6 tipov pre nadšených a nepravideľných cestovateľov

V tomto článku vám prinášam pár mnou overených rád a trikov, ktorými si spríjemňujem cestovanie. Pobyty sú lacnejšie, pohodlnešie a vždy si ich naplno užijem.

V tomto článku vám chcem odkázať moje tipy pri cestovaní, ktoré využívam. Čo nimi získam? Viac informácií, viac ušetrím, nájdem príjemnejšie miesto, cítim sa bezpečnejšie a hlavne, tú cestu si užijem!

Nezáleží na tom, či cestujete do hôr, do ďalekej exotiky, na mestskú poznávačku, na služobnú cestu, školský výlet alebo na chatu s kamarátmi. Dôležité je jedine to, aký cieľ má vaša cesta. Mojim cieľom je – vychutnať si miesto a vyťažiť z výletu čo najviac!

Zľavové portály

Keby sme povedali, že zľavové portály sú hitom v poslednej dobe, urobili by sme riadny prešľap. Tieto stránky, ktoré ponúkajú výhodné akcie už sú bežnou súčasťou.

Nájsť môžeme na nich prakticky čokoľvek od cestovania, cez jedlo až po darčeky pre našich najbližších.

Je len na vás, ktorý portál vám vyhovuje. Ja som vďaka nim bola s priateľom na víkend na Orave za 30€, vychutnali si romantickú Banskú Štiavnicu na víkend s polpenziou za 70 € a najbližšie sa chystáme navštíviť Kroměříž a Zlín.

Zľavových portálov poznáme mnoho. Spomenúť môžeme zlavadna.sk, zlavomat.sk, morezliav.sk či zlavy.sme.sk.

Výhody

Nám sa najviac osvedčil práve Zlavomat, na ktorý nedáme dopustiť.

  • Termíny si vieme rezervovať priamo cez stránku (je to novinka v portfóliu ich služieb, ktorá mnohé uľahčuje).
  • Vernostný program pre verných. Za nákup získavame kredity, ktoré vieme uplatniť pri najbližšom nákupe. Jednoducho sa nám odrátajú z ceny a my tak zaplatíme menej. Kredity vieme získať nákupom alebo kolesom šťastia, ktoré sa dá roztočiť raz denne.
  • Zakúpené vouchery, zmeny v objednávke a iné informácie vidíme v zákazníckom konte po prihlásení, pokiaľ je ešte kupón aktívny.
  • Storno objednávky.
  • Pobyty nám ponúkajú všetko, čo potrebujeme. Hlavne, ak cestujeme v dvojici.

Vždy si pozrite podmienky využitia zľavového kupónu. Pokojne si porovnajte viacej kupónov, prípadne aj iné portály. Dôležité je, aby pobyt vyhovoval vám. Tieto portály nie vždy ponúkajú cestovanie na mieru podľa potrieb klienta. Nájsť sa ale dá všetko a lacno.

Doprava

Vlak

Mnoho krajín má stále v silnej pozícií štátneho prepravcu. Nie všade sa vlak oplatí. Sú krajiny (Taliansko, Anglicko a iné), kde si za vlak poriadne priplatíte a naopak (Ukrajina), kde sú vlaky a služby s nimi spojené veľmi lacné.

Osobne sa mi osvedčilo využívať zmes ponúk vlakových dopravcov. Všetko záleží na tom, v akej krajine sa nachádzam.

Slovensko – pri cestovaní používame Klasik Rail plus. Vďaka preukazu získame 25% zľavu na vlakové lístky a mnohé iné zľavy u tretích strán.

Cez leto je možné k tomuto preukazu dokúpiť týždňový alebo mesačný lístok zadarmo, preto je nám celé Slovensko otvorené. Rada by som upozornila aj na internetový obchod ŽSR aj s možnosťou kreditného konta, kde zákazník vždy získa určité percento k vloženému kapitálu.

