7 tipov pre cvičenie doma

cvicenie-doma

Návšteva fitness centier nie je vhodnou voľbou pre každého. Cvičenie doma je preto vhodnou alternatívou. Dodržujte tieto jednoduché tipy počas vášho cvičenia doma a uvidíte, že sa vám bude cvičiť ľahšie a dokážete to pravidelnejšie.

Veľa ľudí zvykne taktiež kombinovať fitness centrá s cvičením doma. Často nie je času nazvyš, a preto je vždy lepšie zacvičiť si doma namiesto vynechania tréningu. Dôvody pre cvičenie doma môžu byť rozmanité – fitness centrum je ďaleko, je príliš drahé, doma máte malé deti, alebo jednoducho neradi cvičíte pred ostatnými ľuďmi.

Pokiaľ budete dodržiavať tieto jednoduché tipy, môžete posilňovňu a stroje na cvičenie jednoducho vymeniť za pohodlie domova.

1. Vytvorte si miesto na cvičenie

Začnite tým, že si vytvoríte svoje miesto, kde budete cvičiť. Je lepšie mať všetky veci, ktoré budete potrebovať pokope. Vložte si do krabice činky, podložku na cvičenie, švihadlo, prípadne vaše obľúbené CD, pri počúvaní ktorých radi cvičíte. Nezabudnite uložiť fitloptu niekde nablízku.

Vždy je lepšie, keď máte všetko perfektne zorganizované a nemusíte hľadať potrebné veci tesne pred cvičením. Menej sa tak stresujete a môžete sa plne sústrediť iba na váš výkon.

2. Púšťajte si hudbu

Pre mnohých ľudí je najťažšie prinútiť sa k cvičeniu a byť zakaždým motivovaný. Vytvorte si prostredie, ktoré bude pre vás príjemné a budete sa vždy tešiť na chvíle počas cvičenia. K tomu vám dopomôže skvelá muzika, počas ktorej sa vám bude oveľa ľahšie cvičiť.

Vyberte si svoje obľúbené CD, alebo si vytvorte playlist s pesničkami na cvičenie. Hudba je vynikajúci motivátor, ktorá vás vždy správne naladí.

3. Nenechajte sa vyrušovať

Deti, pes, mobil – to všetko vám môže brániť v cvičení, pokiaľ ich budete musieť riešiť počas času, ktorý ste si vyhradili pre seba. Snažte sa zariadiť si veci tak, aby ste ich počas tohto času nemuseli riešiť. Požiadajte partnera, aby sa postaral o psa alebo deti, pokiaľ vy cvičíte.

Vypnite si mobil, alebo ho odložte do inej miestnosti. Nie je nič horšie, ako keď sa vám niekto snaží dovolať v polovici vášho úsilia a vy musíte cvičenie prerušiť. Berte to tak, ako keby ste boli vo fitness centre – tam by ste sa tiež nenechali vyrušovať, kým by ste nedocvičili.

4. Cvičte s nakladacími činkami

Zaobstarajte si nakladacie činky, na ktorých si môžete meniť záťaž. Ak cvičíte s činkami, pre precvičenie jednotlivých partií vášho tela budete potrebovať rôzne úrovne záťaže. Pre cvičenie ramien to budete menej, ale pre precvičenie hrudníka bude už potrebná väčšia záťaž.

Je to veľmi praktické aj vtedy, ak zároveň cvičí aj váš partner. Ten dozaista používa činky inej váhy ako vy. Na nakladacích činkách si vy nastavíte svoju záťaž a váš partner zase tú svoju, keď bude cvičiť.

5. Používajte fitloptu

Fitlopta snáď bola objavená pre cvičenie doma. Neexistuje nič praktickejšie pre vaše domáce fitness centrum. Môžete ju používať ako opierku chrbta pri precvičovaní vášho hrudníka, je výborným pomocníkom pri spevňovaní brušného svalstva, alebo pri uvoľňovaní chrbtového svalstva.

Rovnako poslúži ako opierka vašej spodnej chrbtice, keď robíte drepy chrbtom k stene. Fitlopta sa dá použiť mnohými spôsobmi, ktoré vždy spestria vaše cvičenie.

6. Skáčte na švihadle

Možno si myslíte, že švihadlo je dobré len pre deti, ale môžem vám garantovať, že je výborným nástrojom aj pre domáce cvičenie. Ak si potrebujete zahriať svaly pred cvičením, alebo si krátko aeróbne zacvičiť, nie je nič praktickejšie.

Skákanie na švihadle je príjemnou alternatívou, ak je vonku nepriaznivé počasie a vy tak nemôžete ísť na bicykel alebo kolieskové korčule. Výborne si zacvičíte intervalovým spôsobom – skáčte 30 sekúnd a potom oddychujte 30 sekúnd. Podľa úrovne vašej fyzickej pripravenosti môžete dĺžky intervalov meniť.

Možno to znie jednoducho, ale skákanie na švihadle v skutočnosti nie je nič ľahké.

7. Naplánujte si každý cvik

Rovnako ako do fitness centra by ste nešli bez toho, aby ste vedeli, čo budete cvičiť, aj doma si vždy zostavte kolekciu cvikov ešte pred cvičením samotným. Je dôležité precvičovať celé telo, vrátane cvikov na nohy a precvičenia brucha. Existujú aj skvelé cviky na chrbát doma.

Stanovte si, ktoré partie vášho tela budete precvičovať daný deň. Cviky však po čase obmieňajte. Jednak preto, že sa časom stanú pre vás ľahkými a jednak preto, aby ste si udržali dobrú náladu a cvičenie vás nenudilo.

Veľa ľudí sa zvykne pri cvičení zraniť len preto, že nevedia ako správne treba jednotlivé cviky vykonávať. Venujte svoj čas naštudovaniu techniky vašich cvikov, alebo sa radšej obráťte na osobného trénera, ktorý vám pomôže v začiatkoch so správnou technikou.

Bezpečnosť je pri cvičení prvoradá, a preto by ste ju nemali zanedbávať. Pokiaľ máte pochybnosti o vhodnosti jednotlivého cviku, vždy to radšej prekonzultujte s trénerom alebo vašim lekárom.