8 kníh, ktoré vás naladia na Vianoce

Koláčiky, sviečky, čaj, teplá deka, príjemná hudba a kniha. Cítite prichádzať Vianoce? Nalaďte sa na správnu vlnu už teraz výberom super vianočných príbehov, kde je možné všetko.

1. Jak si zamilovat Vánoce od Karen Schaler

Vianoce sú pre Emmii Sandersenovú jedným slovom… láska. Miluje na nich úplne všetko: trblietajúce sa ozdoby, blikajúce svetielka, voňavé perníčky a zelené imelo, ale predovšetkým možnosť byť so svojimi blízkymi.

Vianoce ju ešte nikdy nesklamali, vždy ju naplnia radosťou, šťastím a nádejou. Počas Vianoc si pripadá ako lepšia verzia samej seba.

Iba keby tak dokázala prebudiť vianočnú náladu aj u svojho priateľa. Lenže Grant má v právnickej kancelárii neustále prácu až nad hlavu a nezostáva mu čas a ani chuť na kúzlo zimných sviatkov.

A tak Emmie usúdi, že je potrebné ho trochu postrčiť správnym smerom. Lenže jej plán už od samého začiatku vychádza trochu inak, než pôvodne chcela.

2. Vánoční hostina lady Osbaldestoneové od Stephanie Laurens

Po smrti manžela lady Therese Osbaldestoneová strávila tri roky na cestách, až sa nakoniec rozhodla usadiť vo vidieckom sídle Little Moseley v Hampshiru.

Ešte si nebola istá, či sa po predchádzajúcom vzrušujúcom živote po boku manžela diplomata rozhodla správne a nebude sa medzi vidieckou komunitou nudiť, keď sa jej na prahu objavila trojica malých vnúčat: dcéra jej ich zverila do starostlivosti do doby, než sa uzdraví ich otec.

Therese sa ocitla pred náročnou výzvou: deti dorazilo bez vychovávateľky a ona sama bola síce milujúca matka, ale o jej vlastné deti sa vždy starali zástupy opatrovateliek a domácich učiteľov.

Nebola si istá, ako deti zabaviť, aby im nebolo smutno a aby si na pobyt u urodzenej babičky odniesli milé spomienky. Zhodou okolností sa v dedine záhadne stratilo početné husí kŕdeľ, ktoré malo všetkým miestnym rodinám zaistiť vianočnú hostinu.

Pre všetkých boli Vianoce bez husy neprijateľná predstava, preto sa Therese rozhodla deti zapojiť do pátrania po osude kŕdľa. Pri tomto dobrodružstve poznáva miestne ľudské osudy a zvláda pritom robiť aj dohadzovačku, čo je jej celoživotný koníček.

Zatiaľ čo sa Therese darí úspešne zbližovať krásnu slečnu Eugenii Fitzgibbonovou aj samotára lorda Christiana Longfellowa a súčasne zaistiť deťom dokonalú dobrodružnú zábavu, v pátraní po husom kŕdle nerobí žiadne pokroky.

Vianoce sa rýchlo blížia a málokto verí, že sa husy objavia včas, aby dedina neprišla o tradičné vianočné hody. Lady Therese Osbaldestoneová sa na svojom vidieckom sídle naozaj nenudí.

Kniha sa teší aj druhému dielu s názvom Vánoční koledy lady Osbaldestoneové.

3. Dvanáct vánočních schůzek od Jenny Bayliss

Kate Turnerová nikdy nepatrila k ženám, ktoré sú posadnuté hľadaním vhodného priateľa. Vlastne si už dávno zvykla na pokojné večery o samote pred televíziou v pyžame.

Ale na druhú stranu, nebolo by zlé mať zase niekoho po boku, zvlášť v čase blížiacich sa Vianoc… ibaže jej posledný vzťah dávno vyšumel do stratena a v ospalom Blexforde sa vhodný slobodný mládenec naozaj hľadá ťažko.

Takže začala uvažovať o tom, k čomu ju už dlho nútila kamarátka Laura: prihlásiť sa na zoznamku a využiť predvianočnú akciu, dvanásť stretnutí naslepo s rôznymi mužmi v rôznych prostrediach od prvého do dvadsiateho tretieho decembra.

Lacné to naozaj nebolo – rozhodne drahšie, než víkend vo wellnese, ktorý by si možno užila viac. Alebo snáď nie?