Česko – vlaky sú tu omnoho dostupnejšie. Okrem Českých dráh môžu zákazníci zvoliť možnosť dopravy s Regio Jetom či s Leo Express. Pokiaľ cestujem z Bratislavy do Prahy, volím vždy možnosť cesty s Regio Jet.

Inak mojou voľbou sú vždy České dráhy a výber lístka záleží podľa potreby. Pokiaľ ste pravidelnými cestujúcimi, jednoznačne odporúčam zakúpiť si IN kartu s použitím čo najvhodnejšej zľavy.

Pokiaľ necestujete často, jednoznačne využite „včasní jízdenku“ so zakúpením na presný vlak alebo lístok, kde si zakúpite kilometrové konto 2000km, z ktorého sa vám tento kredit bude odrátavať každou jazdou.

Nezabúdajte si však zrátať aj počet kilometrov, ktoré prejdete vlakom mimo územia SR. Je známe, že ceny vlakových dopravcov môžu mať iné tarify na území svojho štátu. Pre lepšiu predstavu môžeme spomenúť napríklad spojenie medzi Bratislavou a Viedňou.

Ak si zakúpime lístok cez ÖBB a nie cez ŽSR, zaplatíme o pár eur menej. Je to spôsobené tým, že trasa v Rakúsku je dlhšia a tým pádom v ich cenníku lacnejšia, než trasa na území Slovenska. Lístky zahraničných dopravcov sú nám dostupnejšie, pokiaľ nakupujeme cez e-shop.

Autobus

Tam, kam sa nedostaneme vlakom volíme možnosť autobusovej dopravy. Pre nás najvýhodnejšími a najoverenejšími sú Student agency alebo Eurolines. Zakúpiť lístky môžete pohodlne cez eshop. Zákazník si môže často voliť aj z akcií do rôznych destinácií.

Lietadlo

Najrýchlejším, najpohodlnejším a často najlacnejším spôsobom prepravy je letecká doprava. Existuje mnoho stránok, kde si môžete zakúpiť výhodné letenkyajviac overený nákup leteniek je, ak využijete buď first moment. Vyjde vás lacnejšie, než last-minute.

Na cenu letenky má vplyv aj sezóna, prestup, či veľkosť letiska. Preto musíte zohľadniť všetky faktory ešte pred jej kúpou. Letenky si vždy hľadáme na portáloch Student Agency, Pelikán alebo Kadetade.com.

Ubytovanie

Poznáme to azda všetci. Ak nepoznáme destináciu, kam sa chystáme, kupujeme prakticky mačku vo vreci. Pokiaľ si s priateľom kupujeme pobyt, vždy si overujeme ubytovanie cez referencie.

Tie nám síce nepovedia všetko, prípadne informácie v nich sú často ovplyvnené rôznymi emóciami, ale utvoríme si obraz a vieme sa lepšie rozhodnúť.

Existuje už mnoho externých stránok, kde sú hodnotené hotely a penzióny v pohľadu cien, vybavenosti, služieb, stravy či iných faktorov.

Pokiaľ nám nestačia referencie priamo na stránke, kde si kupujeme pobyt, mrkneme jedným okom na TripAdvisor. Vďaka nemu sa jednoduchšie rozhodneme a často nájdeme aj zaujímavosti, ktoré si v blízkosti ubytovania chceme pozrieť.

Nič nie je lepšie, než osobný kontakt. Pokiaľ si môžete rezervovať izbu telefonicky, urobte to. E-mailová komunikácia je síce rýchla a menej náročná či už finančne alebo časovo, avšak je menej osobnejšia, než telefonát. Počas neho sa môžete spýtať všetko, čo vás zaujíma a čo potrebujete vedieť ešte pred zakúpením pobytu.

Myslite na to, že ani tá najlepšia referencia vám nepovie, aké skutočne kvalitné je ubytovanie, ktoré vás oslovilo. Preto aj tie berte s rezervou.

Keď sme sa chystali do Banskej Štiavnice sa všetci sťažovali na vybavenosť izieb alebo tlaku vody v sprche. My sme s nimi nesúhlasili a odniesli sme si len príjemné spomienky a skúsenosti.

