Mel Robbins – Pravidlo 5 sekúnd

Niekedy máme dni, kedy potrebujeme viac motivácie než inokedy. Skutočne je to len v motivácii alebo v našom osobnom nastavení? To, čo vyžarujeme aj priťahujeme. Na to nikdy nezabudnite.  

Skutočne stačí iba 5 sekúnd, aby sa zmenil môj život?

Na sociálnych sieťach na nás neustále vyskakujú motivačné citáty, inšpirujúce príbehy úspešných ľudí, zahraničné či domáce talky a workshopy, ktorých cieľom je sebarealizácia, pritom si možno sami neuvedomujeme, že všetko je len v našich rukách.

Nepotrebujeme len počúvať múdre slová druhých ľudí. Stačí si iba uvedomiť vlastnú silu a začať konať.

Autorka knihy je známa z TED Talks, kde svojou prednáškou inšpirovala viac ako 8 miliónov ľudí. Viacerí vedúci pracovníci renomovaných firiem tých najväčších svetových značiek začali používať jej nástroj na zvýšenie produktivity, spolupráce a angažovanosti nielen svojich zamestnancov.

Kniha nám vysvetľuje, ako sa za 5 sekúnd môžeme zbaviť obáv a obohatiť svoj život. Podľa Mel Robbinsonovej stačí tento čas na to, aby sme:

 • – nadobudli sebavedomie;
 • – prekonali lenivosť a pochybnosti o sebe;
 • – zbavili sa strachu a neistoty;
 • – prestali sa trápiť a boli šťastnejší;
 • – dokázali prezentovať nápady s odvahou.

Priatelia, myslím, že nepotrebujeme knihu k tomu, aby sme dosiahli vyššie spomenuté veci, ale niekedy nás vie poriadne nakopnúť. Výhodou tejto krásky je jej otvorenosť. Skoro na každej strane autorka uvádza názorné príklady toho, ako pravidlo 5 sekúnd funguje, kto ho využil a čo vďaka nemu dosiahol.

Ukazovať reálne príklady zo života je v knihách tohto typu veľmi dôležité. Je síce na čitateľovi, či im uverí alebo nie. Vďaka nim teoretické slová naberú iný rozmer. Vysvetlím. Ak sa učím teóriu, príde mi to niekedy nezapamätateľné.

Ak si k tomu pripojím aj príklad z praxe, hneď to vidím v inom svetle a nielenže si slová osvojím rýchlejšie, ale aj ich rýchlejšie viem aplikovať do praxe. To bol podľa mňa zámer Mel Robbinsonovej.

Jednotlivé skúsenosti sú zobrazené v grafike postov zo sociálnych sietí, prípadne s fotografiou a menom. Reálnosť a úprimnosť je presne to, čo motivačné knihy nutne potrebujú.

Radi si čítate a prepisujete citáty, ktoré vás posilňujú? Ich výber sa mi páči. Pred každou kapitolou sa nachádza aj jedna rada, ktorú sú môžete vystrihnúť a nalepiť tam, kde ju budete mať na očiach.

Klišé? Možno, ale mnohým z nás podobné postupy pomáhajú. Osobne si vždy dôležité veci píšem do diára a ľahšie sa mi tak funguje, najmä v stresovom období.

Kniha sa skladá z niekoľkých častí, pritom každá s nich má inú dominantnú myšlienku. Nielenže zistíme, o čom je pravidlo 5 sekúnd, ale aj mu porozumieme a na konci sa ho naučíme používať.

Tento článok píšem večer. Ráno, keď mi bude zvoniť budík, neposuniem ho ako obvykle. Nadýchnem sa, napočítam do päť a vstanem do úspešného dňa. A vy?

Čo mi v tejto knihe chýba?

Aj napriek tomu, že sa kniha na prvý pohľad zdá byť dokonalá, chýbajú mi tu dve veci. Farby a priestor na poznámky. Nikdy do kníh nepíšem. Radšej použijem externý zápisník alebo „lepíky“. Som toho názoru, že do kníh môže písať len autor alebo ten, kto ju chce niekomu podarovať.

5 sekundové pravidlo si ale pýta, aby som si ku každej zaujímavej myšlienke niečo dopísala. Možno osobnú skúsenosť, alebo čo si o tej myšlienke myslím. A taktiež farby. Rada si zvýrazňujem, podčiarkujem, označujem.

Nosné vety jednotlivých kapitol sú podčiarknuté, ale mne tu veľmi chýbajú farby a farebné fotografie, ktoré by rozšírili možnosti pre čitateľov – pre mňa.

O Mel Robbinsonovej som nepočula, dokedy som si neprečítala jej slová. V najbližších dňoch si ale pozriem prednášky, ktoré spomína. Myslím, že táto kniha mi zďaleka nedala komplexný návod, ako nabrať odvahu na rôzne  veľké veci. Je ale pre mňa prvou pohnútkou, vďaka ktorej napočítam do päť a konám.

Komu knihu odporúčam

V tomto prípade je pre mňa ťažké odhadnúť, komu by sa 5 sekundové pravidlo mohlo páčiť. Zhrniem vás do niekoľkých bodov. Ak sa s nimi stotožníte, skúste popremýšľať, či sa po tejto motivačnej kráske neobzriete:

 • – viac snívate a menej si sny plníte;
 • – viac plánujete ale nemáte odvahu naplánované veci realizovať;
 • – zaujímate sa o motivačnú literatúru;
 • – poznáte (navštevujete) TED Talks;
 • – potrebujete nájsť stratené (alebo nikdy neobjavené sebavedomie);
 • – pociťujete strach a neistotu v seba samých;
 • – trápite sa, nech robíte čokoľvek;
 • – viete narátať do 5 (tento bod je veľmi dôležitý).