Nastala chvíľa rozhodnutia. Kurzor sa rozblikal nad tlačidlom “Prihlásiť sa”. Čo môže stratiť okrem času, peňazí a vlastnej dôstojnosti? Kate sa zhlboka nadýchla. Nechala kurzor ešte pár sekúnd klikať a potom odhodlane klikla.

4. Vianočná láska od Sophie Claire

Po nepríjemnom rozchode so snúbencom sa večná optimistka Evie Millerová presťahuje do dedinky Willowbrook, aby si konečne splnila sen a venovala sa tomu, čo ju najviac teší a na čo má talent. Pre finančné problémy sa jej však nedarí celkom podľa očakávania.

Aj Jake Hartwood sa usiluje vyrovnať sa s minulosťou. Po smrti manželky je odhodlaný nikoho si už nepustiť k telu. A už vôbec nemá chuť sláviť vianočné sviatky.

Evie s Jakom sa dohodnú, že pred Vianocami uniknú na dovolenku do Provensalska. Dokáže však ich priateľstvo vzdorovať čaru sviatkov? A čo ak jeden z nich začne cítiť čosi viac?

5. Decembrový dar (O láske, ktorú treba objaviť) od Jenny Gladwell

Jane sa vzdala pokusov o lásku. Síce ako novinárka odhalila škandál roka, no v práci sa už mesiac vyhýba Simonovi, ktorý sa s ňou rozišiel. Blížia sa Vianoce, zatiaľ čo jej srdce má pred sebou dlhú cestu k uzdraveniu.

Janina šéfka potrebuje vyslať niekoho na luxusnú služobnú cestu do Nórska, aby napísal článok o vianočnom stromčeku, ktorý bude stáť na londýnskom Trafalgar Square, a rozhodla sa vybrať práve Jane.

Tá by sa pritom omnoho radšej umárala doma, než strávila dva týždne vo fjordoch s povrchnými blogerkami, uštipačnou publicistkou, nezdolne radostným fotografom a príťažlivým, no arogantným televíznym moderátorom.

Keď Jane naveľa podľahne atmosfére cesty a začne si ju vychutnávať, zdá sa, že láska s ňou predsa len zamýšľa urobiť ešte jeden pokus… Žeby ju uprostred zasneženej krajiny očakával pod imelom darček?

6. Zasnežený Notting Hill (Nájdu pravú lásku skôr, ako sa roztopí sneh?) od Jules Wake

Náhodné stretnutie v londýnskom metre privedie Viole do cesty muža, ktorý musí byť konečne ten pravý. Nielenže bývajú v tej istej štvrti, ale majú spolupracovať na rovnakom vianočnom predstavení pre deti, a to predsa nemôže byť náhoda!

Hráčka na violu túži po sviatkoch plných lásky, a preto by príbuzných, ktorí si už navykli na to, že bude naveky nezadaná, rada vymenila za niekoho, kto ju skutočne miluje.

A hoci Nate má bonus v podobe rozkošnej dcérky, aj tak nie je ideálnym adeptom – ich rozvíjajúci sa vzťah komplikuje skutočnosť, že je ženatý. Jeho manželka síce uprednostnila kariéru v zahraničí, no kedykoľvek sa môže vrátiť domov.

Vysnívala si Viola príliš nereálny darček? No sú Vianoce, magický čas splnených prianí… aj tých najodvážnejších. A keď na Londýn začne padať sneh, uviaznu v nejednej ošemetnej situácii.

7. Najkrajší dar na svete od Mark Sperring

Nádherná vianočná rozprávka o sile a čare skutočného priateľstva. Ráno po Štedrom dni leží pod stromčekom nádherne zabalený darček. Nepatrí však Eme ani Mackovi. A tak sa spolu vyberú hľadať majiteľa záhadného balíčka. Na začiatku cesty vôbec netušia, že je to ten najkrajší dar na svete.

8. Tajný vianočný hosť od Annette Amrhein

Medveď ešte nikdy nemal Vianoce. Ako dobre, že tohto roku sa nestihol uložiť na zimný spánok! Rozhodol sa, že pre lesné zvieratká usporiada oslavu. S nadšením sa pustil do príprav: poslal pozvánky, zohnal orechy aj med a doprostred jaskyne postavil peknú jedličku.

Vyzdobil ju slamenými hviezdičkami a červenými jabĺčkami. Ako tak chystal všetko pre svojich hostí, ani si nevšimol, že ostatné zvieratká sa ho boja. Už nadišiel Štedrý večer na stole horeli sviečky, rozvoniavalo jedlo, ale nik nechodil. Medveď bol sám a smutný rozmýšľal prečo…