Ďalšie nápomocné aplikácie

Vždy využívame pri našich cestách Google maps. Dnes je to potrebné. Pred cestou si pomocou tejto aplikácie pozerám mapu miest, kam sa chystáme. Pokiaľ napríklad prestupujeme z vlaku na autobus veľmi rýchlo nájdem cestu, kade máme ísť.

Osobne sa potom lepšie zorientujem. Pokiaľ máte offline aplikáciu alebo dobré internetové pripojenie, túto aplikáciu viete použiť priamo v teréne. Pokiaľ sa náhodou stratíte, vyhľadá vašu pozíciu a nasmeruje do cieľa, ktorý si zvolíte.

Evernote je ďalšia šikovná aplikácia, ktorá nám mnohé uľahčí. Vďaka nej získame prehľad o ubytovaní, výdavkoch alebo o programe. Priamo v aplikácií si môžete vytvárať poznámky, ktoré vám pomôžu pri výletoch a cestovaní.

Pokiaľ cestujete do zahraničia a nie tak celkom ovládate cudzí jazyk, prípadne si potrebujete dohľadať nejaké to slovo či frázu, veľmi nápomocná aplikácia je Google translate (Prekladač).

Preložíte si v nej všetko čo potrebujete. Preložené texty máte možnosť si priamo foneticky prehrať. Nezabúdajte však, že aj táto apka sa môže pomýliť, preto sa netreba na ňu 100% spoliehať.

Prekladač funguje online, ale máte možnosť si doinštalovať offline slovník, aby ste ho mohli používať prakticky kedykoľvek.

Dropbox alebo One drive sú najdôležitejšie aplikácie po výlete. Aj vy si všetko fotíte? Na fotografiách zachytíme tie najkrajšie momenty našich ciest. Bola by škoda ich nezálohovať.

Cestovateľské komunity

Neraz mi cestovateľské komunity pomohli vyriešiť problém. Je pravda, že na internete nájdete všetko, ale v týchto komunitách sa nachádzajú ľudia, ktorých cestovanie baví a napĺňa.

Pokiaľ sa potrebujem poradiť, vždy využijem možnosť tohto kontaktu. Najčastejšie ich vyhľadávam cez Facebook, kde existuje mnoho takýchto skupín, ktoré sa konkrétne špecifikujú či už na cestovanie po Slovensku alebo do zahraničia.

Pre mňa sú najcennejšie informácie priamo od človeka, ktorý má osobnú skúsenosť. Presne preto sa spájame, aby sme si vedeli vzájomne pomôcť.

Aktívne čerpám informácie zo skupín ako napríklad Slováci a Česi na cestách po svete, alebo priamo od cestovateľských blogerov Milan bez mapy či Janka z Travelhacker.

Buďte opatrní

Doklady a financie nikdy nenoste na jednom mieste. Ak máte možnosť, vždy si oddeľte od seba pas a občiansky preukaz. Prípadne si ich prefoťte.

Tak isto nikdy nenoste so sebou väčšiu čiastku hotovosti. Pri cestách sa vždy snažím financie rozdeľovať do viacerých priečinkov. Či už mám dve peňaženky alebo jednu. Nikdy vediete, kde sa vám stratí batožina alebo v akej situácií sa ocitnete.

Ak neviete, či je výhodnejšie využívať kreditnú kartu alebo debetnú, vždy je to kreditná. Míňate len vami určený finančný limit. Pred cestou do zahraničia odporúčam v banke nahlásiť miesto a trvanie pobytu, aby vám nezablokovali účet z dôvodu podozrenia pre zneužitie karty. Nie je nič horšie, než zostať počas cestovania bez financií.

Týchto šesť rád a tipov pre lepšie cestovanie je len malý zlomok toho všetkého, čo sa dá využiť. Mohli by sme tu hovoriť ešte o zľavách alebo akciách, o tipoch pri balení, pri kupovaní konkrétnych lístkov alebo leteniek či výberu bedekrov.