10 netradičných predsavzatí na nový rok

1. ROZSIEVAJ POKOJ

Dnes sa na nás pomaly z každej strany šíri nepokoj. A to nehovoríme len o negatívnych správach o vojnách a nešťastiach vo svete. Aj naše každodenné rozhovory obsahujú veľa nepokojných myšlienok, ohováraní a šírení pochmúrnej nálady medzi ostatnými. Namiesto toho si daj predsavzatie, že sa medzi ľuďmi budeš snažiť viac odovzdávať a šíriť pokoj. Začni len jednoduchým úsmevom, povzbudivým slovom či jednoduchým vypočutím. A dobro sa začne šíriť a rozsievať aj ďalej…

2. ZBAV SA NEPOTREBNÝCH AKTIVÍT

Náš kalendár často praská vo švíkoch. Staráme sa o rodinu, domácnosť, chodíme do práce, či školy. Okrem toho sa snažíme vyhradiť si stály čas na Boha a modlitbu. Slúžime v takom a takom spoločenstve.Pomáhame tým a tým ľuďom… Stop! Na chvíľku sa zastav, vypni si wifi a mobil a modli sa k Duchu Svätému. Čo všetko z toho skutočne potrebuješ a je naozaj potrebné?

A do čoho ťa volá Boh? Spomeň si aj na Ježišove slová adresované Marte: “Pán jej odpovedal: Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno.” Lk 10, 41-42.

3. POČÚVAJ HODNOTNÚ HUDBU

Jeden kňaz raz mladým poradil, aby si po zobudení hneď pustili nejakú chválovú pieseň. Vysvetlil to na príklade, že to, čo počujeme hneď ráno sa nám bude počas celého dňa v mysli premietať, v tomto prípade, chválová pieseň ako modlitba. Ak si chceš takouto hudbou spríjemniť nielen ráno, ale aj čas v práci, skús si zapnúť na pozadie chválovú hudbu.

V súčasnosti je na internete viacero inštrumentálnych chválových albumov a nahrávok, ktoré pri práci nerušia. Možno navonok malý nenápadný zvyk, ale po dlhšom čase praktizovania Ti môže priniesť väčšiu radosť a pokoj do srdca.

4. PREČÍTAJ SI DOBRÚ KNIHU

Nie, nedávaj si predsavzatie, že za rok prečítaš 30 kníh, alebo jednu sám napíšeš. Kúp si jednu knihu, ktorá bude vhodná na každodenné duchovné čítanie a venuj sa jej počas roka postupne. Ak sa ti to podarí, prečítaj si z nej každý deň aspoň trošku a premýšľaj nad jej slovami počas celého dňa.

Keď ju celú prelúskaš, prejdi na ďalšiu hodnotnú knihu. Hlavne sa netráp veľkými nárokmi na seba, že musíš toho prečítať veľa. Ostaň verný v malom a to ostatné sa ti pridá. Aj pri takej činnosti, akou je čítanie kníh…

5. BUĎ VĎAČNÝ

Každý z nás občas potrebuje cítiť vďaku a povzbudenie za to všetko, čo robí. A nemusí hneď ísť o peňažné, ani veľké hodnotné dary. Obyčajné slovo vďaky a povzbudenie vie robiť medzi ľuďmi doslova zázraky. Dary ako úcta a vdačnosť ešte nikdy neboli ohodnotené ako trápne dary. Ak ťa nabudúce počas roka niekto poteší ochotným srdcom, ktoré pre teba, alebo iných niečo urobí, povedz mu to.

Vďaka takejto otvorenosti voči iným sa zmení tvoje srdce na viac vďačné a uvidíš, že vzťahy v tvojom okolí sa začnú meniť k lepšiemu.

6. VYCHUTNAJ SI PRÍTOMNÝ OKAMIH

Asi dobre viete, ako vyzerajú súčasné koncerty veľkých kapiel. Tisíce fanúšikov v hľadisku a takmer polovica z nich si všetko natáča na video. Počas nasledujúceho roka sa skús viac zamerať na vychutnávanie prítomného okamihu. Spomienku dokáže uchovať aj jedna fotografia – zvyšok času venuj viac prítomnej chvíli.

