6 potravín pre zdravie mozgu

Čo by sa malo jesť pre zachovanie zdravia mozgu? O niektorých druhoch potravín sa hovorí, že sú dobré pre mozog. Ktoré z nich však v skutočnosti poskytujú živiny, ktoré zlepšujú pamäť, pozornosť a náladu?

Výživa ovplyvňuje zdravie mozgu mnohými spôsobmi. To, čo človek zje, nielenže poháňa jeho mozgové bunky, ale prináša aj veľké potešenie zo života, čo môže podporiť stabilnú náladu. Odborníci na výživu však poznamenali, že konzumované potraviny, môžu mať oveľa komplexnejšie účinky na náladu a temperament.

Ako si udržať zdravý mozog pomocou potravín bohatých na živiny?

Tu sú tie najlepšie potraviny, ktoré by nemali chýbať v jedálničku pre zdravie mozgu:

1. Rybie oleje

Ak existuje jedna potravina, ktorú možno spájať so zdravím mozgu, je to pravdepodobne táto. Hlavným dôvodom je, že tučné ryby, ako sú sardinky, losos a pstruh, majú vysoký obsah omega-3. Ryby chované na farmách vrátane tilapie a niektorých lososov majú omega-3 aj omega-6 a sú menej žiaduce.

Vždy sú vhodnejšie ryby ulovené v oceáne. Asi 60 percent mozgu tvorí tuk a omega-3 mastné kyseliny s dlhým reťazcom (EPA a DHA). Tie sa nachádzajú v rybách a sú typom tuku, ktorý telo nevytvára efektívne, takže sa musia získavať z potravy. Omega-3 mastné kyseliny tiež udržujú zdravie srdca. Ak niekto nemá možnosť prijímať ich v dostatočnom množstve z jedla, môže siahnuť po ich doplnkoch.

2. Čierny a zelený čaj

Čierny a zelený čaj poskytujú hydratáciu v ktorúkoľvek dennú dobu. Hydratácia je nevyhnutná pre mozog, zároveň naštartuje termogénnu (metabolickú) aktivitu a zvýši pocit energie. Kofeín je známy pre svoje prirodzené termogénne (podporujúce metabolizmus) výhody a zelený čaj pre svoje antioxidačné vlastnosti.

Tieto čaje tiež podporujú antioxidačnú aktivitu organizmu, ktorá pomáha chrániť pred poškodením voľnými radikálmi. Čaj by sa nemal piť okamžite. Potrebuje čas, aby voda mohla extrahovať a koncentrovať zložky čaju pre maximálny účinok.

3. Luteín

Luteín je žltý antioxidačný fytonutrient, ktorý sa nachádza v špenáte, keli a avokáde, ako aj v doplnkoch stravy pre zdravie očí. Sústreďuje sa v zadnej časti oka v oblasti zvanej makula. Dopadá naň najviac ultrafialového svetla v dôsledku zaostrenia svetla šošovkou oka.

Oko je prepojené s mozgom cez zrakový nerv a luteín je transportovaný do mozgu, kde je vo vyššej koncentrácii ako v krvi (58 % antioxidantov podobných karoténu v mozgu, ale iba 28 % z tejto skupiny fytonutrientov je v krvnom obehu). V súčasnosti existujú štúdie u mladých ľudí aj u starších ľudí, ktoré dokazujú pozitívne účinky luteínu na funkciu mozgu. Prijímať sa dá z výživových doplnkov.

4. Horká čokoláda

Toto chutné jedlo je bohaté na flavonoidy. Vhodná je čokoláda, ktorá obsahuje aspoň 70 % kakaa. Flavonoidy, ktoré sú silnými antioxidantmi, ktoré môžu zlepšiť pamäť a tiež pomôcť spomaliť mentálny úpadok súvisiaci s vekom, sa nachádzajú v kakau, no nie v každej čokoláde.

Napríklad biela čokoláda neobsahuje kakao a mnohé cukríky obsahujú iba 30 % kakaa. Čokoláda spôsobuje aj to, že mozog uvoľňuje dopamín, ktorý zlepšuje náladu.

5. Vajcia

Vajcia a vaječný žĺtok sú bohaté na bielkoviny a vitamíny ako B, D a E, ktoré môžu pomôcť zlepšiť pamäť. Cholín sa nachádza aj vo vajciach. Je to mikroživina, ktorú telo používa na tvorbu acetylcholínu, to je neurotransmiter, ktorý pomáha regulovať náladu a pamäť. Vaječný žĺtok má tiež luteín, ktorý môže pomôcť zdraviu mozgu.

6. Panenský olivový olej

Extra panenský olivový olej je bohatý na polyfenol nazývaný hydroxytyrozol, ktorý sa odstraňuje v rafinovaných formách olivového oleja. Tento silný antioxidant môže zlepšiť učenie a pamäť.

Obsahuje aj zlúčeninu, ktorá napodobňuje liek proti bolesti. Zlúčenina nazývaná oleocanthal pôsobí rovnakým spôsobom ako ibuprofén na potlačenie zložiek dráhy bolesti nazývanej prostaglandínový systém.

Myšlienky na záver

Konzumované potraviny by mali mať vysokú kvalitu. Tie majú vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou udržiavania zdravého mozgu sú neuroróbne cvičenia, ktoré pomáhajú zvýšiť pozornosť, pamäť, kogníciu a náladu.

Mozog je jediný orgán, ktorý sa nedá transplantovať ani nahradiť, preto sa oň treba dobre starať. Každý má len jeden.