7 tipov ako môžete zlepšiť svet

Určite sa k vám už dostalo do rúk kopec návodov ako schudnúť, ako si zlepšiť kondíciu alebo ako sa rozísť s priateľom. Ak ste už teda medzičasom schudli, začali ste pravidelne behávať a vymanili ste sa z nezdravých vzťahov, je čas posunúť sa na vyššiu úroveň.

Čo tak urobiť niečo naozaj výnimočné, čím by ste sa zapísali do dejín? Jednou z možností je urobiť svet lepším miestom pre život. Miestom, kde je život človeka chránený od počatia až po prirodzenú smrť. Ako nato?

  1. Zapájajte sa do činností pro-life organizácií. Na Slovensku pôsobí niekoľko desiatok organizácií, ktorým leží na srdci ochrana života. Najznámejšia pro-life organizácia na Slovensku je Fórum života a každoročne organizuje kampane Sviečka za nenarodené deti a Deň počatého dieťaťa.
  2. Vysvetľujte, čo znamená: Lepšie miesto pre život. Mnoho filozofických a politických smerov má rozdielne názory nato, čo znamená lepší život. Mnoho lákavých pojmov má neblahé dopady na život v spoločnosti. Aktuálne sa spomína Gender ideológia, o ktorej hovorila nedávno Gabriele Kuby pri predstavovaní svojej knihy Globálna sexuálna revolúcia. V mnohých prípadoch ide o cudzie slová, ktorým málokto rozumie. Naštudujte si túto náročnú tému a snažte sa jednoducho prerozprávať zložité pojmy, tam kde ste.
  3. Vplývajte na miestnych kňazov. Kňazi majú na Slovensku pomerne veľkú autoritu a ich slová sa dotýkajú mnohých. Hovorte novinky v pro-life témach vášmu farárovi, ktorý možno nemá čas venovať im toľko času. Kňazi potom bude vďačne šíriť informácie ďalej.
  4. Obsadzujte verejný priestor. V dnešnej dobe slobody a médií sa takmer každý chce vyjadriť ku všetkému. Nie je dôvod sa tomuto pravidlu vyhnúť pri predstavovaní vašich predstáv o živote. Píšte blogy, prispievajte do diskusií, zdieľajte statusy na sociálnych sieťach, vyhľadávajte priestor v lokálnych novinách, rádiách či televíziách (napr. môžete sa zapojiť do témy Výskum a liečba embryonálnymi kmeňovými bunkami)
  5. Venujte sa rodine. Veľmi jednoduché a samozrejmé. Venujte čas a energiu vlastnej rodine. Rodina je pro-life organizácia, ktorá je základom úspešného pro-life hnutia.
  6. Zapájajte sa do odborných diskusií vo svojom odbore. Na rozdávanie letákov, predávanie spomienkových predmetov, či zbieranie podpisov často stačí ochota. V prípade právnych, medicínskych či etických otázok je to už zložitejšie. Keď máte, čo povedať v rámci odborného diskurzu, tak to povedzte.
  7. Nevzdávajte sa. Nikdy sa nevzdávajte. Pre všetky vyššie uvedené rady platí, že treba byť vytrvalý. Je možné, že badateľné výsledky uvidíte po rokoch, ba až desaťročiach. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a systematickým prístupom.

Niektoré rady sú inšpirované myšlienkami, ktoré odzneli na podujatí BE PRO-LIFE v Bratislave. Toto podujatie organizovalo Fórum života v nadväznosti na Národný pochod za život v Košiciach. Ako rečníci sa stretnutí vystúpili Marek Michalčík a Elena Miškovičová. Stretnutia sa zúčastnili aj páni poslanci NRSR Richard Vašečka, Martin Fecko a Braňo Škripek.