A takéto “vychutnávanie” skús pretaviť aj do bežných vecí – obyčajný obed považuj za “spoločenskú udalosť”, pitie kávy za čas, kedy viac budeš počúvať a vnímať toho druhého, s kým si ju vychutnávaš, obyčajnú cestu do práce povýš na čas, kedy sa budeš v duchu modliť a pod.

7. PRIPOMÍNAJ SI OTCOVU LÁSKU

Dnešná “facebooková doba” pretláča seba-prezentáciu (nielen) na sociálnych sieťach. Každý sa snaží pochváliť svojím vzťahom, deťmi, prácou, úspechmi, cestovateľskými zážitkami, či kulinárskymi špecialitami a čímkoľvek ešte iným. To v nás môže vyvolať nepokoj a neslobodu z očakávaní, ktoré na seba kladieme. Aj my chceme byť tými “obdivovanými”, ktorí sa majú čím pochváliť.

Netrápme sa však nad tým, akými chceme byť, ale tešme sa z toho, akí už sme. Pripomínaj si o čosi viac, počas nasledujúceho roka, lásku, ktorou ťa Boh miluje, bez ohľadu na to, čo robíš, alebo nerobíš.

8. NÁJDI SI ČAS NA SVOJE DARY

Rád spievaš, tvoríš, maľuješ, športuješ, či čokoľvek iné? Určite vieš, že každý dar a talent, ktorý máme je darom od Boha. Preto si nájdi počas nasledujúceho roka aj viac času na to, čo ťa baví a napĺňa. Aj napriek tomu, že je niekedy skutočne náročné nájsť si pri všetkých povinnostiach aj čas na svoje koníčky, vyhraď si v rámci možností aspoň polhodinku, alebo hodinku týždenne na to, čo máš rád.

Tento čas zároveň obetuj Bohu ako vďaku za to, že ti tento dar venoval. Vďaka takémuto času len sám so sebou, Bohom a tvojím koníčkom budeš zaručene o čosi šťastnejší a spokojnejší.

9. UĽAHČI SI ŽIVOT

Nároky dnešného sveta sú niekedy neznesiteľné. Starostlivosť o rodinu, domácnosť, práca… Napriek tomu sa mnohé žienky a muži chvália, ako všetko úžasne a dokonale stíhajú. Namiesto toho, aby si im závidel, im jednoducho žehnaj a zmeň svoj postoj. Vôbec nie je podstatné, či budeš mať vždy v nedeľu upečený vlastný koláč, alebo každý týždeň upratané ako z obrázku.

To čo je podstatné, je aby si si aj napriek všetkým povinnostiam zachoval Boha a pokoj v srdci. Urči si na začiatku nového roka opäť svoje priority: Boh, rodina… Až potom je práca a ostatné domáce povinnosti. A čo nestihneš, nad tým sa netráp.

10. PÁR MINÚT V TICHU

Určite to poznáš. Večer si unavený líhaš do postele a celý deň ti ešte doznieva vo tvojich myšlienkach a spomienkach. Aby sa ti večer líhalo o čosi ľahšie, nájdi si počas dňa, v rámci svojich možností aspoň 10-15 minút v absolútnom tichu.

V úplnej jednoduchosti a otvorenosti srdca nechaj pred Bohom doznievať svoje myšlienky a prednes mu svoje chvály, vďaky, prosby a odprosenia. Uvidíš, že toto duchovné “cvičenie” ti dodá viac energie, ako beh na stacionárnom bicykli, či ranný beh.

NA ZÁVER

Náš zoznam 10 netradičných novoročných predsavzatí je na konci. Možno si si v nich našiel niečo, na čom by si rád v duchovnom živote zapracoval. Ak áno, tak túto svoju túžbu predlož Bohu a popros ho o silu v nej vytrvať. A ak by si sa rád s nami podelil, aké duchovné predsavzatie si do budúceho kalendárneho roka 2017 plánuješ dať ty, môžeš tak urobiť prostredníctvom komentára pod článkom.