6 výhod lymfatickej masáže, ktoré sú dobré pre naše zdravie

Na rozdiel od krvi, lymfa nie je čerpaná srdcom. Prúdi pomaly v dôsledku podnetu zo svalových kontrakcií. Lymfa je belavá kvapalina, ktorá prúdi v celom tele vo vnútri lymfatických (miazgových) ciev. Zbiera odpadové a toxické látky, ktoré nemôžu byť absorbované prostredníctvom krvného kapiláru. V niektorých bodoch, nazývaných lymfatické uzliny, sa lymfa čistí. Tieto uzliny možno ľahko nájsť v slabinách, v podpazuší, v krku, v podkolení alebo v brušnej dutine, či v blízkosti veľkých krčných ciev.

Lymfatická masáž začína od krku. Od tohto bodu smerom k ušiam, nasledujúc od stredu tváre smerom k bočným častiam hlavy, vždy končiacich s ľahkým tlakom na ušiach a spánkovej kosti. Koniec masáže v tejto oblasti je od čela ku krku.

Čo sa týka rúk a paží, v podpazuší musí byť vytvorený prerušovaný tlak vždy vzostupne smerom k srdcu. V oblasti slabín musia byť tiež vytvorené ľahké a prerušované pohyby od kolien smerom k stehnám; tiež od členkov vzostupne cez celé chodidlo. Takýto prerušovaný tlak možno urobiť pomocou otáčania ukazováka alebo palca na tele. Masáž je dokončená v trieslovej oblasti.

Zdravé prínosy lymfatickej masáže:

  1. Proti celulitíde. Najlepšie funguje v začiatočných fázach celulitídy. V najideálnejšom prípade je najlepšie začať s masážou už v priebehu dospievania. Celulitída sa objaví, keď vrstvy tuku v našich nohách tlačia na lymfatické cievy, ktorým sťažujú tok lymfy. V prípade, ak tlak nie je prudký, tkanivo sa naplní tekutinou a toxínmi a tukové zásoby stvrdnú a vyprodukujú “pomarančovú kôru”. Keď je celulitída vo svojich počiatočných fázach, je ľahké aktivovať tok nahromadených odpadov a jednoducho vyriešiť problém. Za normálnych okolností stačia len tri mesiace na získanie uspokojivých výsledkov.
  1. Proti opuchnutým a ťažkým nohám. Lymfa prúdi od okraju končatín do stredu. Keď je z nejakého dôvodu táto cesta prerušená, lymfa tečie späť v dôsledku pôsobenia gravitácie a zaplaví tkanivá v nohách, ktoré spôsobujú opuchy. Lymfodrenáž pomáha lymfe dokončiť jej trasy. V priebehu 3-4 týždňov je situácia zlepšená. Pokiaľ je to chronické, lekár Vám naordinuje ideálne opakovanie masáže.
  1. Tehotenstvo a PMS syndróm. Lymfodrenáž je veľmi účinná v oboch prípadoch, ale aj ako preventívna metóda. Hormonálne zmeny v priebehu tehotenstva zapríčiňujú zadržiavanie tekutín a zníženie tonusu žily a lymfatických ciev. Odvodnenie môže začať od tretieho mesiaca tehotenstva až do pôrodu. Je tiež veľmi účinná proti opuchom, ktoré zažíva veľa žien niekoľko dní pred menštruáciou. V tomto prípade je masáž vykonaná ihneď po ukončení cyklu po dobu jedného týždňa.
  2. Proti jazvám. Ak sa počas procesu zjazvenia rany hromadí intersticiálna tekutina (tkanivový mok) tvoriaca opuch, vytvára sa hypertrofická jazva (keloidná, opuchnutá). Lymfodrenáž má “plánovací” účinok na jazvy, a to aj u starších ľudí, pretože aktivuje lymfocyty, ktoré sa podieľajú na rekonštrukcii tkaniva.
  3. Proti akné a kuperóze. Pri akné, koža je zapálená, normálne sprevádzaná kvapalinou, ktorá je zadržaná medzi kožnými bunkami. Čistiaci a odvodňovací účinok lymfatickej masáže postupne znižuje zápal a opuchy, ktorý podporuje rýchlejšiu liečbu akné. Kuperóza vzniká pri zmene periférnej cirkulácie tváre, a to najmä na lícach, nose, a brade. Po čase sa sčervenanie zmení na trvalé, ktoré je často sprevádzané neatraktívnymi “žilkami”. Ak stav pleti je v počiatočnej fáze, lymfodrenáž môže opraviť nedokonalosti, ale ak je pleť už v pokročilom štádiu kuperózy, lymfodrenáž len zlepší vzhľad a zmierni kožné príznaky. Na skontrolovanie reakcie lymfodrenáže na kuperózu je potrebných približne 15 sedení. Po určení reakcie je možné určiť, či by bolo možné aj úplné vyliečenie kuperózy.
  1. Pri operáciách. Lymfodrenáž je účinná pri odstraňovaní opuchov a hematómov a pri zvýšení regenerácie tkanív po chirurgickom zákroku. Je nielen dobrá po operácií, ale aj mesiac pred operáciou. Podporuje odstránenie kvapalín a toxínov z tela, urýchľuje schopnosť bunky regenerovať sa a opraviť tkanivá.

Nezabudnite, nájdete ju aj u nás.