10 pravidiel ako zlepšiť prúdenie lymfy

prudenie-lymfy

Lymfa odvádza z tkanív tekutinu, vstrebané látky, odpadové produkty látkovej výmeny a podiela sa na udržaní stáleho vnútorného prostredia tkanív a orgánov. Na obrannej funkcii sa podieľajú biele krvinky, ktoré lymfa obsahuje. Prúdenie lymfy je veĺmi pomalé.

Na rozdiel od srdcového systému, lymfatický systém nemá centrálnu pumpu (srdce), ktoré by zabezpečovalo jej pohyb. Pre pohyb lymfy je dôležitý pohyb svalov a dýchanie. V prípade, že lymfa stagnuje, zostáva tkaninový mok v tkanivách a vzniká opuch – lymfedém.

Lymfa preteká lymfatickými uzlinami, ktoré majú filtračnú funkciu, vychytávajú baktérie a cudzorodé látky, ktoré sa dostali do tkanív z vonkajšieho prostredia. Ak je však cudzorodých látok mnoho, uzlina sa zablokuje a prietok lymfy sa spomalí až zastaví. V uzlinách sa vychytávajú i nádorové bunky. Časť nádorových buniek sa síce v uzlinách zlikviduje, ale pokiaľ sú prehltené odpadovými látkami táto funkcia je nedostatočná.

Prečo je lymfatický systém taký dôležitý?

Ako už bolo povedané lymfa odvádza z tkanív škodlivé látky, tvorí akúsi „kanalizáciu“ nášho tela, slúži k zabezpečeniu návratu tkaninovej tekutiny do krvného obehu a zabezpečuje i radu ďaľších funkcií súvisiacich s tvorbou protilátok. Uzliny sú bariérou proti šíreniu infekcie a tvoria i prekážku šírenia niektorých typov nádorov.

Pohyb lymfatickej tekutiny je teda veľmi dôležitý, a to najmä pre ženy, ktoré nosia podprsenky a používajú deodoranty, ktoré obsahujú toxíny, ako je hliník. Je dobre známe, že sedavý spôsob života spôsobuje zdravotné problémy. Dlhodobé sedenie v škole, v práci, pri počítači, televízii v aute poškodzuje náš pohybový aparát, dýchací a cievny systém, ale rovnako i lymfatický systém.

Celý lymfatický systém pomáha telu zbaviť sa odpadových produktov látkovej výmeny a toxínov zo znečisteného prostredia, ako sú ťažké kovy, reziduá pesticídov, prídavné látky v potravinách, ale i z užívania liekov. Lymfatický systém, ktorý nepracuje správne, môže spôsobiť opuchy členkov, nôh či vznik celulitídy. Môže spôsobovať nadváhu, bolesti hlavy, artritídu, slabosť, potravinovú intoleranciu, oslabenie imunity a tiež poruchy nálady.

Ako podporiť správne fungovanie lymfatického systému?

  1. Venujte sa fyzickej aktivite: pohyb svalov zabezpečuje prúdenie lymfy. Tým sa vyhnete ukladaniu toxínov a tvoreniu „skládok“ v tele.
  2. Vynikajúco poslúži malá trampolína na skákanie: účinne stimuluje prietok lymfy a tým aj očistu tela. Stačí denne 10-15 minút a gravitácia už urobí svoje. Podobné je i skákanie cez švihadlo, pravda, už o niečo náročnejšie.
  3. Dýchajte z hlboka: lymfatický systéme nemá svoju „ pumpu“. Hlboké dýchanie napomáha pohybu lymfy, pri nádychu je lymfa vytláčana do hrudného koša, lepšie povedané do hlavného hrudného miazgovodu.
  4. Pite dostatočne veľa vody: ak telo nemá dostatočný príjem vody, tekutiny nemôžu riadne prúdiť, čo sťažuje činnosť nielen cievneho, ale i lymfatického systému. Vyvarujte sa však sladených a sýtených nápojov, ktoré lymfatický systém ešte viac preťažujú.
  5. Doprajte si dostatok ovocia e zeleniny: ovocie treba jesť na prázdny žalúdok, aby sa zabránilo kvaseniu. Zelenina obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá je prospešná pre hrubé črevo, kde sa nachádza veľké množstvo lymfatických uzlín. Dôležité je konzumovať veľa listovej zeleniny, ktorá obsahuje chlorofyl, ten napomáha čisteniu krvi a lymfy.
  6. Prospešné sú i bylinné čaje: mnoho z našich byliniek prispieva k lepšiemu fungovaniu lymfatického systému. Sú to napr. echinacea, lipkavec, vres a pod. Alebo u nás máme hotový čajík „ Lymfatické uzliny“.
  7. Masážna kefa: pred sprchovaním môžete použiť kefu s prírodnými štetinami a premasírovať nasucho pokožku krúživými pohybmi, počnúc od nôh smerom k panve a od prstov rúk smerom k hrudníku. Je dôležité vykonávať masáž smerom k srdcu.
  8. Striedanie teplej a studenej sprchy: pri sprchovaní striedame teplú a studenú vodu po dobu niekoľkých minút. Teplo rozširuje cievy a chlad ich sťahuje. V niektorých prípadoch je to však nevhodné, napríklad pri zápaloch žíl, alebo v tehotenstve.
  9. Lymfatická masáž: lymfatická masáž je zvláštny typ masáže, ktorý zlepšuje prietok lymfy v tele a pomôže zbaviť sa toxínov. Jedná sa o jemnú masáž, ktorá napomáha k rozprúdeniu lymfy, k zmierneniu opuchov, k zlepšeniu stavu pokožky a k zmierneniu celulitídy. Účinok sa zvýši vhodným zábalom. Samozrejme dôležitá je každodenná starostlivosť, pretože lymfa sa tvorí denne.
  10. Svižná chôdza: najmenej 20 minút denne, štyrikrát do týždňa. Odporúčam viac pohybovať rukami, aby sa stimulovali lymfatické uzliny hornej časti tela. Ideálne v parku či v lese.