6 dôvodov, prečo sa chopiť kormidla

Máš svoj život v rukách a dávaš mu jasný smer alebo sa necháš unášať každodennosťou v bezpečí prístavu? Asi Ťa neprekvapí, keď Ti odporučím tú prvú možnosť – zober život do svojich rúk, chop sa kormidla a vydaj sa na cestu. Dnes je moderné sa neviazať – nechceme definitívne rozhodnutia, radi si zoberieme viac času na rozmyslenie, necháme si otvorených viac možností v duchu nehatenej slobody, aby sme sa náhodou nevydali nesprávnym smerom. Život bez záväzkov a zodpovednosti v prístave je pohodlný, no v konečnom dôsledku prázdny a zbytočný.

Spísal som preto 6 dôvodov, prečo je naozaj dôležité, aby si spustil loďku na more, chopil sa kormidla a opustil bezpečný prístav.

1. Získaš dobrý pocit z vykonanej práce. Predstav si ten pocit, keď si po náročnom dni na lodi konečne sadneš. Zdvihol si kotvu, napínal si plachty, drhol si palubu na ostrom slnku. Na sklonku dňa budeš sedieť azda len krátko, lebo vzápätí zaspíš. No ten dobrý pocit z úspešného hoci náročného dňa Ti nikto nevezme.

2. Budeš mať výsledky. Snívanie nikam nevedie. Ani sťažovaním či kritikou si neprilepšíš. Avšak, keď vezmeš život do vlastných rúk, tak budeš žiť svoju jedinečnú plavbu. Míle budú zo začiatku pribúdať pomaly, najprv to bude len vyššie spomínaný dobrý pocit z odvedenej práce v pote tváre, ale časom sa dostaví aj čosi viac hmatateľné.

3. Naučíš sa plaviť. Keď sa chopíš kormidla a naučíš sa s ním obratne narábať, máš väčšiu šancu, že ustojíš ťažké časy. Ťažké časy prídu – búrky, vietor či rozbúrené more.  Záleží na Tebe, či ich budeš prežívať v pozícii odovzdanosti počasiu alebo sa postavíš ťažkostiam čelom. Keď budeš raz hore a raz dole, občas sa Ti loďka málom prevráti, no postupne sa naučíš plaviť.

4. Spoznáš silné a slabé stránky. Keď sa chopíš kormidla, to neznamená, že sa obratom staneš ostrieľaným námorníkom a expertom vo všetkých situáciách. Postupne zistíš, že niečo Ti ide a niečo nie. V niektorých dňoch dospeješ k úctyhodným úspechom, inokedy Tvoja snaha pôjde do stratena. V každom prípade však budeš bohatší o poznanie mora, lode i Tvojich talentov a limitov.

5. Nebudeš ľutovať, čo si urobil. Znie to paradoxne, ba až neuveriteľne, ale často budeš viac ľutovať, čo si neurobil než to, čo si urobil. Keď sa raz vydáš na šíre more, niet cesty späť.

6. Dojdeš do cieľa. Vydať sa na cestu je hádam polovica úspechu. Druhá polovica je nevzdať sa a držať smer. Tak sa nevzdávaj a urob všetko preto, aby si došiel do cieľa.

SLOVO NA ZÁVER

Vítam ťa vo vodách života. Nové nápady, neodolateľné výzvy, nečakané správy, neustále zmeny. Budeme sa plaviť a tu budeš nachádzať nové podnety, tipy, odporúčania, návody či postupy. Možno si to ani neuvedomuješ, ale vody života sú široké a búrlivé. Nie len široké, sú nekonečné.

Máš v rukách kormidlo. Je na Tebe, kam sa budeš plaviť. Ty rozhoduješ, ako rýchlo pôjdeš. Ba dokonca nemusíš nikam ísť. Je len na Tebe, ako s kormidlom naložíš. Chcem, aby si mal v rukách kvalitné a silné kormidlo. Kormidlo, ktoré Ti pomôže dostať sa, kam budeš chcieť. Musíš však chcieť. Kormidlo za Teba nerozhodne, kormidlo nemá plány ani túžby. Kormidlo je len pomocníkom v Tvojich rukách. Rozmýšľal si už, kam vlastne chceš ísť?

MYŠLIENKY O KORMIDLE

Sloboda je prevziať kontrolu nad kormidlom Tvojho života.” (Yukito Kashiro)

“Človek bez cieľa je ako loď bez kormidla” (Thomas Carlyle)

Šťastnú plavbu Ti za portál kresťanského životného stýlu praje Tomáš Kuzár.