokiaľ ide o starnutie? Obsahujú množstvo silných antioxidantov, ktoré majú tendenciu neutralizovať voľné radikály, hlavnými vinníkmi predčasnému starnutiu a zabezpečovať jemnú a hebkú pokožku po dlhšiu dobu.
 3. Dodávajú pleti prirodzený jas: Pistácie obsahujú značné množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre udržanie zdravej a žiarivej pleti. Vrátane zelených jabĺk vo svojej bežnej diéte vám pistácie pomôžu zaistiť robustnú, žiarivú pleť po celú dobu.
 4. Udržiava zdravie pokožke: Vďaka bohatému zdroju vitamínu E a tuku rozpustnému antioxidantu, pistácie hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej a silnej pokožke. Chráni pokožku pred slnečným poškodením, čím sa znižuje pravdepodobnosť rakoviny kože a spálenín od slnka.
 5. Podporujú zrak: Pistácie pomáhajú podporovať zdravý zrak a sú vysoko odporúčané pre toho, kto bojuje s akýmikoľvek problémami súvisiacimi so zrakom.

Pistácie a ich účinky na vlasy

Podobne ako pre kožu, pistácie majú rovnako čo ponúknuť aj pre starostlivosť o vlasy:

 1. Stimulujú rast vlasov: Pistácie stimulujú rast zdravých vlákien vďaka obsahu mastných kyselín.
 2. Posilňujú vlasy: Je tiež výborným liekom na posilnenie kučier.
 3. Zvyšujú pružnosť vlasov: Maska na vlasy s použitím pistácií hlboko vyživuje a hydratuje vlasy a zároveň zlepšuje pružnosť vlasových vlákien. Okrem toho je tiež skvelý liek na problémy s rozštiepeními končekmi, dehydrovanými a farbou poškodenými vlasmi.
 4. Bojujú proti vypadávaniu vlasov: Nedostatok biotínu je jedným z kľúčových faktorov, ktoré prispievajú k vypadávaniu vlasov. Pistácie obsahujú značné množstvo biotínu a ich pravidelná konzumácia vám môže účinne pomôcť v boji proti vypadávaniu vlasov.

Ako ich vybrať a skladovať?

 • Pistácie sú k dispozícii v mnohých rôznych formách ako lúpané, olúpané, solené, pražené, atď. Najvodnejšie na kozmunáciu sú surové pistácie, ešte v škrupine než spracované a slané, lebo pri spracovávaní strácajú veľké množstvo výživných hodnôt.
 • Tiež sa uistite, že netrháte pistácie, ktoré majú zatuchnutý zápach trhliny.
 • Nevylúpané pistácie skladujte v uzavretej vzduchotesnej nádobe, a vylúpané na chladnom a suchom mieste. Pistácie môžete aj zmraziť na takmer až jeden rok.

Niekoľko užitočných tipov:

Pistácie môžu byť zahrnuté vo vašej strave mnohými spôsobmi. Môžete ich jesť v surovej forme, alebo si ich opečte pre lepšiu chuť.

 • Pridanie pistácií do hnedej ryži a byliniek je tiež skvelý spôsob, ako doplniť svoj príjem. Okrem toho tiež chutia lepšie, ak sú podávané s ovocím.
 • Môžete tiež pridať pistácie do cookies, vdoliek, chleba alebo sušienok.
 • Skvelou voľbou sú tiež nasekané pistácie v zmrzline.
 • Pridajte ich do smotanovej syrovej nátierky na sendviče alebo krekry.
 • Pistácie môžu byť tiež chrumkavým doplnkom k pravidelnému šalátu alebo jogurtu.

Dúfam, že tento článok vám pomohol odhaliť ďalšie účinky pistácií na pleť, vlasy a pre zdravie. Zahrnte do svojho jedálnička tento malý zázrak a podeľte sa o svoje skúsenosti s nami.